Ugrás a tartalomhoz
  • 0

routerek beállítása


Gregor Man

Kérdés

Először is, elnézést, hogy nem böngészem végig az összes ilyen jellegű kérdést, témát. Bizonyára volt már erről szó, de egyrészt erre most nincs időm/türelmem, másrészt a kereső itt nem annyira jó, hogy könnyen megtaláljam a választ, harmadrészt meg, lehet, hogy specifikus a kérdésem (vagyis pont ilyen még nem volt)... szóval inkább kérdezek. Végül is, azért vagyunk itt, ugye? És köszönettel várom a szakértők válaszait.

Szóval: bekötötték a netet (és a TV-t), ill, én kötöttem be, mert a szerelő bácsi csak a padlásra rakta le a modemet, vagyis a "digitális elosztót" (asszem: (Sagemcom F@st 5655v2 dtAg), és utána elment. De ez nem is baj, mert én akartam beszerelni a hálózatot, tekintve, hogy 3 szobában, három tv-be, 3 szárítógépbe kell, és a munkában részt vesz egy switch, és két router is, vagyis sok kábelt kell hurcibálni (a padláson keresztül is, ide-oda). (Próbálom ám rövidre fogni, csak szeretem a problémát érthetően felvázolni.) 

Mivel azt az értesülést kaptam (szerelőktől), hogy a set top boxok (TV jelvevők) nem fognak működni wif-ről (vagy nem jól), ezért azokat a Sagemcom kütyűbe kötöttem be. Csak ugye annak 4 portja van, ezzel betelt három, és még 3 szg-et is be kéne kötni. Kellett vennem ehhez egy switchet, a maradék porton, abba kötöttem be a modemet. Eddig oké, ugye?

Na most először azt próbáltam, hogy a switcből bekötöm a routereket (kettő, két külön szobában), majd azokból a számítógépeket. De ez így valamiért nem működött a gépeken nem volt net. Pedig a routerek be voltak kapcsolva, reseteltem is őket. Utána átdugtam a szg-ek kábeleit a switchbe, így már van net a gépeken. 

Csak ugye az a probléma, hogy a Sagemcom modem ugyan ad wifi-jelet, de eléggé gyengét. Olyan -70-75 dB körül van, és én ennél erősebbet szeretnék. De ehhez valahogy működésre kellene bírnom a routereket. Hogy legalább a wifi-kapcsolatot meg lehessen velük teremteni.

Tehát a kérdésem: mit, hol, hogyan kell beállítani, konfigurálni ahhoz, hogy a routerekkel meglegyen a wifi-kapcsolat?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

3 válasz erre a kérdésre

Ajánlott posztok

  • 1
22 órája, Gregor Man írta:

Kedves BTZ, köszönöm a választ, de még maradt kérdésem.

Sajnos itt helyben biztosan nem fogok olyan embert találni, aki ehhez ért (még sokkal nagyobb sugarú körben sem), és Telekomos szerelőt meg nem akarok már kihívni, ugyanis nem szeretnék ezért súlyos ezreket fizetni. Vagyis olyasmiért, amit így vagy úgy, de előbb utóbb megoldok magam. Ráadásul ugye a lényeg most is megvan (van net, működnek a TV-k), csak a wifi-jel lehetne erősebb.

Akkor, ha jól értem itt nem is kell különösebben konfigurálgatni semmit a Sagemcom-modem, vagy a routerek beállításain, hanem elméletileg elegendő lenne annyi, hogy a routereken a lan portba dugom a kábelt, és ne legyen IP-útközés? És ha ez ok. akkor működnie kell a gépezetnek? Ezt csak azért kérdezem, mert olvasgatok mindenfélét a neten, hogy ezt meg azt kell beállítgatni a router konfigjában, abban a nagy Augiász-istállóban, ahol a jóisten se tudja, hogy mi micsoda. Na oda annyira nem szeretnék bemászni, csak ha nagyon muszáj. Tehát, ha esetleg van IP ütközés, azt hogyan tudom kiküszöbölni? A Sagemcom modem konfigurációs beállításánál lehet (át)állítani az IP-címeket?

Üdv!

