Ugrás a tartalomhoz
  • 0

Letöltési sebesség csökkenés Speedport w 724v routeren


Asuser

Kérdés

Sziasztok!
Másfél éve került hozzám egy Speedport w 724v. Előtte egy régebbi router volt, de az sajnos villámcsapás miatt cseréssé vált. Addig problémamentes volt az internet. Netmánia S csomagba vagyok, és bár távolabb a központtól, de a vonal képes kiadni a 10 Mbit/s-et.
Azt tapasztaltam ezzel a routerrel, hogy 1-2 hetente csökken az internet sebessége, és minden alkalommal egyre kisebb, kb 1-2 Mbit/s-el. A Speedport-ot a rendszer távolról időnként ellenőrzi, és ekkor módosít az Actual Data Rate,  Downstream értéken, de minden esetben csakis lefelé. Azaz, a routeren keresztül zárja egyre jobban el az "internet csapot". Mindig csak egy kicsivel kevesebb, de már eleve a csomagom adható sebesség alatti értékből vesz el még.
A szerelőket hiába kérdeztem (sokszor), nem tudnak számomra megoldást. Ha esik a sebesség kezdhetem elölről, - bejelentés, stb. Akkor már távolról is magasabbra tudják állítani az értéket, - de nem tudják fixre tenni, - onnantól pedig indul ismét apránként a központi csökkentés.
Ha nem jelentem, 1-2 hónap alatt leesik 3 Mbit/s alá.
Van erre valamilyen megoldás?

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Asuser
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

25 válasz erre a kérdésre

Ajánlott posztok

  • 0

@Asuser

Természetesen megoldás lenne egy közelebbi DSL központ, a lakásban futó vezetékek rövidítése és cseréje és az utcai légvezeték (vagy földkábel) ellenőriztetése, illetve a DSL központ felé menő törzskábel ellenőrzése. 

Amennyiben a hibajelzések megszűnnének, az automatika sem húzná le a sebességed. 

Új digitális elosztót is kérhetsz, ha úgy látod, hogy amiatt van a probléma, de nagyobb az esélye, hogy vonali gond, nem a digitális elosztó ad fals hibákat. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Múlt hónapban az eszköz cserélve lett, de ugyanezt a jelenséget produkálja.
Igen, lehetséges, hogy a vezetékek minősége okozza a gondot a rendszernek.
Egyenlőre híre sincs errefelé a DSL fejlesztésnek.
A régi modem/router (nem emlékszem, milyen típus volt) viszont problémamentes volt, ugyanezen a hálózaton.
Valahogy olyat tudnék igényelni?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Asuser

Ha már cseréltek, akkor biztos nem a digitális elosztóval van a gond (ha csaknem két hibásat kaptál egymás után, ami azért nem túl valószínű ), az hogy a régi jól működött, az új nem, az csak véletlen egybeesés lehet. Sok ilyen Speedportot láttam már működés közben, bátran állíthatom, hogy a koaxos cuccokhoz képest ezek atom stabil gépek. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@btz

Lehet, hogy atom stabil, csak a speciális hálózati gyengeségek miatt, ebben az egyedi esetben kifejezetten hátrányosan működik. Folyamatosan lekorlátozza, - szükségtelenül, - a net-elérést.
Erre próbálok valamilyen megoldást találni, - vagy a végén marad a mobilnet... (?)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Asuser
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Asuser

A netet DSL központ korlátozza le, nem a modem. Már a régi DLink 360 szürkemodemes korszakban ismeretes volt ez a jelenség amit leírsz, tehát modemfüggelten. Ergo teljesen mindegy a modem (újabban digitális elosztó) típusa, ez a probléma nagyjából minden féle eszközzel fent fog állni, amíg a vonal nem lesz javítva. 

