Ugrás a tartalomhoz
  • 1

Telekom IPv6


NWPerfGuy

Kérdés

Sziasztok!

Ha a Telekom oldalán rákeresek akkor hivatalosan az IPv6 támogatott:

  https://www.telekom.hu/rolunk/ipv6/mit_kinal_a_magyar_telekom

De ha megnézem a PPPoE kommunikációt akkor az IPV6CP konfigurációs kérelemre nem hogy Ack-ot de még csak csak egy Nak-ot sem kapok mintha azt sem tudná a másik oldal mit akar a PPPoE kliensem. Budapest XI.-kerben vagyok, üvegen, egy HG8245H GPON egységgel. Nem tudja valaki, hogy pontosan mi a helyzet az IPv6-al a telekom hálózatán? Nekem olyan érzésem van, hogy ha gond van egy adott felhasználónál akkor az adott nagyobb területen egyszerűen letiltják, akkor is ha az más felhasználókat is érint.

Köszi,

Zoli

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 97
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 1
59 perce, vagika írta:

Sziasztok,

HFCn van egy csodalatos f@st 3890V3 HGWm, mely moge egy mikrotik HEXet szeretnek hegeszteni. V4 OK DMZben, de V6 prefixet nem kapok. (V6IPt kap, ha azt kerek, de ugye az igy sok mindenre nem jo.) Mukodik valakinek ezzel a HGWvel DHCP6PD?

Lehet en vagyok lama, de a DOCSIS3 -as fasszal mukodott.

Koszi!

Szia!

Nálam ez a helyzet:

- Budapest, koax, mikrotik router, DHCPv6-on cím és prefix is OK, tudok v6 címet osztani tovább.

- Eger körzet, optika, mikrotik router, PPPoE, DHCPv6-on se cím se prefix. PPPoE-n link local cím sincs (fe80...). Erre a címre vonatkozólag lásd a korábbi bejegyzésemben az összefoglalót.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Örömmel jelentem, hogy valami történik IPv6 szinten optikán.

Pár perce hívtak a Telekomtól, hogy próbáljam meg újraindítani az ONT-t és a Mikrotikem és nézzük meg van e változás.

Odáig jutottunk, hogy link local címet már kapok a PPPOE interfészen, valamint DHCPv6-al prefixet is, címet viszont egyelőre nem. Koaxon címet is kapok ugyanígy, ezért jeleztem a kollégának, hogy már majdnem jó, de jó lenne ha egyformán tudna a kettő működni, ha egyformán tudnám a routeolást megcsinálni : address-t kapja a mikrotik és a kapott másik (prefix) subnetből kapnak a mikrotik mögötti gépek. Ezt ő továbbítja a megfelelő helyre.

Szóval örülünk, valami történik még akkor is ha ez egyelőre úgy fest nem általános változás csak az én előfizetésemre vonatkozik. Várjuk ki a végét, eddig nagyon biztató a dolog.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
8 perce, Halacs írta:

Örömmel jelentem, hogy valami történik IPv6 szinten optikán.

Pár perce hívtak a Telekomtól, hogy próbáljam meg újraindítani az ONT-t és a Mikrotikem és nézzük meg van e változás.

Odáig jutottunk, hogy link local címet már kapok a PPPOE interfészen, valamint DHCPv6-al prefixet is, címet viszont egyelőre nem. Koaxon címet is kapok ugyanígy, ezért jeleztem a kollégának, hogy már majdnem jó, de jó lenne ha egyformán tudna a kettő működni, ha egyformán tudnám a routeolást megcsinálni : address-t kapja a mikrotik és a kapott másik (prefix) subnetből kapnak a mikrotik mögötti gépek. Ezt ő továbbítja a megfelelő helyre.

Szóval örülünk, valami történik még akkor is ha ez egyelőre úgy fest nem általános változás csak az én előfizetésemre vonatkozik. Várjuk ki a végét, eddig nagyon biztató a dolog.

Miért kell külön cím is? A /56-os prefixből tudsz osztani magadnak mindenhova.

Szerintem koaxon is egy /56-os prefixből kapsz mindent.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
7 perce, sipsza írta:

Miért kell külön cím is? A /56-os prefixből tudsz osztani magadnak mindenhova.

Szerintem koaxon is egy /56-os prefixből kapsz mindent.