Természetesen ha nem sürgős, akkor magad is nekiállhatsz a helyi hálózat kiépítésének.
Sajnos mindenféleképpen belekell nyúlnod a routerek konfigurációjába. ("Buta" switch esetén nem kell, mert az olyan mint egy sima elosztó és IP címe sincs az otthoni kis switch-eknek, így a hálózaton bárhová beilleszthetők konfigurálás nélkül). Az IP címeket kézzel kell átírni a routerek webes adminisztrátori felületén. Ehhez közvetlenül kábellel kell csatlakoztatnod az adott routert egy géphez vagy laptophoz.  A webes felületüket ekkor a böngészőbe a LAN IP címüket beírva éred el. (Plusz username és password a belépéshez. Ezeket a gyári adatokat általában matricán találod az eszközeid talpán vagy oldalán). 
Mindegyik routeredet külön-külön hozzákötöd a gépedhez, megadsz neki egy IP címet az adott router manuálját követve, de olyat, ami nem egyezik a többi címmel (Például 192.168.0.2, ekkor ezt a címet a másik routerben ne add meg, de arra figyelj, hogy az 192.168.0 rész az egyezzen, vagy ha a szolgáltatói eszköz LAN címe 162.168.1.1 akkor a saját eszközeidnek is így add meg, hogy 192.168.1.2 és így tovább sorban). Vagy beállíthatod, hogy a routered LAN-ja DHCP szolgáltatás által automatikusan kapjon címet. Ez a DHCP szolgáltatás működik a szolgáltatói eszközben, így a router DHCP-n kapja a LAN címet (Arra figyelj, hogy DHCP szolgáltatás lehet a saját routeredben is, ezt ki kell kapcsolni a routered manuálját követve. Egyes routereken van dedikált switch mód, ez igazából a DHCP kikapcsolás és a LAN interfész DHCP módra állításának automatizált változata).
A Sagemcom-nál nincs szükség konfigurálásra, az teszi a dolgát a hozzákapcsolt eszközöket illetően.
A routerekhez kapcsolt eszközeid DHCP-vel kapják alap esetben az IP címeket, így azokat nem kell külön konfigurálni, de kézzel is megadható nekik cím. Ekkor is figyelni kell az IP ütközésre.

Itt egy képes példa egy sima LAN hálózatról.
LAN.jpg

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Üdv!

A routereknek is a lan portjára köss be és arra figyelj, hogy az IP címek ne egyezzenek (ne legyen IP ütközés), de az alhálózat egyezzen (Az IPv4 címek első három, tagja).
Ha nagyon nem vagy szakértő, akkor jobban jársz, ha keresel valakit helyben, aki tényleg ért hozzá, mert ennyi eszközzel ezerféle hibalehetőség jöhet elő és innen a fórumról megmondani, hogy pontosan hol van a gond, az nagyon nehéz. Kb csak találgatni lehetne.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Kedves BTZ, köszönöm a választ, de még maradt kérdésem.

Sajnos itt helyben biztosan nem fogok olyan embert találni, aki ehhez ért (még sokkal nagyobb sugarú körben sem), és Telekomos szerelőt meg nem akarok már kihívni, ugyanis nem szeretnék ezért súlyos ezreket fizetni. Vagyis olyasmiért, amit így vagy úgy, de előbb utóbb megoldok magam. Ráadásul ugye a lényeg most is megvan (van net, működnek a TV-k), csak a wifi-jel lehetne erősebb.

Akkor, ha jól értem itt nem is kell különösebben konfigurálgatni semmit a Sagemcom-modem, vagy a routerek beállításain, hanem elméletileg elegendő lenne annyi, hogy a routereken a lan portba dugom a kábelt, és ne legyen IP-útközés? És ha ez ok. akkor működnie kell a gépezetnek? Ezt csak azért kérdezem, mert olvasgatok mindenfélét a neten, hogy ezt meg azt kell beállítgatni a router konfigjában, abban a nagy Augiász-istállóban, ahol a jóisten se tudja, hogy mi micsoda. Na oda annyira nem szeretnék bemászni, csak ha nagyon muszáj. Tehát, ha esetleg van IP ütközés, azt hogyan tudom kiküszöbölni? A Sagemcom modem konfigurációs beállításánál lehet (át)állítani az IP-címeket?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Új...