Ugrás a tartalomhoz
  • 11

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében


anonymus

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?

 GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

 

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.9k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 0

@Pajesz

Először is a készülék belépési adatait a készülék hátoldalán. 

Utána böngészőbe be kell írni a LAN IP címet, ami szintén rajta kell legyen a hátoldalán, alapértelmezetten 192.168.1.254, ha jól emlékszem. 

Utána a megjelenő menüben a Status - > Network Interface - > ADSL menüre kell kattintani 

Kb ehhez hasonló felületet kell látnod. 

dsl-zte.png

Ezt lemented MS Paintel egy képfájlba és fel tudod tölteni ide 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Pajesz

Ez egy nagyon jónak mondható vonal. Vannak gondok, azért sok a CRC hiba. 

A 20mbps is jöhetne, csak le kéne vetetni az SNR lockot, amit valószínűleg a szakadozás miatt kaptál. 

VDSL-re kapcsolva az 30-50 mbps szó nélkül jönne. A kérdés csak az, hogy a központ VDSL képes e. Pontosan melyik településről van szó, melyik utca? 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
3 órája, btz írta:

@Pajesz

Ez egy nagyon jónak mondható vonal. Vannak gondok, azért sok a CRC hiba. 

A 20mbps is jöhetne, csak le kéne vetetni az SNR lockot, amit valószínűleg a szakadozás miatt kaptál. 

VDSL-re kapcsolva az 30-50 mbps szó nélkül jönne. A kérdés csak az, hogy a központ VDSL képes e. Pontosan melyik településről van szó, melyik utca? 

Azt megkérdezhetem, az adatok melyik részéből látod, hogy képes lenne 30-50-re?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@Pajesz

Abból, hogy a becsült max rate nálad 21152 kbps adsl2+-on, ami az adsl2+ kb maximuma, azaz ha vdsl lenne, akkor annak is a maximumán lenne a vonalad, így 80-90 vagy 100mbps-t is mutathatna a maxrate. Abból pedig bőven kihozható az 50mbps csomag

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Én még novemberben kaptam meg a szerződést az 50-es csomagra, ezen a héten megis hozták a Speedpot Entry 2i HGW-t, de a sebességem semmit sem változott. A jövő héten visszakérem a 30-as csomagomat..

Az ősszel át lettem kötve a 100m-re levő MSAN-re (dslam), de állítólag olyan gyatra a kettőnk közti földkábel hogy csak a kábel lecserélésével javulna a helyzet.

D-Link modem a csere előtti nap: 1.kép; a többi kép a mostani Speedport. :(

modem-103.png

modem-203a.png

modem-203b.png

modem-203c.png

speedtest-203.png

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Tamas586
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

A szerelő lecserélte a D-Link modemet erre a Speedport HGW-re, telefonon felhívva a belső szolgálatukat lekönyvelték (de valamit nem sikerült beállítaniuk mert a rendszerük nem engedte), telefonján letesztelte hogy működik-e, de azt mondta neki nem kell semmit se állítania DSLAM oldalon (erre direkt rákérdeztem) és ennyi volt, végzett.

Lehet hogy nem lemondani kell hanem központból (tecnikussal) átállítatni ADSL-ről VDSL-re..?

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Tamas586
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Sziasztok. Én nemrég cseréltem 30-ra, mert elérhetővé vált nálunk. (kis település). Eleinte jól jött néztem is 1.7 MB-al jött le amit letöltök, s kb 600 kb-al ment fel. Az elmúlt napokban azonban azt vettem észre, hogy a letöltés maximum 540 kb/s a feltöltés pedig kb 100. más is jár így? most ez mitől lehet? Nem változtattam semmit, új routert se kaptam (wifiről megy egyébként) ..

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@btz

Ügyfélszolgálat szerint is még mindig a 30-as ADSL profilban vagyok :o , hiába kaptam meg még novemberben (!) az 50/5 -ös VDSL szerződést. Hiába na, a lassú mamut lassan menetel.. :( Bejelentettem hibára, remélem előbbre jut az ügy. Amint megoldják jelentkezek (remélem még nyár előtt).

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Tamas586
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Sziasztok. Lenne egy olyan kérdésem, hogy jelenleg gyorsító opciós net van bekötve, működik rendesen, mind az alap mind a gyorsítás, a maximumot pumpálja ki, csak ugye 10gb a korlát. Az alap vonal 10Mbit le, 1Mbit fel. Nemrég néztem, hogy elérhető lett a címemen, az Otthoni Internet 50. 50Mbites csomag. Kérdésem, hogy ha nem vesszük most ide a gyorsító opciót, akkor tudná hozni ezt az 50Mbites sebességet alapból? Mert ha igen, ezt kiegészíteném, még ugyan úgy a gyorsító opcióval, ami még +50Mbit-et rádobna, viszont engem enélkül érdekelne, hogy az alap 50Mbitet magában tudná e hozni.

Csatoltam 3 képet, remélem ennyi elég. A válaszokat köszi.

1.png

2.png

3.png

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Hivatalosan 2km felett már nem kéne hogy a vDSL-nek értelme legyen:

A VDSL2 a fenti technológia továbbfejlesztése. Az ITU-T G.993.2 szabvány írja le. Az elméleti 250 Mbit/s-os sebességet szintén csak a központ pár száz méteres közelében nyújtja:

  • 0,0 km – 250 Mbit/s
  • 0,5 km – 100 Mbit/s
  • 1,0 km – 50 Mbit/s
  • 1,0-1,6 km – a VDSL szabvánnyal azonos
  • >1,6 km – az ADSL2+ szabvánnyal azonos

Túl nagy az a 2 km távolság.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Deino
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Egyébként a 30 Mbit/országos lefedettségre vonatkozóan:

Magyarország 2015-ben még csak 9,4 Mbps-es átlagsebességgel rendelkezett, addig ez 2017-ben 14,8 Mbps lett. 

Ezt azt jelenti hogy amíg 2015-ben a 33. helyen voltunk addig 2017-ben már a 26. helyre jutottunk. (év eleji adatok).

Az is fontos információ, hogy a legnagyobb hazai szolgáltatók a legtöbb SZIP-es fejlesztést (Szupergyors Internet Program) idén adják át 2018-ban.

Személyes megjegyzés, hogy érdekesen alakul a hálózatfejlesztés, elgondolkodtató, hogy év végére meg-e lesz a 30 Mbps átlagsebesség. Az mondjuk látható, hogy két év alatt 7,7%-ot javultak az adatok, azonban ez után indultak el csak igazán a fejlesztések, és a fent látható adatok óta eltelt még egy év (2018-at írunk) és konkrétan majdnem még egy évük van alkotni a hazai szolgáltatóknak.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
18 órája, Caligin írta:

... Szerintem fognak még érdekes dolgok kiderülni.  A 2018-as céldátum ezeken a helyeken szinte borítékolható, hogy nem tartható. A pályázatokat mire elbírálják, szerződést kötnek, elkészülnek a kiviteli tervek, engedélyek... És arról nem is beszélve, hogy mi lesz, ha valamelyik járásra nem nyújtanak be pályázatot...

Szerintem lesz válaszuk az ilyen megkeresésekre, mégpedig a "rádiós" internet. A legtöbb ilyen szolgáltatónál már most elérhető a 30/40 megás csomag. Elég kevés település van ahol nincs ilyen szolgátató. Itt Mezőtúron a támogatást nyert cég rádiós internetet is ki fog építeni hisz elmondása szerint "nem lehet" mindenhová kábelt kihúzni.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...