Pontosan így van. Ha a HGW / ONT rendelkezik prefixel, onnantól tiéd a pálya, hogy beállítod az alhálózatot a saját eszközre, kapcsolódott kliensekre. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
5 perce, sipsza írta:

Miért kell külön cím is? A /56-os prefixből tudsz osztani magadnak mindenhova.

Szerintem koaxon is egy /56-os prefixből kapsz mindent.

 

Lehet tudnék osztani abból valóban. Mivel koaxon így ment így állítottam be és azóta is megy szépen. Este tudom csak megpróbálni, hogy a routerem internet felé néző lábára is ugyanabból a prefixből vegyek fel címet, de bárhogyis szerintem egyformán lenne praktikus működni mindenhol.

Koaxon ezt mondja a DHCPv6 kliens:

[admin@mydomain] > /ipv6 dhcp-client print value-list
               interface: ether1-gateway
                  status: bound
                    duid: 0x00030001744d288d2f30
          dhcp-server-v6: fe80::2ca:e5ff:fe3d:d419
                 request: address,prefix
       add-default-route: yes
  default-route-distance: 1
            use-peer-dns: no
               pool-name: wan-pool
      pool-prefix-length: 64
             prefix-hint: ::/0
            dhcp-options:
                  prefix: 2001:4c4c:1ee0:xxxx::/56, 1w2d1h17m59s
                 address: 2001:4c4c:202:xx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx, 1w2d1h17m59s

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
2 órája, btz írta:

Pontosan így van. Ha a HGW / ONT rendelkezik prefixel, onnantól tiéd a pálya, hogy beállítod az alhálózatot a saját eszközre, kapcsolódott kliensekre. 

Munkaidő végeztével gyorsan át is állítottam mind a két helyen a routereket, hogy csak prefixet kérjen és kézzel vettem fel WAN és LAN oldalra is a v6 címeket a DHCPv6 poolból. Minden faín :) DNS-t nem néztem adnak e, mert az DNS over TLS alapon megy más szolgáltatótól, de ez nem is olyan fontos tulajdonképpen.

Szóval megerősíthetem: Eger térségében optikai hálózaton és Budapesten koaxon is megy a dual stack IPv6 DHCPv6-al Telekom hálózaton. Eger térségében úgy értettem a kollégát telefonon, hogy csak engem vettek le a területi IPv6 tiltásról ami az előfizetési IPv6 beállítástól független.

Így akkor már tényleg csak annyi maradt, hogy egyformán legyen beállítva a Telekom oldalán is, hogy DHCPv6-on lehet e címet is kérni vagy csak prefixet, egyébként stimmel úgy néz ki minden. Pacsi nekik!

Ami még szerintem tök jó lenne (hátha olvassa valaki a Telekomtól is), hogy lehetne egy oldaluk ahol leírják, hogy melyik térségbe és melyik technológián működik már az IPv6 és hol nem. Ha odaírják mi a terv az plusz piros pont, bár tudjuk a terv és a valóság sokszor nem esnek egybe ilyen-olyan okokból (pl COVID).

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Halacs
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@kopa

"És a fenti weblapon is világosan le van írva:"
Az IPv6-os hálózatok - Mit kínál a Magyar Telekom? oldalon az is le van írva, hogy a 2001:4c48::/32 prefix alól kapunk majd prefixet. Eközben én a 2001:4c4e:: alól kapok. Nem mintha ennek bármi gyakorlati jelentősége lenne, de így én a többi ottani információt is fenntartásokkal kezeltem. Érdemes lenne kiírni, hogy a Sagemcom még nem támogatott, és nem azért nincs a listán, mert a T akkor még nem is osztogatott ilyen ONT-ket, amikor az oldal utoljára frissítve volt.

Csütörtök reggel fél év hibátlan működés után újból megmakacsolta magát a PPPoE szerver. Ma kicserélték a Sagemcomot a régi Huawei-re (nem én kértem a cserét).
Ez egy másik problémámat is megoldotta: HE 6in4 tunnel, TCP kapcsolat megszakad
Azt lehet tudni, hogy az új Sagemcom firmware javítja-e majd ezt a hibát?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
Ekkor: 2020. 08. 14. at 16:59, teherwagon írta:

Talán ez egy kicsit túlzás, nekem szinte mindig gyorsan, precízen segítenek, de az itteni, fórumos történetek alapján néha bizony szétszaladnak a lovak B| szerencsére erre az IPv6-os ügyre gyorsan lesz megoldás, és hibajegy sem kell hozzá, terítik szerintem automatikusan mindenkinek

Lehet nekünk nincs szerencsénk a Telekomos munkatársakkal!
A mai nap folyamán frissült a Sagemcom 5655v2  Gpon eszköz   SG3G10000604 szoftver verzióra, az IPV6 protokoll továbbra sem működik.
Szemmel látható változást eddig nem láttam frissülés után sem.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: blaszlo
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
Ekkor: 3/15/2020 at 22:00, sipsza írta:

DHCPv6-on szerintem nem fogsz címet kapni, legfeljebb prefixet. Ha cím kell, akkor használj SLAAC-et, mint a Windows és a Debian.

