Ugrás a tartalomhoz
  • 0

Átvezetési engedély, optika nehezen beköthető helyen


Bambamacska

Kérdés

A szürke pöttyel megjelölt házban lakom, jelenleg csak mobilinternet és rossz minőségű mikró elérhető. A két szomszédos utcában bevezették a Telekomos optikát villanyoszlopokra szerelve (a képen balra lévő utcában van közelebb az oszlop, távolsága 80 méter). A mi utcánkban nincs oszlop, ezért a Telekom állandóan elhajt, hogy műszakilag nem megvalósítható nálunk a net.  Hiába mondom, hogy beszállnék a költségekbe is. Nem szeretném illegálisan megoldani a dolgot, de elég nehéz a Telekommal kommunikálni. Valahogy szeretnék túljutni az ügyintézőn és olyasvalakivel tárgyalni, aki érdemben tud döntéseket hozni.

(A képfeltöltés nem sikerült, itt megnézhető: https://prnt.sc/ps49f8)

1. Olvastam itt erről a szomszéd által aláírandó átvezetési engedélyről, de nem találok több infót. Hogy működik ez? Ha aláírná, milyen megoldással lehetne elhozni 80 méterre a vezetéket? Oszlop? Földbe ásva? Vagy akár az épület falán és a kerítésen is elvezethető?

2. Az legális megoldás-e, hogy a szomszédhoz köttetem be a netet a saját nevemre (mintha albérlő lennék) és egy wifi antennával vagy egy hosszú kábellel áthozom a tényleges felhasználási helyre?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

18 válasz erre a kérdésre

Ajánlott posztok

  • 3

Hello @Bambamacska, mindenféleképpen hivatalosan kellene (privátban mókolt rendszert tuti nem kötnek a hálózatra), így írd meg nekik, hátha. ajánld fel nekik a beszállsz a költségekbe dolgot is persze (nagyon ritka, de nem lehetetlen, hogy ez hozza meg a sikert), viszont a leírtak alapján hálózatépítés oldalról hiába nem nagy táv, de sem az oszlopos, sem a földkábeles megoldás nem olcsó. no meg a szélessávépítés hajrában a kapacitás is kérdéses, és ha plusz engedély kell hozzá (márpedig kell, ha eddig nem vezetékelték be az utcátokat), akkor *****i sok idő

1 órája, Bambamacska írta:

1. Olvastam itt erről a szomszéd által aláírandó átvezetési engedélyről, de nem találok több infót. Hogy működik ez? Ha aláírná, milyen megoldással lehetne elhozni 80 méterre a vezetéket? Oszlop? Földbe ásva? Vagy akár az épület falán és a kerítésen is elvezethető?

talán @anonymus meg tudná mondani, az biztos, hogy oszlopon vagy földben lehet, falon, kerítésen mókolva nem lehet

1 órája, Bambamacska írta:

2. Az legális megoldás-e, hogy a szomszédhoz köttetem be a netet a saját nevemre (mintha albérlő lennék) és egy wifi antennával vagy egy hosszú kábellel áthozom a tényleges felhasználási helyre?

a Té által kiépített, belső hálót módosíthatod, de csak a digitális elosztó (ONT) után. szóval naná, ha nála mehet a bekötés, és belemegy, hogy a cuccok nála lesznek (telepítők beengedése, kábelezés, áramfogyasztás, szükség esetén újraindítás), akkor miért ne. annyi, hogy ha azzal a privát hálóval lesz gond, akkor azzal nem foglalkoznak

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 3

Szívesen! a helyedben wifivel oldanám meg én is, de én nem így indultam volna el, már az ONT-ra ráterveznék egy gigaroutert (annak wifijét kiváltandó valami sokantennás, a majdani csomagod sebességét kezelő szörnyet), aztán Google, hogy mi van a másik oldalra a piacon :) mindenesetre bármilyen megoldás, akár az általad felvetett is jó lehet, ami ekkora távon és minimum két, de lehet, hogy több falon keresztül működik, nálad is elfogadható sebességet és lefedettséget ad. majd írd meg, légyszi, hogy mire jutottál (láttam, hogy itcafén is pedzegetted), és főleg, milyen a gyakorlatban

még annyi, hogy a Té csak a hivatalos címedre telepít, szóval a művelet idejére valószínűleg be kell jelentkezned a szomszédhoz (tehát az "albérlet" üzemmódot is érdemes átbeszélni vele, mielőtt nagyon beleéled magad, aztán a tényleges start előtt "beint" :))

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: teherwagon
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
22 órája, McBelaba írta:

Optikát nem fogod tudno toldani, mert ott pontos precíz lézeres vágás, majd utánna hegesztés szükséges. Amúgy meg ekkor annyi heéyen sérted az ászf-et, hogy le is szerelhetik a szolgáltatásokat.
 

