Ugrás a tartalomhoz
  • 11

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében


anonymus

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?

 GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

 

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.9k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 0

Nem annyira korlátozott, csak inkább távolságfüggő. 120 mbps-et is ki tudja tolni, csak nem az egész városban. Így egy bizonyos nagyság után nem érdemes/nem költséghatékony vDSL-t üzemeltetni.

igen is korlátozott, tételezzük fel hogy a város közepén van a központ, a központól kis léptékekkel távolodva drasztikusan csökken a vDSL-en biztosítható sebesség:

0km - 100Mbit

0,5km - 60Mbit

és így 500méterenként 40%-kal csökken...

tehát nem csak a sebessége korlátozott de a használható távolság is, mivel 1,5km felett már csak ADSL2+ szabványt tud, ellenben az optikával, több kilóméteres távolságogkba is el lehet vinni akár 10 vagy 100 gigabitnyi sávszélességet sebességcsökkenés nélkül vagy csak nagyon minimális a sebesség esés...

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Nem láttam még ezt a listát, de azt tudom, hogy optika a várostól 5 km-re fekvő egyik kisközségben lesz. Szorosan az is a településünk vonzáskörzetéhez tartozik, tehát  mondható, hogy lesz fejlesztés, valójában pedig a városon belül egyáltalán nem. Olyan szinten épül le,  hogy a helybeli Telekomos dolgozók létszámát is csökkentik.

Úgy érzem valamivel nagyon belédmart a T, hogy ennyire nem tudsz megbízni a már kézzel is fogható bizonyítékokban.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Láttad már ezt a hírt? Közel 500 település van a listán ahol a Telekom még idén fejleszt:

http://www.telekom.hu/otthoni/lakossagi/csomagok_akciok/halozatfejlesztes

Ezek még 2015-ig megvalósuló projektek.

Aztán megjelentek már az állami pályázatok is, amik ugyan októberben indulnak, de a pályázati, tervezési, és engedélyeztetési folyamatok miatt idén már lecsúsznak a szemmel látható jelenségekről, így az egy 2016-ban elkezdődő fejlesztési projekt.

Itt egy kép a leghátrányosabb települések (járások) és azok kiírt támogatási összegéről (csak hogy lásd, nem levegőbe beszélés van. Ez sem a teljes lista, csak a legutolsó oldal):

large.kep.png.08c7cb31ab752864b9ced68fb2

Nem annyira korlátozott, csak inkább távolságfüggő. 120 mbps-et is ki tudja tolni, csak nem az egész városban. Így egy bizonyos nagyság után nem érdemes/nem költséghatékony vDSL-t üzemeltetni.

 

fidesz kamu

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Úgy érzem valamivel nagyon belédmart a T, hogy ennyire nem tudsz megbízni a már kézzel is fogható bizonyítékokban.

Erről egyáltalán nincs szó,. csak reálisan látom a fejlesztéseket és leépítéseket. :) Amennyiben helyi szinten több kolláéga nem tud ezekről, akkor nagy a valószínűsége, hogy idén  megint csak nem lesz a város belterületén hálózatfejlesztés.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: zoli62
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Egy dologba biztos vagyok.

Ha a T itt nem fejleszt belátható időn belül,akkor lemondom az egyre silányabb minőségű,túlárazott szolgáltatását.

Akkor meg nézheted a falat. Ja hogy elérheő más szolgáltató is aminek jobb a szolgáltatása? Akkor meg miért nem váltottál? Mire vársz?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

amúgy a vDSL sem jó választás mivel annak is korlátozott a sávszélessége rézkábelen, ha olyan jó lenne mint ahogy állítjátok akkor 30Mbit helyett adná a szolgáltató a 120mbit-et, de mivel gyenge erre a sebességre így csak optikán tudják biztosítani, tehát akkor miért is jó választás a vDSL hálózat ha nem tud nagy sebességet?

