Ugrás a tartalomhoz
  • 11

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében


anonymus

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?

 GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

 

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.9k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 0

@anonymus

A Kecskeméti járásban a fent @Ottó által említett Kft nyert, nem mikrós, de néhány járásban nyertek mikróval is (fejből nem tudom melyik), a Tiszavasvári kimaradt járásban is egy mikrós cég önerőből oldotta meg, ugyan nem az egész járást, de a nagyját lefedte.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Ottó

Én most végig néztem a lehetőségeket a városodban, van 2 koaxos szolgáltató is, igaz csak 25/10 a legnagyobb csomag az egyiknél, nem lennék meglepve, ha a térkép készítésekor lett volna egy 30/10-es csomagjuk hírtelen. De ha úgy érzed, hogy a Telekom adta le a városra ezt az információt, akkor jelezd feléjük, hogy jelezzék az eltérést.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Sziasztok,

felesleges a térképen pörögni mindenkinek, hogy adott helyen a térkép szerint van 30 megabit. A térkép készítésekor az összes szolgáltató (kivéve mobil) leadhatta, hogy tud ennyit. Illetve ha nincs konkurencia, akkor is leadták ezt a sebességet, ha nem akartak konkurenciát beengedni. Majd vmikor megcsinálják a hálózatot, saját erőből. De önerősnek sem vallották be. Illetve abban a pillanatban tudták volna a 30-at. De senki nem fogja elismerni, hogy nem jók az adatok.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Sziasztok!

Korábban már írtam itt arról, hogy mi lemaradtunk a térképről. Jeleztem a Telekomnak, hogy legyenek szívesek intézkedni, mert így valőszínűleg kimaradunk a fejlesztésből, főleg, hogy a település nagy részén ott a 3 betűs, amelyik tud 30 Mbit-et szolgáltatni. A válaszuk kicsit szebb szavakba burkolva az volt, hogy felejtsem el, és nem lesz semmilyen fejlesztés sem most, sem máskor. Ezt megtehetik? Ez az országos fejlesztés nem arról szól, hogy minden elmaradt részt fejlesszenek? A dolog azért is nagyon bosszzantó, mert a településen a többi új építésű rész, ahol szintén nincs normális internet, sárgával van jelölve, csak pont ez a pár darab ház maradt le.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@btz Szentendre konkrétan egy vicces sztori volt. Nem sikerült minden végpontot lefedni üveggel, amit le is fedtek az meg társszolg terület. Óvárosrészen meg maradt a oda rohadt vdsl. Gondolom más településeken is volt ilyen.

ui azt lehet tudni hogy a járásokon belül melyik falvak/városok kapnak pénzt?

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Meg tudná mondani valaki, hogy a balassagyarmati járásban mikor fejlesztenek hálózatot? Konkrétan egy kistelepülés, Herencsény fejlesztése érdekelne, miután a szomszédos községben, ahol a telefonközpont működik, már évek óta elérhető a 10-15 mega (5 km távolságra van), nálunk pedig csak 1. Ezen osztozunk, a kapacitás véges, internet csomag XS, információt nem kapunk. Örülnék, ha valaki tudna válaszolni! Üdv!

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Köszönöm a választ!

Egy érdekességet vettem észre a telekom oldalán. A településemen 10 megabites letöltés elérhető, ilyen netem van itthon és az oldaluk is ezt írta. Most beírtam lakcím alapján 30 megabitet ír a lakhelyemre. A településemen semmilyen látható fejlesztést nem csináltak, nem kábeleztek, semmit, szóval ez a sebesség csak amiatt lett átírva 10 ről 30 -ra, mert papíron annyinak kell lennie?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
6 órája, Vadló írta:

Meg tudná mondani valaki, hogy a balassagyarmati járásban mikor fejlesztenek hálózatot? Konkrétan egy kistelepülés, Herencsény fejlesztése érdekelne, miután a szomszédos községben, ahol a telefonközpont működik, már évek óta elérhető a 10-15 mega (5 km távolságra van), nálunk pedig csak 1. Ezen osztozunk, a kapacitás véges, internet csomag XS, információt nem kapunk. Örülnék, ha valaki tudna válaszolni! Üdv!

Annyi információval tudok csak szolgálni, hogy  Balassagyarmaton optikázik a Telekom fele kész van már.  Annyira nincs messze tőled, bár nem tudom hol ki fejlesztet.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
Ekkor: 2017. 09. 10. at 21:07, btz írta:

@Tojásfejű

Sajnálatos módon a honlapon szereplő elérhető sebességek erősen tájékoztató jellegűek. Hívd a 1414-et, ahol pontosabb információval szolgálhatnak. 

