Ugrás a tartalomhoz
  • 1

IPTV - Jobb kép és hangminőség flexibilis adatsebességgel


Kalimera

Kérdés

Innovációs javaslat a jobb kép és hangminőség érdekében:

Többször leírták már itt is, hogy a kis sávszélességgel rendelkezőknek értékesített IPTV szolgáltatás miatt nem lehet jobb minőséget adni.

Pedig létezik erre egy nagyon jó megoldás:

FLEXIBILIS ADATSEBESSÉG!

Követendő példaként a Netflix megvizsgálja, hogy az adott helyzetben (milyen internetet érek el lakásban, udvaron, autóbuszon, váróteremben, ...) az aktuális eszközön (tévé, telefon, táblagép, laptop, PC, ...) milyen adatsebesség fogdására vagyok képes, és az előfizetéstől (SD, HD, UHD) függően beállítja az optimális bitrátát.

Ezzel a módszerrel mindenki azt az optimális minőséget kapná, amire az előfizetése az adott technikai lehetősége (Internet előfizetés, az adott helyzetben pillanatnyilag elérhető sávszélesség) és az éppen használt eszköze (telefon, táblagép, számítógép, Set-Top-Box) alkalmas.

A Telekom nem lineáris tartalomszolgáltatása nagyon hasonlít a Netflixére, vagyis technikai akadálya valószínűleg nincs a flexibilis adatsebességnek, a sokkal bővebb tartalom még a Telekom pillanatnyi előnyét is biztosítaná.

Valószínűleg a hagyományos tévé csatornákat is lehetne ugyanezzel a módszerrel továbbítani.

Képes lehet erre a Telekom is?

A fórum szakértőinek mi erről a véleménye? 

(Az innovációs javaslatom díjazását később megbeszélhetjük ...)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

18 válasz erre a kérdésre

Ajánlott posztok

  • 2

Tvgo már így működik egy ideje, ezért is nincsenek külön hd csatornák.  Iptv esetén, ezzel a legfőbb gond az hogy fixen ott van minden tv  csatorna.  Ezt értsd úgy hogy, hiába nem nézi a x-y csatornát senki sehol, az még attól ki van küldve a hálózatra. Pont ez a egyik fő ok amiért nem lehet csak úgy hip hop bevezetni azt amit írsz.  Jelenlegi minőség megtartása mellet és plusz sávszél igénybe vétele nélkül, úgy sikerült újabb tv -csatornákat berakni.  Hogy lecserélték a tömörítő és kódoló eljárásokat. 

Jövő nyilván az amiről te beszélsz, de be kéne vezetni egy új platformot. Közben a meglévőt is *****i gyorsan megújítani.  Maga az egész iptv rendszer. Egy A3 lapon lerajzolható amúgy síkidomokkal és vonalakkal.  Első körben ebben az ábra halmazban kell egyszerűsítést elérni, majd fejélesztéseket. 

 

(T fele nincs sok innováció benne, mivel már foglalkozik vele egy ideje :) )

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

Tvgon köztv adása valamivel szebb mint a többi csatorna.  Másik példám, ha archiv tv-ben nézel vissza valamit, picit szebb a képe mint ha élőben néznéd. 

Rézen a csekély sávszél, koaxon az hogy fixen 200-250Mbit sávszél le van erre kötve, optikán nincs akadálya. Ezek mellé egy iptv központ van, egy adatfolyammal. Egyik megoldás az lenne, ha 3 különálló adatfolyamot gyártana a T. Ez nem megoldható egyáltalán. Másik megoldás az lenne, Ha csak azok kerülnének az adott területen streamelésre amit néz is valaki, olyan minőségben amilyen az efi végpontja. Optikások nagyot nyernek, koaxon jó lesz. Rezesek meg ...

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
51 perce, OldMike írta:

Nagyon-nagyon laikusként érdeklődnék: Eddig valahogy úgy tudtam, hogy a hozzám koaxon bejövő IPTV, és a szintén itt lévő akárhány kábeles csatorna rendszere között az az egyik (a nyilvánvalóan rengeteg egyében túl) eltérés, hogy a kábelesnél ott tülekedik a tévé csatlakozóján az összes csatorna, aztán a tévé (illetve én) kapcsolgat közöttük. Az IPTV esetében az STB jelzi valahova (gondolom a HGW-n keresztül egy központnak /szervernek/), hogy melyik csatornát nézném, és azt fogja ideküldeni.

A leírásod alapján úgy gondolom, hogy azon a bizonyos szerveren (vagy szervereken) lehet az összes kiküldött csatorna, amiből küldik hozzám a kiválasztottat. Nem biztos hogy jól képzeltem el, ha igen akkor már a szervernél is szűkös lehet a kapacitás, vagy közte és köztem (ahol persze lehetnek még mindenféle - általam nem ismert - kütyük is) van hiány? Például vannak közben elosztóhelyek (biztosan van szakmaibb neve is :)), ahonnan aztán elágazhatnak optikai, koax és réz hálózatok is, amelyekre eltérő bitrátát kellene küldeni, de ez most nem megoldható.

