Ugrás a tartalomhoz
  • 11

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében


anonymus

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?

 GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

 

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.9k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 1

Nálunk a következő a helyzet.

Júniusban oszloprakás, augusztusban kábelezés. Azóta semmi. A szomszéd településeken már pörögnek a gigabitek.

A mellettünk lévő településen felrakva az elosztók. Írtam e-mailt a kivitelező cégnek a következőt kaptam: "... Az összekötő optikai hálózat építés munkaterület átadása megtörtént és a kivitelezés is hamarosan elkezdődik, amit ebben az évben szeretnénk be is fejezni és beadni használatbavételi engedélyre. Így várhatóan reális időpont üzembe helyezésre 2019.02 hó Üdvözlette..."

Egy összekötő hálózatra várunk, aminek a felénél még augusztus környékén lerakták a kis jelölő fadarabokat. Kb 2 hete a hálózat másik felénél is kikerültek a kis rózsaszínre festet fadarabok. Látva az új dátumot reális e, hogy még idén befejezik ?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Kedves @géza22

Mint azt már oly sokszor leírtam neked: 

30 későbbiekben 100 Mbit-es hozzáférés bármilyen hálózati közegben biztosítható. 

-Indokolt esetben koax hálózat bővíthető

-Indokolt esetben réz hálózat is fejleszthető bővíthető

Optika CSAK ott fog épülni, ahol semmi nincs vagy a meglévő koax vagy réz hálózat gazdaságosan nem fejleszthető.

 

Nálad koax hálózat van, bőven meg van a vállalat sebesség. Így senkinek nincs  fejlesztési kötelezettsége. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
1 órája, FrezeR írta:

Sényő településről lenne szó.

Nem a Telekom lett a nyertes, de Sényő az 1. körös nyertesek között volt, 2016.06.23 napján döntöttek. Azért nem nem található a mostani listában. Optikai hálózat lesz a házakig (GPON).

A település honlapján volt egy közlemény. Lehet, hogy nem verték nagy dobra. Van egy tervrajz is, ahol meg tudod nézni, hogy az utca milyen módon kerül lefedésre (oszlopsoron, föld alatt).

https://senyo.hu/szelessavu-optikai-halozat-epitese-senyon/

Az NMHH honlapja alapján a gerinc és  a hozzáférési hálózatra is megkapták már régen az építési engedélyeket. Nem látsz új oszlopokat vagy dobozokat, kábeleket a településen felszerelve? Azt, hogy használatba vételi engedély mikor lesz arról talán a szolgáltató tud majd közelebbit mondani. A Nyíregyházi járás 1. körös legutolsó települését a jelenleg hatályos támogatási szerződés szerint  (GINOP-3.4.1-15-2016-00068) 2019.12.31-ig kellene befejezni. A honlapjukon még nem frissítették, a régi befejezési határidő szerepel.

A legutóbbi kört is ők nyerték a járásban 2018.11.05-én a kimaradt vagy részben lefedett települések (Apagy, Kótaj, Napkor, Nyíregyháza, Nyírpazony, Nyírtelek, Nyírtura, Újfehértó) lefedetlen igényhelyeire vonatkozóan.  Utóbbiaknál a tervezett befejezési határidő 2020.03.24.

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Caligin
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
2 hours ago, Caligin said:

Nem a Telekom lett a nyertes, de Sényő az 1. körös nyertesek között volt, 2016.06.23 napján döntöttek. Azért nem nem található a mostani listában. Optikai hálózat lesz a házakig (GPON).

A település honlapján volt egy közlemény. Lehet, hogy nem verték nagy dobra. Van egy tervrajz is, ahol meg tudod nézni, hogy az utca milyen módon kerül lefedésre (oszlopsoron, föld alatt).

https://senyo.hu/szelessavu-optikai-halozat-epitese-senyon/

Az NMHH honlapja alapján a gerinc és  a hozzáférési hálózatra is megkapták már régen az építési engedélyeket. Nem látsz új oszlopokat vagy dobozokat, kábeleket a településen felszerelve? Azt, hogy használatba vételi engedély mikor lesz arról talán a szolgáltató tud majd közelebbit mondani. A Nyíregyházi járás 1. körös legutolsó települését a jelenleg hatályos támogatási szerződés szerint  (GINOP-3.4.1-15-2016-00068) 2019.12.31-ig kellene befejezni. A honlapjukon még nem frissítették, a régi befejezési határidő szerepel.