Nemrégen új díjcsomagok bevezetésére került sor, ahol a legkisebb csomag maximum 30/5 mbps sebességet tesz lehetővé, de hálózati viszonyok függvényében sajnos kevesebb is lehet. 

A közeljövőben minimum 30/7 mbps sebességet nyújtó hálózatnak kell létesülnie (2018 végéig). Mivel ez csak új maximum 30/5 mbps sebességet ígérő csomag és nem hálózat,  ezért ezzel sem most sem a jövőbben nem lehet "takarózni" , így kijelenthető, hogy nem az említett szándékkal lett átírva, mert semmi értelme nem lenne. 

Üdv!

btz!

Szerintem amit írtál az ellentmond a topik összefoglaló/informáló üzenetével. Elsősorban a minimum és maximum értelmezések, másrészt a feltöltési sebesség miatt is. Nyilván az első szempont a fontosabb, ha tisztázni akarjuk. Most például akkor minimum 30 mbps letöltés, vagy elméleti 30 mbps letöltés garantált 7,5 mbps-el?

"Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is."

Egyébként ahol marad a rézhálózat, ott a DSLAM-tól milyen távolságra kell, hogy legyen maximum a végpont, hogy mondjuk 50/15-ös csomag még rendelhető/elérhető legyen? Lehet sok mindentől függ amit kérdeztem, de nagyjából mekkora sugarú körzeten belül?

Xeon

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
4 órája, Xeon írta:

...

Egyébként ahol marad a rézhálózat, ott a DSLAM-tól milyen távolságra kell, hogy legyen maximum a végpont, hogy mondjuk 50/15-ös csomag még rendelhető/elérhető legyen? Lehet sok mindentől függ amit kérdeztem, de nagyjából mekkora sugarú körzeten belül?

Xeon

Szerintem kb 500 méterenként kénytelenek lesznek DSLAM-ot telepíteni, még akkor is ha különböző bonding megoldásokkal trükköznek.

Találtam egy ilyen grafikát, szerintem nagyjából helytálló lehet...

fttn-speed-graph.gif

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Xeon

Nem mond ellent. A 30mbps egy névleges hálózati minimum a 7,5 mbps pedig egy garantált hálózati minimum.

Úgy tudom 700 méter egy érpár, 1500 két érpár (bonding). Itt szakaszhosszt kell nézni, nem szabályos kört a DSLAM körül.

@Farao

Olvasd el dchard (másik fórum), véleményét a grafikonról. (Ha megtalálom, linkelem)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Mennyi idő múlva lehet számítani arra, hogy megjelennek az üzletkötők vagy lehetővé váljon az online/telefonos szerződésmódosítás, ha már az optikai kábeleket felszerelték a telefonoszlopokra?

Itt még nem szerepel a településünk:

http://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/internet/otthoni/halozatfejlesztes

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, benjam írta:

@btz

köszönöm a választ! Mobilnet sajnos nagyon dobálja a jelet, mikrohullámút is próbáltam már de nem tudták kiépíteni, mert a sok fa miatt nem kapott jelet (szerelő állítása)

Lehet *****séget írok, de árulnak mobil netes modemekhez külső ház tetőre kiépíthető antennát is, szerintem ez a lehető leg jobb megoldás :-/

Egyébként a saját költséges megoldás igen zsebbe nyúlós dolog lehet. Meg kell keresni a szolgáltatót aki a faluban szolgáltat internetet és tőlük kell ár ajánlatot kérni. Valószínűleg ehhez számla képesnek kell lenned. Próba szerencse ;)

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Tudom nem illik más szolgáltatókról beszélni, de a településünkön hálózatot fejlesztő cég ÁSZF-ében új csomagok tűntek fel, melyek már megfelelnek a pályázatban igért ( legalább 30 Mbps sávszélesség)nek, ugyanis a szolgáltatónak eddig még nem volt ilyen csomagja.
Viszont az árak tekintetében kicsit se voltak szívbajosak.:

G30 - 9.477 Ft
G60 -  11.521 Ft
G90 - 14.123 Ft
A nevekből lehet következtetni hogy milyen sebességre vonatkozik...

Szóval király, lesz elfogadható sebességű internetünk vidéken, de hogy ki tud majd ennyit kifizetni azt nem tudom... Mondjuk mit is vártam? :) Az eddigi legnagyobb Jumbo+(25/10) megás csomag is 9.560 Ft.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...