Kábelesnél ott van a lakásodba érkező kábelen minden csatorna. Iptv-nél is ott van de abból te csak egyet nézel. 8 vagy 24 letöltési frekiből amit használ a modemed. Fixen 4-et csak az iptv használ, ( egy freki kb 50-55Mbit). Ezeken a frekiken megy az iptv minden más efinek a környékeden. 

 

Második bekezdésre visszafele válaszolok :)

Optika tápol be mindent, még a 50 éves társasházi analóg telefont is :D  Optikán nem szokott sávszél gond lenni. Jelenlegi rendszer legnagyobb baja, hogy legkisebb közös többszörösre kellet lőni. Ez pedig a a réz sajnos, ott is javulhatna a helyzet ha nem lenne kiküldve minden csatorna egybe. Hanem csak a nézettek és azok is minőség adaptívan. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
9 perce, Kalimera írta:

@anonymus

"Fixen 4-et csak az iptv használ, (egy freki kb 50-55Mbit). "

100+ adó osztozik 200-220 Mbit-en köztük 40+ HD?

Ez szívás ...
Sima kábeltévére fizettem elő, csak kiegészítésképpen kapok egy kevés IP-s szolgáltatást is?
Nálam pl. nem az fő szempont, hogy a telefonomról tudjak kábeltévé csatornát váltani.

Kb ja, archiv tv, mobil app üzenetek stb stb ennyivel tud többet a iptv mint a sima mezei kábel tv.  Sajnos pont azt a lényeges dolgot nem tudja az iptv. Koaxon ezért  volt sokáig max 120mbit-es net. 8 frekit felvett a modem, abból 4 elment iptv-re 4 maradt csak netre. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

@anonymus

Már csak egy kérdés maradt:

Belátható időn belül átalakítják a rendszert, vagy még sokáig így marad?

Tulajdonképpen megzavart a +10 HD csatorna (csak egy hónappal előbb kezdtem "IPTV"-zni), nem is értettem miért nem kapják a sportmániások a Spíler 2 HD-t is.

Így viszont a Netflix felértékelődik, pedig ott jelenleg csak 300 körüli sorozat és film nézhető direktben magyar nyelven (95%-ban csak magyar felirattal és válaszható többféle nem magyar nyelvű hangsávokkal), de a kép és a hang egy másik kategória.

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Nagyon-nagyon laikusként érdeklődnék: Eddig valahogy úgy tudtam, hogy a hozzám koaxon bejövő IPTV, és a szintén itt lévő akárhány kábeles csatorna rendszere között az az egyik (a nyilvánvalóan rengeteg egyében túl) eltérés, hogy a kábelesnél ott tülekedik a tévé csatlakozóján az összes csatorna, aztán a tévé (illetve én) kapcsolgat közöttük. Az IPTV esetében az STB jelzi valahova (gondolom a HGW-n keresztül egy központnak /szervernek/), hogy melyik csatornát nézném, és azt fogja ideküldeni.

A leírásod alapján úgy gondolom, hogy azon a bizonyos szerveren (vagy szervereken) lehet az összes kiküldött csatorna, amiből küldik hozzám a kiválasztottat. Nem biztos hogy jól képzeltem el, ha igen akkor már a szervernél is szűkös lehet a kapacitás, vagy közte és köztem (ahol persze lehetnek még mindenféle - általam nem ismert - kütyük is) van hiány? Például vannak közben elosztóhelyek (biztosan van szakmaibb neve is :)), ahonnan aztán elágazhatnak optikai, koax és réz hálózatok is, amelyekre eltérő bitrátát kellene küldeni, de ez most nem megoldható.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: OldMike
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@anonymus

Sajnos pl. a Moziklub nézése közben nem látszik. Számítógépen (1000/1000-es internettel LAN kábellel) hozzávetőlegesen 2,5 Mbit/s átlagos adatsebességgel jön az anyag. Ha a tömörítésnél űrtechnológiát használ a Telekom, akkor is rosszabb (a harmada és a fele közötti) minőséget kapok, mintha élőben néztem volna, pedig elvileg itt nem lenne korlát, legalább az élő adásét el kellene érnie, piaci szempontból pedig sokkal jobbnak kellene lennie. Telefonon és táblagépen ennél is rosszabb ...

Az említett számítógépen szemre és fülre jó indulattal olyan 3-4 Mbit/s a látható kép és hang.