Nekem PPPoE-n keresztül, Mikrotik routerrel stabilan megy az IPv6 (IPTV és Telefon mellett). Szívesen segítek, de sok apró beállítás kellhet, ezért jobb lenne, ha valósidőben tudnánk beszélni egymással.

Szia @sipsza ! Nekem is Mikrotik rotuerem van ami PPPoE-vel kapcsolódik a Telekom optikához. Tudsz segíteni, hoyg hogyan tudnék IPv6 címet/poolt kapni? Köszi!

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Halacs
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
15 órája, sipsza írta:

Szia!

Meddig jutottál el? Az első lépések nagy vonalakban:

  •     a PPPoE kapcsolathoz tartozó PPP profilban engedélyezni kell az IPv6-ot (use-ipv6 = yes)
  •     ezután már a PPPoE interface kapni fog egy v6 címet is, IPv6 > Addresses alatt tudod ellenőrizni, valószínűleg neked is fe80::b lesz
  •     DHCPv6-on keresztül kell kérned egy prefixet. Csak prefixet, címet nem, mert különben nem kapsz választ.
  •     ebből a prefixből kell címeket osztanod az eszközeidnek

Ha a PPPoE interface nem kap címet (nem kapsz választ az IPV6CP kérésre), akkor a T-nél lesz valami. Jelezd nekik, hogy szeretnél IPv6-ot használni. Miután beállították csinálj egy 30+ másodperces ONT resetet. Ha ezután sem lesz jó, kérj egy ONT cserét.
Az ONT elvileg nem befolyásol semmit, de az én esetemben a PPPoE szerverük addig nem akarta letölteni az új beállításokat, amíg egy másik ONT-t fel nem regisztráltak.

Szia!

 

Ezek mind megvannak. A PPPoE kapcsolatom él, a profile neve default aminél meg is adtam hogy use-ipv6=yes de mégsincs a PPPoE interfészre fe80-as link local cím az ipv6 címek közt. Ennek amúgy nem kéne felvevődnie a Telekomtól függetlenül? A telekom azt mondja hogy engedélyezve van az ipv6 ("látok egy ipv4 és egy ipv6 címet").

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Halacs
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Halacs

Az fe80-as címet nem a Mikrotik generálja, hanem a szolgáltatótól kellene kapnod IPV6CP-n (Point-to-Point Protocol IPv6 Control Protocol) keresztül.
Futtasd a Tools > Packet Sniffert a PPPoE interface-hez tartozó ethernet interface-en miközben újracsatlakozol. Azt fogod látni, hogy a routered küld egy IPV6CP konfigurációs kérést, de nem kap rá választ.

Ha az ONT reset nem segített, kérj ONT cserét.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@sipsza

Hátha mások is küzdeni fognak hasonlóval ezért leírom:

- D optika és szintén PPPoE esetén DHCPv6-al megy remekül. Létrejön a PPPoE interfészen az fe80-as cím. /64-es prefixet kapok DHCPv6-al.

- Telekom és koax esetén PPPoE nélkül de szintén DHCPv6-al szintén megy és az ether1-en (WAN) itt is van fe80-as cím. /56-os prefixet kapok DHCPv6-al.

- Telekom optika és PPPoE esetén a Telekomnál dolgoznak a hibán, lévén nincs PPP IPV6CP válasz a Telekomtól.

Amire még ma rájöttem és fontos: IPv6 firewall-ban engedélyezni kell az input, src:547/udp csomagokat a DHCPv6-hoz. Ez nekem egyik helyen se volt eddig. Miután engedélyeztem már csak a Telekom optikán nem működik, de ezen meg elvileg dolgozik a support :)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Halacs
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, Halacs írta:

@sipsza

Hátha mások is küzdeni fognak hasonlóval ezért leírom:

- D optika és szintén PPPoE esetén DHCPv6-al megy remekül. Létrejön a PPPoE interfészen az fe80-as cím. /64-es prefixet kapok DHCPv6-al.