Kérhetsz (talán adnak is) Speedport Enrty 2i típust, hátha... de nem hiszem, hogy ez megoldaná. Főleg ha tényleg nagyon gyenge a vonal. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
3 órája, btz írta:

@Asuser

A netet DSL központ korlátozza le, nem a modem. Már a régi DLink 360 szürkemodemes korszakban ismeretes volt ez a jelenség amit leírsz, tehát modemfüggelten. Ergo teljesen mindegy a modem (újabban digitális elosztó) típusa, ez a probléma nagyjából minden féle eszközzel fent fog állni, amíg a vonal nem lesz javítva. 

Kérhetsz (talán adnak is) Speedport Enrty 2i típust, hátha... de nem hiszem, hogy ez megoldaná. Főleg ha tényleg nagyon gyenge a vonal. 

Ellent kell mondjak.
A net-korlátozás a modemben jön létre, hiszen a DSL központ egy pillanatnyi mérés következtében beállít a modemben egy értéket, ami aztán felső limit lesz az elkövetkező időben, amíg az az érték másként nincs állítva.
Az a fura, hogy ez az érték csak csökkenni tud, sosem nő, - kivétel, amikor emberi beavatkozás következtében visszaállítják.
Ha ez az érték-módosítosdi nem lenne, akkor a net folyamatosan tudna jönni a kívánt ≈ 10 Mbit/s értékkel.
Ezt az bizonyítja épp, hogy amíg nem állítják lejjebb a http://speedport.ip/html/engineer/ro_dsl.htm Actual Data Rate,  Downstream értéket, addig jön a kívánt mennyiség gond nélkül.

A legtöbb, amire a modem eddig állítva volt: 12478 kbps, tizenkilenc napig tartott -> 10237 kbps, -> két hét után 8957 kbps, -> aztán 7614 kbps, -> aztán 6203 kbps, -> aztán 5078 kbps, ... és eddig egyszer "elengedtem" 3103 kbps-re. Na, szóval ez már röhej!

Bár a régi modem nem  DLink 360 volt, de valami hasonló, fekete, fekvő, - ha jól emlékszem egy antennával.  (2014-ben kaptam)
Viszont abban a DSL központ még nem tudta átírni a letöltés-sebességi értékeket.
Ezt onnan feltételezem, hogy azzal ilyen problémáim nem voltak, mindig jött a net a megfelelő mennyiségben.

Miért rugózok ezen?
Mert rohadtul bosszantó, hogy van egy készülék, szolgáltatással, amire azt mondják, hogy "jó ez", - azt közben mégsem!
A hiba a rendszerben van, és épp ezen a gyengébb jelű területeken jön elő.  De javítás nem is lesz, hisz nincs itt hiba! :D

Ha valakinek volna esetleg valami építő ötlete, azt azért hálásan fogadnám!

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Asuser

A modem és a DSLAM szinkronizálnak egy sebességet, ami egy szinkron profil alapján van meghatározva a DLSLAM-ban, ha ez nem így lenne, akkor simán ki tudnád cserélni a modemet és a DSLAM már el is felejtené, hogy milyen sebességre kell beállítani a szinkront a net elérésednek. Nálam volt több DSL digitális elosztó egyszerre, hiába cserélgettem őket, mindig azt a sebességet sikerült megbeszélni a DSLAM - al, amit a DSLAM akart, azaz aktuális és maximális up és downstreamet a DSLAM határozza meg, a modem is letárolja magának egy munkamenetre de nem tárolódik benne semmi sebességgel kapcsolatos adat. 

A fekete Dlink az már az egy újabb típus volt, használtam én is gyenge vonali körülmények között és ugyanúgy a sűrű bontások miatt hibát dobott a DSLAM - nak, az pedig szépen növelte a DSL vonal tartalékait a vonal stabilizálása érdekében, ezzel egyidejűleg ez a sebesség kárára ment. Még speciális szoftvert is telepítettem rá, amivel mérni lehetett egy rahedli vonali adatot, sőt vivő szinten mutatta a vonal paramétereit. Többekközt azért is szerettem. Rendkívül jól lehetett vele diagnosztizálni a vonali problémákat. 