Ez így nem igaz!  Meha és csatlakozós kötést bármikor össze lehet rakni, ami ha jól megvan csinálva nem csillapít olyat hogy gond legyen. 12.000Ft ehhez egy felszerelés. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
22 perce, Busz írta:

Egy tök normális alvállalkozó csapat kötötte be az optikát ismerőshöz, mondták hogy eleve tiltott a toldás. Elrágta az egér az ont előtt? AKkor csere végig az oszlopig az ügyfél költségén ez az előírás.
Mutatta is a vágógépet, az csak 70 ezer, a forrasztógép meg többszáz ezer, aztán maguknak kell megvenni, nem ad a telekom.
Aztán mondták hogy nem várható kínából ilyen szereld magad buherátorkészletekben sem annyira precíz technológia. Nem is vállalták nekem az ilyen dugibekötést, mondták hogy kijön a telekom ellenőrzésre mert ránéz a körmükre akkor bukta van. Annyit nem ér az engedélyük bármennyi zsebpénzt is adnák akkor sem kötnek rá dugilag a kertek alatt vezetett kábelre..
Mondták hogy egyszer 5 centivel lejjebb volt a kábel mint a megengedett, azért is kötbéreztek meg újracsináltatták.

Kínából a száltörőt és a fogót meglehet venni olcsón jó is. De nem arra van hogy napi 100x használd azt már nem bírja ki. Ezért használnak ilyen drága gépeket az optikások.  Műszaki ellenőrök minden bekötött címet lejárnak végig néznek és javítaták ami nem jó. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
6 perce, Busz írta:

Miért kell ennyire ellenőrizni? Olyan mint a koax hogy egy rossz kötés befolyásolja a többit is?
Mert koaxnál a házibuherával kilehet ütni a fél települést, de réznél egyedi volt a kötés minden előfizetőnek, ha 220-at küldtem volna bele akkor sem esett senkinek és semminek baja. :-)
De optikánál ha sufnituningolok az kihatással lehet bárkire és bármire?

 

Szerelők miatt leginkább, nagyon *****ül is összelehet egy optika bekötést csapni. Társasházba nyitottam már ki olyan kötődobozt amiből kidölt a tartalma.... Hála a szerelőknek. Ez még csak a jobbik eset ennél sok durvábbat is lehet találni. Szerelők ellenőrzése hogy valóban jól végzik el a munkát. Illetve azokat a szerelőket ezzel kirostálják akik renitensen szarnak mindenre is. 

Pl ha 1310nm vagy 1490nm  vaaagy a szakadás figyelőn elkezdesz jeleket küldeni a hálózatba egy saját eszközzel az okozhat gondott szerintem.  

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
33 perce, Busz írta:

Meg is lepődtem hogy ezek normálisak voltak. Kötöttek már úgy adsl-t régebben a telekomos saját szerelője hogy simán szigetelés nélkül összesodorta a kábeleket a padláson aztán meg csodálkoztak ha szakadt az adás mikor oxidálódott a csupaszon hagyott kábel.

Tehát ha telekomos ontot használva akármilyen dzsuva házilag gyártott kábellel is kötöm be akkor is maximum nekem nem fog menni?? :-)

Apropó, ezek mennyire helyhezkötöttek, tehát ha fent az oszlopon kihúzom a kábelem és bedugom a szomszéd utcában menni fog? Már ameddig az ezekszerint igen aktív ellenőrök észre nem veszik..

Tápterületen belül igen, de hogy hol a tápterület határa azt még a bekapcsoló szerelők se tudják megmondani.  

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Köszi a választ! Végre van mivel odamennem a Telekomhoz.

Engem igazából nem a sebesség érdekel, csak elegem van a mobilnet forgalmi korlátból, amikor egy játék vagy Windows frissítés felzabálja az ember havi keretének negyedét. Ezért arra gondoltam, hogy Wi-fi-vel átlőném a jelet és kész. Jól gondolom, hogy ehhez elég egy méretesebb kliens antenna az én oldalamról és az ONT-t nem kell módosítani?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Hát, a bejelentkezés már nem annyira jó hír, lehet, hogy attól meg fog ijedni. Meg én is, mert ez már okirathamisítás kategória.

