Ugrás a tartalomhoz
  • 1

Képarány


szaboadam

Kérdés

Sziasztok!

Érdeklődnék mások is tapasztalják-e azt a jelenséget, hogy a 4:3 képarányú műsorok eredeti képarányban jelennek meg (a kép két oldalán fekete sávokkal) annak ellenére, hogy a "Nyújtott" opció ki van választva a set-top boxon. Korábban ugyanilyen beállítások mellett (1080i-Nyújtott) a kép a teljes képernyőt kitöltötte az SD adások esetén. Biztosan nem a set-top box hibájáról van szó, mert vannak olyan csatornák, ahol most is széthúzásra kerül a kép. Tisztában  vagyok vele, hogy a Szolgáltatónak változtatás nélkül kell eljuttatnia a műsorszórók jeleit az előfizetőkhöz, de korábban ez a széthúzás mindig tökéletesen működött. (Emlékszem annak idején, amikor még analóg vétel volt egy switch jelet kevertek az adásjelbe, ami "megmondta" a tévének, hogy jelenítse meg a képet. ) 

Mi az oka, hogy mostanában nem működik ez a széthúzás funkció? 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: szaboadam
pontosítás
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

11 válasz erre a kérdésre

Ajánlott posztok

  • 4
1 órája, szaboadam írta:

Sziasztok!

Érdeklődnék mások is tapasztalják-e azt a jelenséget, hogy a 4:3 képarányú műsorok eredeti képarányban jelennek meg (a kép két oldalán fekete sávokkal) annak ellenére, hogy a "Nyújtott" opció ki van választva a set-top boxon. Korábban ugyanilyen beállítások mellett (1080i-Nyújtott) a kép a teljes képernyőt kitöltötte az SD adások esetén. Biztosan nem a set-top box hibájáról van szó, mert vannak olyan csatornák, ahol most is széthúzásra kerül a kép. Tisztában  vagyok vele, hogy a Szolgáltatónak változtatás nélkül kell eljuttatnia a műsorszórók jeleit az előfizetőkhöz, de korábban ez a széthúzás mindig tökéletesen működött. (Emlékszem annak idején, amikor még analóg vétel volt egy switch jelet kevertek az adásjelbe, ami "megmondta" a tévének, hogy jelenítse meg a képet. ) 

Mi az oka, hogy mostanában nem működik ez a széthúzás funkció? 

Egy ideje én is tapasztalom, ezt úgy hívják hogy pillarbox az RTL+-on tapasztalom ezt több régi műsorral, de a hárombetüs cégnél is tapasztalok ilyet.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 5

Akkor nem nagyon marad más, mint a stb és a tévé beállításait úgy kombinálni, hogy az általad leggyakrabban nézett csatornák kábé jók legyenek (bár ahogyan írod, van, amikor ez sem jön össze). én egyébként nem tapasztaltam ilyet, pedig nézem a fenti csatornákat. este végigpörgetem, megnézem

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 4

Köszi a választ @Roli82!

Sajnos a jelenség minden csatornán jelentkezik (tegnap végignéztem). Sőt este a Film+ ment egy film ahol a kép közepére egy kis 4:3 arányú téglalapba rakva vetítették a filmet, és ezt az arányt semmilyen beállításmódosítással nem lehetett megváltoztatni. Mivel a hasznos kép mellett a képernyő kb 70%-a üres volt a panelvédelem 10 perc után kikapcsolta a tévét. Az ügyfélszolgálaton rákérdeztem, de sajnos tehetetlenek, mert a műsorszórók továbbítják így a képet. Egyébként a Filmmánián ezt pl. olyan jól sikerült megoldani egy filmnél, hogy betették lettetboxba a filmet és oldalról is levágták a hasznos kép úgy 10%-t a csatornalogóval együtt.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 3

Szia @teherwagon!

Köszi a tippet! Leellenőriztem a tv-t is, de sajnos a szolgáltató közben már megerősítette az ügyfélszolgálaton keresztül, hogy a helytelen képarány a műsorszolgáltatók hibája. Egyébként egyre érdekesebb beállításokat használnak. Tegnap a Mozi+-on egy filmet, amit eddig mindig 16:9-ben vetítettek most 4:3-ban pillarboxban adtak le. Nem tudom, mire jó ez az új tendencia, mert volt szerencsém az @OldMike által leírt jelenséget megtapasztalni nekem is az RTL+-on, és tényleg elég "retro" élményt nyújtott. Nem értem, mi kifogásuk lehetett a széthúzás ellen a műsorszóróknak, mert azon kívül, hogy így a képarány opció a boxon gyakorlatilag értelmét vesztette még arra sem veszik a fáradtságot, hogy az ilyen-olyan képaránybeállítások mellett legalább a hasznos kép megőrzésére törekedjenek. Hétvégén a Film+-on úgy adtak egy Bud Spancer filmet, hogy a fura képarány miatt (amit a tv "szélesvásznúnak" jelzett, és semmilyen beállításmódosítással se a tv-n se a boxon nem lehetett jelentősen  javítani rajta) a szereplők "megnyúlt" feje lelógott a képről.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

Hello, megnéztem, nálam 16:9 és automatikus, valamint eredeti állásokon vannak a stb-ok és a tévék, és majdnem minden kitölti a képernyőt (nincs levágás). azért majdnem minden, mert azért van pár (általam kábé soha nem nézett) csatorna, ahol a ***** régi műsorok valóban pillarboxosak

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Új...