Ilyen volt közben az adatforgalom:

Adatforgalom.jpg

"Jelenlegi minőség megtartása mellet és plusz sávszél igénybe vétele nélkül, úgy sikerült újabb tv -csatornákat berakni.  Hogy lecserélték a tömörítő és kódoló eljárásokat. "

Van valamilyen határ IPTV-nél is? Miből adódik? Tudom, a csillagos égig nem lehet elmenni, de eddig arról volt szó, hogy a kis sávszélességű felhasználóknál értékesített IPTV miatt nem lehet emelni a minőségen, mert akkor velük ki lenne cseszve ...

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@Kalimera Egy érdekes videó a Telekom Hálózati és üzemeltetési központról vagyis a Snoc-rol . 16:30-nál van egy részlet a iptv monitoring rendszer egyik lelkéről. Létesítmény egyik érdekessége, a mellet hogy élőben nagyobb buli. Az az hogy bármi történjen itt, elég komoly dolgokra fel vannak készülve. Van egy másik belőle az ország egy titkos pontján :) 

De ha már itt vagyunk :D Bp Száva utcai Telekom torony. 

Tsys Data center, ez annyira titkos hogy csak kint forgathattak a srácok :(  

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@anonymus

"Fixen 4-et csak az iptv használ, (egy freki kb 50-55Mbit). "

100+ adó osztozik 200-220 Mbit-en köztük 40+ HD?

Ez szívás ...
Sima kábeltévére fizettem elő, csak kiegészítésképpen kapok egy kevés IP-s szolgáltatást is?
Nálam pl. nem az fő szempont, hogy a telefonomról tudjak kábeltévé csatornát váltani.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@anonymus

A lényeg az, hogy legyen bármilyen modern az alkalmazott technológia, mindig lesz valamilyen „cégtől független” korlát, ami miatt a végpontokon nem lehet (az adott kor lehetőségei szerinti) jó minőségű szolgáltatást elérni.

Az egykori matematikatanár Reed Hastings és a szoftverfejlesztő Marc Randolph 2007-ben (sőt valószinűleg kicsit előbb) is képes volt felmérni (vagy mások szakértő tanácsait elfogadni), hogyan lehet megvalósítani nem homogén hálózaton az átalánydíjas videó kölcsönzést. A cég nevét nem akarom folyton emlegetni, mert a végén még kicsillagozza a rendszer.

A „4 freki = 200-220 Mbit / sok SD és HD csatorna” nagyon távol áll az adott végpont átviteli sebességére és az éppen használt eszközre optimalizált flexibilis adatsebességtől.

Javaslatodra belenéztem az Archív Tévé egyik műsorába, a Telekom SD csatornáinak a képi világa fogadott (csak a szemre hagyatkozva legfeljebb 2-3 Mbit körüli adatsebességgel), pedig az adott csatorna HD-ben is elérhető. Azt írtad, hogy itt a rendszer már most is megnézi mire vagyok fogadóképes. Nem saját eszközt használtam, a Telekom Set-Top-Box kimenetéről kaptam 1000/1000-es interneten.

Nem célom ekézni a szolgáltatást, mert végül is elmegy, csak ennél többre számítottam, és eléggé bebetonozottnak tűnik a jelenlegi rendszer, súlyosbítva a heterogén átviteli sebességekkel.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

+

Az IPTV sok jó kezdeményezést tartalmaz, mint pl. a Moziklub és az Archív Tv, de mindkét szolgáltatás hektikusan működik:

A Mozikubban néha elérhető a sorozat holnapi része is, most a tegnapelőtti sem.

(A Set-Top-Box-on nézve, ahol a valódi tartalom szerepel.)

Az Archív Tv ugyanazon az adón ugyanannak a sorozatnak a részeit az egyik napon tartalmazza a másikon nem.

Az EPG-ről más szolgáltatók már elriasztottak, itt az is elmenne, de a szintén hektikusan viselkedő (időnként duplát/triplát ugró, máskor egyet sem lépő) távirányítóval azt is körülményes használni.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
6 órája, Kalimera írta:

Az EPG-ről más szolgáltatók már elriasztottak, itt az is elmenne, de a szintén hektikusan viselkedő (időnként duplát/triplát ugró, máskor egyet sem lépő) távirányítóval azt is körülményes használni.

Sajnos az EPG-nek van egy komoly hibája - igaz csak azoknak gond, akik a felvevős opciót használják - amit én már 2013-ban jeleztem a T-nek (azóta van IPTV-m).

Amikor egy kétrészes filmet ad egy csatorna (mindegy melyik), a részeket két eltérő napon, akkor mindkét résznek 2/1 a sorszáma. Hiába állítom be előre mindkettőt, csak az egyiket veszi fel. Tehát az egyik részt időponttal, és nem címmel kell beállítanom, hogy mindkettő meglegyen. Nem kicsit fapados megoldás, sajnos.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Új...