- Telekom és koax esetén PPPoE nélkül de szintén DHCPv6-al szintén megy és az ether1-en (WAN) itt is van fe80-as cím. /56-os prefixet kapok DHCPv6-al.

- Telekom optika és PPPoE esetén a Telekomnál dolgoznak a hibán, lévén nincs PPP IPV6CP válasz a Telekomtól.

Amire még ma rájöttem és fontos: IPv6 firewall-ban engedélyezni kell az input, src:547/udp csomagokat a DHCPv6-hoz. Ez nekem egyik helyen se volt eddig. Miután engedélyeztem már csak a Telekom optikán nem működik, de ezen meg elvileg dolgozik a support :)

Frankó akkor már legalább 2 hónapja dolgoznak rajta mert nekem azóta nem megy és akkor is erre hivatkoztak hogy valami gond van, de 1-2 hét és megoldják. Mondtam oké majd májusban érdeklődők, de elmaradt, nem vesztettem vele semmit. ? 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, Zoolesz írta:

Frankó akkor már legalább 2 hónapja dolgoznak rajta mert nekem azóta nem megy és akkor is erre hivatkoztak hogy valami gond van, de 1-2 hét és megoldják. Mondtam oké majd májusban érdeklődők, de elmaradt, nem vesztettem vele semmit. ? 

Nekem 3 hónapig mondogatták, hogy náluk minden rendben. Kértem, hogy nézze meg egy szerelő is, ha már nekem nem hisznek. Ő végül kicserélte az ONT-t (egy teljesen ugyanolyanra), és onnantól ment minden. Azóta többen is megkerestek, akiknél szintén csak az ONT csere volt a megoldás.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

A koaxos T előfizetésen úgy látom kicsit elhamarkodott volt az öröm, ugyanis ha a mikrotiken terminálból a WAN interfészen pingelem a google.com-ot v6-on akkor arra van válasz, ha viszont a helyi interfészen akkor ott no route to host. Ami érdekes, hogy előtte HE tunnellel minden szépen ment ezen az előfizetésen/routeren.

DHCPv6-on prefixete kérek, rapid commit = yes, add default route = yes, pool prefix length = 64. Kapott prefix /56. Belső intefészre vettem csak fel IP-t, a kapott pool-ból ::1/64-el.

Ez gyanús hogy nem a T-nél hiba, de nem esik le akkor mi a baj.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Halacs
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
58 perce, sipsza írta:

Nekem 3 hónapig mondogatták, hogy náluk minden rendben. Kértem, hogy nézze meg egy szerelő is, ha már nekem nem hisznek. Ő végül kicserélte az ONT-t (egy teljesen ugyanolyanra), és onnantól ment minden. Azóta többen is megkerestek, akiknél szintén csak az ONT csere volt a megoldás.

Nem tudom lehet hogy úgyis át kell helyezni a modemet akkor majd szólok nekik hogy nézzék már meg esetleg cseréljünk egy ONT-t bár 1 hónapig jó volt előtte :)

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Halacs

"ONT csere nem segítene, ezt külön egyeztette a fejlesztőkkel (látta ezt a threadet). Ha nem lenne tiltva területileg az IPv6 akkor menne a nálam lévő ONT-vel is."
Az én (megalapozatlan) feltételezésem az volt, hogy ha nincs aktiválva a központban az IPv6, akkor egy új sorozatszámú ONT felregisztrálása aktiválja. Ha a központban minden jó, akkor az ONT nem akadály.

"Ezt követően jött az SMS, hogy ők nem találtak a saját hálózatukban hibát, ellenőrizzem a saját eszközeimet."
Nem értem ezt a hibajegy lezárási kényszert. Miért nem lehet nyitva hagyni, amíg ténylegesen meg nem oldódik a probléma?
Az őszi ETA nagyon kényelmes nekik, mert addigra a lezárt hibajegyedet már meg sem tudod nézni. Nem mintha lenne mire hivatkoznod, mert minden lényeges információt mellékcsatornákon kaptál tőlük. Így majd kezdhetsz mindent elölről.

Olyan érzésem van, hogy a Telekomnak az internet csak a webből (IPv4, TCP/UDP, DNS/HTTP(S)) áll. Ha ezeken kívül működik más is, érezd magad megtisztelve.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: sipsza
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...