384138_new_bitmap_image.thumb.jpg

Tehát 99%, hogy nincs semmi gond az eszközzel, főleg hogy már cserélték is, hátha tényleg az a ludas, de nem. Nálad valószínűleg a vonallal van gond, az hogy a Dlinkel nem volt az véletlen egybeesés. Nekem nyugodtan elhiheted, ha sz...r volt a vonal akkor a Dlink is beüzent a központnak SNR Lockért. Volt vele tapasztalatom. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Érdekes, 2014-ben nekem is volt hasonló problémám, a központ egy idő után leszabályozta a letöltési sávszélességet a vonalon. Egy-két hét múlva bejelentés nélkül automatikusan hibára futott. Nálam akkor az oldotta meg a problémát, hogy volt tartalék érpár, sőt a késedelmes hibaelhárítás miatt még kötbért is kaptam.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Asuser

@zoli62

Az rendszerint nem szokott lenni tözskábelszinten, főleg mióta duplaérpárazás is van, a portok is van hogy csak kihalásos alapon szabadulnak fel. Nekem ebből adódóan 30mbps volt a maximum 2016-2018-ig, egy portcsere és mintha kicserélték volna a vonalat. (vagyis visszacserélték mert előtte már 75mbs volt, de egy éjszakai hiba után már egy olyan portra tudtak csak tenni, ami ennyit tudott mert másfele kóvájgott a hozzákapcsolt réz. De pár hónapig 2016 tavaszától nyárig örültem az 50mbpsnek, mert akkoriban az volt a legnagyobb). Jelenleg kihajtom a teljes 75mbps kapacitást. Szerencsére fent van már az optika is a villanyoszlopokon. ? 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@btz

Köszi, tényleg próbálom elhinni, amiket írsz, mert tényleg elég szakszerűnek tűnnek.
Amitől nehéz, az a körülmények összjátéka.
Az előző (fekvő, fekete) 4 évig hibamentesen üzemelt. (≈ 10 Mbit/s)
Amióta a Speedport w 724v lett, azonnal észlelhető volt a sebesség-esés.
Villám okozta túlfeszre modemet cseréltek, de az is lehet, hogy valahol a vonal is sérült.
Csak azt nem értem, hogy mivel ez már másfél éve így van, hogyhogy nem lett javítva/reparálva, stb.
A szerelőknél már szégyellem magam, hogy mindig panaszkodok, - holott "nem kenyerem".
 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Asuser

Nem tudom, hogy a szerelők mért nem vesznek észre egy vonali problémát, már ha tényleg bemérték rendesen végponttól a DSLAM-ig. Én megtetettem velük mikor 2016-ban 30mbpsre esett vissza a maximálisan elérhető sebességem, persze minden a legnagyobb rendben volt. Aztán 2018 szeptemberében, pontnnkb egy éve, egyik nap sikerült új portra tenniük díjcsomagváltáskor és lám visszatért 2016 tavaszi állapot. Csak közben évekig senki nem mondta el nekem. Érdekes, de inkább  nem fogok konteót indítani erről a sztorimról pont ezen a fórumon. ? 

Az is lehet hogy közben VDSL2-re tettek, szóval egy fekete Dlink modem már nem is működne a vonalon talán. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Sziasztok !

Ugyanez a problémám, mint a téma indítójának. Bennem azért mocorog a kisördög, mert a hét elején módosítottam szerződést, aminek az lett az eredménye, hogy ugyanazt a Net Plusz csomagot olcsóbban kapom, mint korábban. Véletlen egybeesés lenne, hogy a 3 és fél éve ~95/25 Mbittel működő net elkezd szakadozni (egy nap alatt 3x) és mindig alacsonyabb lesz a letöltési sebesség (most ~58Mbit) és  a feltöltési sebesség megfeleződött?

Persze hivatalosan semmi gond, mert 30/1 Mbit a kínált és 5/0,25 Mbit a garantált sebesség, de ebben a csomagban a leírás szerint nem korlátozzák a sebességet, hanem mehet, ami a csövön kifér. És eddig hozta is a ~95/25 -öt.