Szomorú, de megint az illegális megoldás az egyszerűbb. Ő előfizet, én odaadom a pénzt és lopom a wifijét.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Bambamacska
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Igen, választhatok, hogy törvényt sértek (sokan csinálják, de attól még nem jogszerű, intellektuális közokirat-hamisításnak hívják, https://24.hu/kozelet/2016/01/26/lehet-hogy-nem-is-sejti-pedig-on-is-intellektualis-kozokirathamisito/) vagy "csak" az ÁSZF-et (nem néztem meg, de gondolom, tilos lakások közt megosztani netet). :)

Szerk: egyelőre nem találom az ÁSZF-ben az utóbbit. A szolgáltatás korlátozható, ha:

az Előfizetői szolgáltatást igénybe vevő Előfizető az Előfizetői szolgáltatást a Szolgáltató hozzájárulása nélkül harmadik személy részére továbbértékesíti, vagy azt hálózati szolgáltatás céljára használja (Eht. 137. § (1) b));

Az Eht a hálózati szolgáltatást így definiálja:

36. *  Hálózati szolgáltatás: hozzáférési és/vagy összekapcsolási szolgáltatás nyújtása más szolgáltató vagy vállalkozás számára, illetve az ezek nyújtásához szükséges kiegészítő szolgáltatások.

 

Elvileg a szomszéd se nem szolgáltató, se nem vállalkozás. De ha mégis, akkor se tiszta, hogy mi a "továbbértékesítés" jogi definíciója. Ha elárulom a szomszédnak a wifi jelszavamat, akkor vajon 0 Ft-ért értékesítek-e, vagy nem? :)

Persze ez mind mindegy, mert ha a Telekom rájön és nem tetszik neki, akkor kihúzza a dugót és kész. Nem köteles szolgáltatni.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Bambamacska
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
21 órája, McBelaba írta:

Optikát nem fogod tudno toldani, mert ott pontos precíz lézeres vágás, majd utánna hegesztés szükséges. Amúgy meg ekkor annyi heéyen sérted az ászf-et, hogy le is szerelhetik a szolgáltatásokat.
 

Egy tök normális alvállalkozó csapat kötötte be az optikát ismerőshöz, mondták hogy eleve tiltott a toldás. Elrágta az egér az ont előtt? AKkor csere végig az oszlopig az ügyfél költségén ez az előírás.
Mutatta is a vágógépet, az csak 70 ezer, a forrasztógép meg többszáz ezer, aztán maguknak kell megvenni, nem ad a telekom.
Aztán mondták hogy nem várható kínából ilyen szereld magad buherátorkészletekben sem annyira precíz technológia. Nem is vállalták nekem az ilyen dugibekötést, mondták hogy kijön a telekom ellenőrzésre mert ránéz a körmükre akkor bukta van. Annyit nem ér az engedélyük bármennyi zsebpénzt is adnák akkor sem kötnek rá dugilag a kertek alatt vezetett kábelre..
Mondták hogy egyszer 5 centivel lejjebb volt a kábel mint a megengedett, azért is kötbéreztek meg újracsináltatták.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
Épp most, anonymus írta:

Kínából a száltörőt és a fogót meglehet venni olcsón jó is. De nem arra van hogy napi 100x használd azt már nem bírja ki. Ezért használnak ilyen drága gépeket az optikások.  Műszaki ellenőrök minden bekötött címet lejárnak végig néznek és javítaták ami nem jó. 

Miért kell ennyire ellenőrizni? Olyan mint a koax hogy egy rossz kötés befolyásolja a többit is?
Mert koaxnál a házibuherával kilehet ütni a fél települést, de réznél egyedi volt a kötés minden előfizetőnek, ha 220-at küldtem volna bele akkor sem esett senkinek és semminek baja. :-)
De optikánál ha sufnituningolok az kihatással lehet bárkire és bármire?

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
8 perce, anonymus írta:

 

Szerelők miatt leginkább, nagyon *****ül is összelehet egy optika bekötést csapni. Társasházba nyitottam már ki olyan kötődobozt amiből kidölt a tartalma.... Hála a szerelőknek. Ez még csak a jobbik eset ennél sok durvábbat is lehet találni. Szerelők ellenőrzése hogy valóban jól végzik el a munkát. Illetve azokat a szerelőket ezzel kirostálják akik renitensen szarnak mindenre is. 