A legutóbbi kört is ők nyerték a járásban 2018.11.05-én a kimaradt vagy részben lefedett települések (Apagy, Kótaj, Napkor, Nyíregyháza, Nyírpazony, Nyírtelek, Nyírtura, Újfehértó) lefedetlen igényhelyeire vonatkozóan.  Utóbbiaknál a tervezett befejezési határidő 2020.03.24.

 


Köszönöm, hogy megnézted. Eléggé figyelemmel követtem az eseményeket, mert nem egy nagy helyről beszélünk, így elég jól látni a mozgásokat.  Az oszlopokat már február-március környékén felállították, mindegyiken fent vannak a dobozok és a vezetékek is. A földbe is ástak kábeleket az is tavasszal lett készen minden utcában ami jelezve van.

Most jelen pillanatban 1-2 hetente általában hétvégén jön egy ember és felrak úgy 4-6 dobozt az EON oszlopaira, a vezetékek már mindenhol fent vannak, csak a dobozok hiányoznak az EON oszlopok úgy jó 40%-áról így saccra. Most hétvégén arra az oszlopra került fel a doboz ahol összecsatlakozik a földből jövő vezetékkel, azt kötötte össze.

Akkor úgy látod, hogy itt  nekünk még egy jó év legalább amíg átadhatják a hálózatot használatra? Egy fokkal mondjuk jobb lenne mint a két év. Vagy van esély rá hamarabb is? Nem tudom ezeken a munkákon kívül itt helyben még mi az amit meg kell csinálni nekik, gondolom valami kis alközpont vagy valami telepítése is szükséges. Nem értek hozzá csak tippelek. Azt nem tudom, hogy melyik településsel vagy településekkel terveznek minket összekötni gerinchálózattal, szó volt talán Apagyról és Nyírtétről, de az még biztos sok idő lenne amíg kiépítik. Ahogy jártam itt ezeken a településeken az elmúlt időszakban én úgy láttam, hogy mi állunk a legjobban ami a helyi kiépítéseket illeti.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@FrezeR

Igen, Sényőt Apaggyal és Nyírtéttel kötik össze. A többi település szerintem nem releváns, ha a Sényőt ellátó gerinchálózat mindkét végpontja aktív lesz és engedélyek megvannak, és a központjuk is felkészült, akkor elvileg nincs akadálya az indulásnak, előfizetők bekötésének.

Építési engedély nélkül egy kapavágást sem tehetnek hivatalosan, mert pénzbüntetés lesz a vége. Ugyanez igaz a végfelhasználók bekötésére is, amíg nincs használatbavételi engedély és jóváhagyott új ÁSZF. Gazdaságilag az lenne az érdekük, hogy ahol zöld jelzés van, minél hamarabb induljon a szolgáltatás és kezdje el termelni a bevételt.

Persze, jelzem ha látok valamit, megyebeli vagyok én is. A Nyíregyházi járásban várom (Nyírtelek), hogy legyen végre valami fejlesztés, mert nagyon hosszú a rézdrót (~3 km) a központtól, a gyorsító opció meg a gyakorlati nyűgök és korlátok miatt nem opció errefelé.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@btz

Támogatói oldalról jelentős volt a késedelem (elbírálás, döntések, HTMR rendszer kialakítása, felügyelő mérnöki hálózat kialakítása stb...), a nyertesek részéről a kiviteli tervezésnél, illetve a megvalósításnál felszínre jött hiányosságok, amit nem láttak előre, a fejlesztési dömping miatt szakember és anyag hiány. Illetve ami még jelentősen húzhatja az időt: ha a pályázó a közbeszerzés törvény hatálya alá kerül valamelyik projektelem tekintetében. Az is eléggé hosszú folyamat. Itt szerencsére van törvényi kivétel: mentesül a közbeszerzés alól, akinek kizárólag elektronikus hírközlési szolgáltatás-nyújtására, hálózat rendelkezésre bocsátására, igénybevételére irányul a beszerzése.

Összesen 24 hónap van a megvalósításra. Ha nem kezdte meg a támogatási szerződés megkötését megelőzően saját felelősségre a projektet a nyertes, akkor a szerződés hatályba lépésétől ketyeg a 24 hónap. Ha megkezdte, akkor attól az időponttól számítandó. De a jelenleg hatályos szabályok szerint legfeljebb így is csak 2020.12.31 napjáig lehet elhúzni a fejlesztéseket. Ezen intervallumokon belül indoklással tetszőlegesen tologathatják a határidőt, módosíthatják a szerződést akár többször is a nyertesek.