Lehet értelme egy manuális visszaállításnak?

Nálam is van tartalék érpár, azzal lehet valamit kezdeni?

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, gyandor írta:

Sziasztok !

Ugyanez a problémám, mint a téma indítójának. Bennem azért mocorog a kisördög, mert a hét elején módosítottam szerződést, aminek az lett az eredménye, hogy ugyanazt a Net Plusz csomagot olcsóbban kapom, mint korábban. Véletlen egybeesés lenne, hogy a 3 és fél éve ~95/25 Mbittel működő net elkezd szakadozni (egy nap alatt 3x) és mindig alacsonyabb lesz a letöltési sebesség (most ~58Mbit) és  a feltöltési sebesség megfeleződött?

Persze hivatalosan semmi gond, mert 30/1 Mbit a kínált és 5/0,25 Mbit a garantált sebesség, de ebben a csomagban a leírás szerint nem korlátozzák a sebességet, hanem mehet, ami a csövön kifér. És eddig hozta is a ~95/25 -öt.

Lehet értelme egy manuális visszaállításnak?

Nálam is van tartalék érpár, azzal lehet valamit kezdeni?

 

Üdv!

Rakj fel a digitális elosztó webes adminisztrációs felületén elérhető DSL információs adatokról képernyőképet. Enélkül nem lehet mondani rá semmit. Lehet hogy gyakran szakad a vonalad, ezért kaptál egy SNR lockot, megeshet.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, gyandor írta:

Szia Btz !

Erre gondoltál, ugye?

 

speedport.JPG

Ennél a típusnál kissé bonyolultabb a rendes mérnöki menüt előhozni.

Ezen próbáld: http://speedport.ip/html/engineer/ro_dsl.htm vagy a speedport.ip helyett a digitális elosztód LAN IP címével.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
9 órája, btz írta:

Ennél a típusnál kissé bonyolultabb a rendes mérnöki menüt előhozni.

Ezen próbáld: http://speedport.ip/html/engineer/ro_dsl.htm vagy a speedport.ip helyett a digitális elosztód LAN IP címével.

Szia btz !

Közben bejelentettem, hogy szakadozik és egyre csökken a sebesség. Kijött egy szerelő, kicserélte a digitális elosztót egy (illetve 2, mert az elsővel valami probléma volt) Sercomm Speedport Plus típusúra, megújította az összes kötést, ahol kábel-kábel kötés volt. Most a speedtest 80-90/23-25Mbps-t mutat, 13-17ms ping mellett. Kíváncsiságból beállítottam egy Speedtest CLI-t, hogy 10 percenként tesztelje és naplózza, mi a helyezet (majd átállítom órásra). Egyelőre nem szakadozik, ha így marad, akkor elégedett leszek.Most a csatolt képen látható állapot van.Amennyire értettem,hogy mit kell figyelni,  az SNR (Down/Up) 7.4 / 14.6  dB tűnik gázosnak.

Capture.JPG

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
10 perce, btz írta:

Szerintem az nem az SNR, hanem az SNR margin igazából csak rosszul írja a felület, ha az az SNR akkor 10 alatt tényleg gázos 11.0dB csillapítással. Ebben nem lehet előhozni a http://speedport.ip/html/engineer/ro_dsl.htm felületet?

Erre a címre csak hibát ad. Így is, meg úgy, ha kicserélem az IP-címre a speedport.ip-t. :-(

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 perce, gyandor írta:

Erre a címre csak hibát ad. Így is, meg úgy, ha kicserélem az IP-címre a speedport.ip-t. :-(

 

Akkor sajnos marad ez. Én azt gondolom, hogy az SNR margin érték lehet ott. A lényeg, ha nem szakad, akkor nem kapsz ismét sebesség korlátozást. Mindig ellenőrizd, hogy szakad e.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Új...