Pl ha 1310nm vagy 1490nm  vaaagy a szakadás figyelőn elkezdesz jeleket küldeni a hálózatba egy saját eszközzel az okozhat gondott szerintem.  

Meg is lepődtem hogy ezek normálisak voltak. Kötöttek már úgy adsl-t régebben a telekomos saját szerelője hogy simán szigetelés nélkül összesodorta a kábeleket a padláson aztán meg csodálkoztak ha szakadt az adás mikor oxidálódott a csupaszon hagyott kábel.

Tehát ha telekomos ontot használva akármilyen dzsuva házilag gyártott kábellel is kötöm be akkor is maximum nekem nem fog menni?? :-)

Apropó, ezek mennyire helyhezkötöttek, tehát ha fent az oszlopon kihúzom a kábelem és bedugom a szomszéd utcában menni fog? Már ameddig az ezekszerint igen aktív ellenőrök észre nem veszik..

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 perce, McBelaba írta:

Hát én még úgy tanultam, és alkalmaztam, hogy nem kína cuccokat használtunk, hanem rendes lézeres szálvágó és szálhegesztő cuccot, ami a cég beszerzett, mivel egy országos kiterjed hálózatot kellett üzemeltetni. Akkor még számított az is, hogy milyen a benne továbított fény hullámhossza is, mert ugye az optikai kábel széleiről visszaverőrő fénynél nem mindegy, hogy hol vágom el az optikát, ilyenkor mindig egy műszerrel mérni kellet az áló és a haladő hullám arányt és a legkedvezőbb helyen kellet vágni és toldani. Persze lehet kínából is beszerezni ilyeneket, és házilag tákolni, de ha valaki emiatt kiüti egy teljes elósztó tápterületén a szolgátatást, akkor neki annyi, mert a szolgáltató simán felmondhatja a szolgáltatást ha belenyúl a hálózatba. Arról a tényről nem is beszélve, hogy még büntető feljelentést is tehet a szolgáltató, informatikai hálózat illetéktele hozzáférése, meg az okozott kárért, ha több ügyfélnek emiatt maradt ki a szolgáltatása.
 

4 órája, anonymus írta:

Tápterületen belül igen, de hogy hol a tápterület határa azt még a bekapcsoló szerelők se tudják megmondani.  

Kis településeken jó eséllyel egy tápon van mindenki. Nyílván a szerelőnek nem illik kínai bóvlikat használni de ha otthon saját magamnak kendácsolok és áthelyezem az ont vagy a házmögötti erdőn keresztül áthúzom a szomszédnak az optikát akkor azzal nem szabadna hogy befolyásoljon bárki mást nem?

Tehát ha szolgáltatói ont használok akkor barkácssal nem tudok bevinni a hálózatba zavart mint a koaxnál vagy réznél nem?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
7 perce, McBelaba írta:

Ha az optikai kötésnél kis reflexió van, az nem sokban gyengíti a további írányban, csak azt a baj, hogy a reflexió miatt visszaverődő fénynyaláb visszakerül az optikai hálózatra visszairányban és ha pld ellefázisban találkoznak akkor akár ki is olthatják egymász, gondolom tanultad és emlékszel még a hullámjeléenségeknél az interferenciára, amikor fét azozon hulláhosszú fénysugarat egmásra vetítenek és megjelenne azok a sötét világos hullámalakzatok. Ahol feket ott teljesen kiütik egymást (ellenfázis), ahol meg világos ott ertősítitk egymást (azonos fázis).

A fény elektromágnesen hullám ha kiszámolod a hullámhosszáből a frekvenciáját akkor észreveszed, hogy jóval a Ghz-es mikróhollámok felett található a látható fénysprektum frekvenciája. Az elektromágnese sugárzás kettös természetú, egymással térben 45-fokot bezáró hullámhosszú sugárzásból áll. 1 elekrtomos és 2 mágnes. Ezek miatt előfurdulhat amit az előző ításban leírtam.

 

Ajjaj, sejtettem akkor hogyha egérrágás miatt oszlopig cserélni kell az nem az előfizető szívatása miatt van.

De gondolom ez csak akkor nagy gáz ha az előfizetők többsége kendácsolna és túl sok lesz az interferencia, de ha mindenhol betartották a szabályokat csak mondjuk én toldozgatok akkor ennek azért nagyon minimális az esélye nem?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Új...