Úgy van felépítve a pályázati rendszer, hogy ha valamilyen műszaki-szakmai tartalom változás történik, akkor azt jelezni kell a támogató felé. A változás nagyságától függően változás bejelentést kell tenni, vagy szerződésmódosítást kell kezdeményezni. Például a pályázati szakaszban betervezett egy olyan OLT-t, routert vagy switchet, aminek megszűnt a forgalmazása és az utódját szerzi be (műszakilag magasabb  vagy egyenértékű funkció) vagy más gyártótól szerzi be az eszközöket (típusváltás), akkor azt mind jelezni kell a támogató felé. Újra árajánlatokat kell kérni, jóvá kell hagyatni stb... Költségek átcsoportosítását is nagyon meg kell indokolni.

Ha nem jelzik, hogy a végső időpontot módosítani szeretnék, akkor annak elteltét követően legkésőbb 90 nappal várják a záró kifizetési kérelmet. Ahhoz meg nagyon sok mindent kell benyújtani (pl. KIFÜ felügyelő mérnöke által kiállított záró jegyzőkönyv is kell, amely igazolja a teljes projekt fizikai befejezését), rengeteget kell hozzá dokumentálni. Ilyenkor taktikai okokból is előfordulhat, hogy a lehető legkésőbbre módosítanak. Ha hamarabb készen vannak az nem probléma.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Caligin
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
Ekkor: 2018. 11. 10. at 10:58, géza22 írta:

csak igeret telekomtol  csongrádmegye 2018 hirdeti kormány elviszi szupergyors internete optikát csonrádmegye morahalom rőszke ruzsa ásothalom domaszék  őtőmős 20 éve várnak lakoság szerintem elfogyot unios pénz kapot legmoder 21 század optikára

A Telekom azt igérte, hogy felszámolja az ADSL hálózatát.

A koax, a jó sebességével egyelőre még marad.

A koax jelenleg nem fejletlen, nem tartozik a fejlesztendő területek közé. A fejlesztendő hálózatokat DSL hálózatoknak nevezik. (többnyire ADSL hálózatokról beszélünk.).

Koax hálózat az EU-s elvárás (30Mbit/sec) sebességre is képes és a 100 Mbit/sec-es sebességre is, vagyis az EU erre biztos nem ad pénzt, hiszen teljesíti az összes elvárást, még a következő (2020 utáni) követelményekben is, amely várhatóan 100 Mbit/sec lesz. Ott is helyt fog állni még.

Vagyis Koax hálózatot nem lehet EU-s pénzből optikára fejleszteni. Önerőből meg senki sem fogja, hiszen jelenleg értelmetlen, minden elvárást teljesít, amire kötelezve van a szolgáltató.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@géza22

Már ezerszer leírtuk, hogy az Európai Unió nem optikai fejlesztésre adta a pénzt, hanem 30mpbs fejlesztésre. Ezt a koax tudja? Igen! Akkor azt nem kell fejleszteni! Tehát az Európai Unió nem a koax fejlesztésre adta azt a pénzt. 

Ráadásul az Európai Uniós forrásokat arra a térségre (Szegedi és Mórahalmi járás) nem a Margyar Telekom kapta, ezért, ha azokon a településeken csirkehálón keresztül lehetne "fogni" az internetet, akkor sem lenne a Telekom kötelezve ott semmilyen hálózatfejlesztésre. 

2018-at pedig a Magyarország Kormánya vállalta csak, a.... tudjuk miért.... de jócskán túlvállalta magát és ezért ki kellett tolni a legtöbb projekt befejezését 2020 végére. 

Szóval ez a kérdésedre a válasz. Ha megérted megérted, ha nem nem, az a te problémád nem a Telekomé, nem a mienk, de még a Magyarország kormányáé sem. Remélem mostmár sikerült megérteni. Ha nem, akkor olvasd addig, amík ki nem tisztul a kép. 

Köszönöm szépen. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Tisztelt Anonymus!

 

Érdeklődnék, hogy Miskolc járásban Sajókeresztúr községben várható-e a Telekom általi hálózatfejlesztés?

Ha jól tudom a telekom nyerte meg a járás fejlesztését, és az igéret szerint már rég készen kellene lennie, de eddig semmi nem történt.

A weboldaluk szerint elérhető lenne nálunk a telefon érpáron a 30 megabites elméleti maximummal rendelkező kapcsolat, voltam is önöknek előfizetőjük, de a gyakorlatban az 1 megabit se jött ki a lakásunkig. Állítólag messze vagyok a központtól. (2,5 kilóméter) Vegyesen föld, és légkábeleken keresztül. Ezért szerződést bontottam, és átnyergeltem  a másik szolgáltatóhoz, akinek a jelenlegi legnagyobb csomagja 20Megabit.  (Oláh és Társa szolgáltatótól természetesen horror áron.)

Tehát kijelenthetjük, hogy a településünkön nincs elérhető 30 megabites netkapcsolatra lehetőség. Viszont a mobil szip sem elérhető valamiért nálunk, mert azt írta a weboldal, hogy nem vagyok rá jogosult. Namost ha ez azért történt, mert a Telekom 30 megabit elméleti maximummal árulja az 1megabites netet, akkor azért kinyílik a bicska a zsebemben. 
Létezik valahol egy olyan dokumentum, vagy bármi, ami tartalmazná, hogy egyáltalán tervben van-e, hogy kiépít majd valamelyik szolgáltató Sajókeresztúrban egy 2019-ben is használható minőségű hálózatot, vagy marad az ótvar szolgáltatás horroráron.

Válaszát előre is köszönöm.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Kossuth utca, és igen jelenleg koax van, de mint mondtam, az optikai kábel már kivan húzva az utcákban.

Persze valószínűleg még nincs kész, és oké, hogy MÉG MOST nem elérhető, de engem az érdekelne, mert a Berotel (remélhetőleg nem reklám) csinálja, akinek a referenciái között  a MAGYAR TELEKOM NYRT. távközlési hálózatán végzett munkák is fel vannak tüntetve.

(egy gyenge minőségű kép a szórólapról), hogy nem "*****séget" beszélek.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@gresident

Ha nem a Telekom építi a hálózatot, akkor nem a Telekom  optikai csomagjait tudod igénybe venni, mivel az adott szolgáltatónak vannak lakossági csomagjai. Az elérhető sebességekről és díjszabásról érdeklődj annak a szolgáltatónak a weboldalán. 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Sziasztok !

Salgótarjáni járásban is nagyon lassan haladnak a hálózat építéssel ! Fél éve csinálják erre a környéken 6 faluban de még mindig várni kell legalább ennyit mire teljesen kész lesz !  Remélem még ebben az évben elkészülnek vele  ! Haladnak vele tényleg gondolom hogy sok nekik !De ez már nagyon hosszú idő akkor is ! Elvileg tavaly nyáron már kész kelet volna lenniük vele ! 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@anett85

Megújította a "Mikor lesz nálam is extragyors internet fejlesztés" oldalát a Magyar Telekom!

113956_magyar-telekom-magenta.thumb.jpg

Mit tud az új felület?
* Pontos település, közterület, házszám alapján lehet keresni benne, az eddigi település szintű lista helyett.
* 90 napra előre ad információt várható optikai fejlesztésekről.
* Önerős fejlesztések nincsenek benne, tehát csak EU forrásból támogatott fejlesztések.

[link]

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Hello @Busz, elvileg, de DSL-nél a gyakorlatban a rendelésnél, telepítésnél lehet meglepetés (pl. pont az általad írtak miatt). a Té honlapja alapján nálad (elvileg) tudnak adni Net S Pluszt, ami olyan értékkel megy, amit a helyi rézháló bír (ilyen értékek között: "30Mbit/s kínált letöltés, 1Mbit/s garantált letöltés, 5Mbit/s kínált feltöltés, 0,25Mbit/s garantált feltöltés")

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Hello @Busz, ez így szerintem esélytelen sajnos :( ha a következő lakógyűlésen eléred, hogy az összes lakó és a cégek is internet akarjanak, mindenki adja hozzá a nevét, és ezt valami levélben kitartóan hangoztatjátok, akkor is kevesen vagytok :( a Té pörög ezerrel ezen a szupergyors programon, jóelőre be vannak táblázva úgy, hogy sokkal nagyobb helyek is várnak. és a Té nem kht (a telekommunikáció nem az a műfaj :)), így megtérülést is biztosan néznek. az meg egy kies, régi, párlakásos lakótelepen hosszabb lehet, mint az épületben lévő építőanyagok élettartama (még akkor is, ha mindenki full csomagot rendel mindenből)...

ne érts félre, veled vagyok, és a helyedben én megpróbálkoznék vele (mit veszthetek alapon :)), csak számíts rá, hogy valószínűleg előbb lesz nálatok 5G korlátlan adatforgalommal...

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
1 perce, teherwagon írta:

.... ha a következő lakógyűlésen eléred, hogy az összes lakó és a cégek is internet akarjanak, mindenki adja hozzá a nevét, és ezt valami levélben kitartóan hangoztatjátok..... 

Én még ezután a sor után illeszteném azt hogy .... Plusz mindenki beszáll egy ötszázezerrel a kiépítési költségekbe... ?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...