Nem kell lecserélni a kábeleket. Ki lehetne adni a 120 megabitet is csak több központ kéne opikai felhordóval. Bondongal és vektoringal fel lehet hozni 300 megabitre is, és van a supervectoring is. Az EU is cak 100 megabite vár el 50%-ban és 30-at 100%-ban 2018-ig de 2020-ig sem fog többet. Ezeket az értékeket tudja teljesíteni a vdsl2-is, konkurencia meg az ország nagyrészében nincs, szóval jó választás a vdsl.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

igen is korlátozott, tételezzük fel hogy a város közepén van a központ, a központól kis léptékekkel távolodva drasztikusan csökken a vDSL-en biztosítható sebesség:

0km - 100Mbit

0,5km - 60Mbit

és így 500méterenként 40%-kal csökken...

tehát nem csak a sebessége korlátozott de a használható távolság is, mivel 1,5km felett már csak ADSL2+ szabványt tud, ellenben az optikával, több kilóméteres távolságogkba is el lehet vinni akár 10 vagy 100 gigabitnyi sávszélességet sebességcsökkenés nélkül vagy csak nagyon minimális a sebesség esés...

 

Ez a vdsl, de a telekom vdsl2-t használ.

Javaslom keress rá arra hogy vdsl2 30a profil vagy vdsl2 bonded vectored.

A másik pedig ki mondta hogy 500 méterenként nem lehet kihelyezni miniközpontokat optikai felhordóval? De vdsl2 esetén 750 méter is bőségesen jó.

Az emberek többsége úgy is a legolcsóbb csomagra fog előfizetni, ez más szolgáltatóknál is így van. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Nem kell lecserélni a kábeleket. Ki lehetne adni a 120 megabitet is csak több központ kéne opikai felhordóval. Bondongal és vektoringal fel lehet hozni 300 megabitre is, és van a supervectoring is. Az EU is cak 100 megabite vár el 50%-ban és 30-at 100%-ban 2018-ig de 2020-ig sem fog többet. Ezeket az értékeket tudja teljesíteni a vdsl2-is, konkurencia meg az ország nagyrészében nincs, szóval jó választás a vdsl.

persze, ott ahol nem megvalósíthetó az optikai hálózat, vagy túl költséges lenne kiépíteni.....az mondjuk nem baj hogy megadja az eu hogy mekkora lehet a legkisebb netcsomag, de én azt várom mikor fogják kötelezni a mobilszolgáltatókat arra hogy a mobilnet túlforgalmazása után a semmit érő 32kbit sebességet emeljék minimum 256kbit-re vagy legalább 128kbit-re, mikor belassítja a telekom a mobilnetem, akkor ugye redukálódik a sebesség 32kbit-re, és mikor le szeretném tölteni az email-et a telóra, rengetegszer kiírja hogy időtúllépés miatt a kapcsolat megszakadt...tudom, facebook az meg eleve felejtős.arra meg ugye nem kötelezhet és nem is kényszeríthet hogy vegyen valaki kiegészítő csomagot(ami szint úgy kicsit horror áron van...

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Ez a vdsl, de a telekom vdsl2-t használ.

Javaslom keress rá arra hogy vdsl2 30a profil vagy vdsl2 bonded vectored.

A másik pedig ki mondta hogy 500 méterenként nem lehet kihelyezni miniközpontokat optikai felhordóval? De vdsl2 esetén 750 méter is bőségesen jó.

Az emberek többsége úgy is a legolcsóbb csomagra fog előfizetni, ez más szolgáltatóknál is így van. 

gyanítom ha itt ilyen hálózat lenne akkor biztos nem 30as netem lenne, mert akkor a 120asat kértem volna, de mivel technikailag maximum a 30at tudja biztosítani a telekom, így nagyon valószínű hogy nem olyan fejlett itt a hálózat...annak idején mikor beköttetük az otthoni szolgáltatás bővítése ként az internetet ezt mondtákamúgy elötte 100as netem volt, abból garantált volt 50, és a garantált valós sebesség volt 25-35Mbit között...amúgy ezek az extenderek csak akkor érnek valamit ha a lépcsőházban ott az üvegszál vége... nekünk még hagyományos réz telefonkábelen jön szolgáltatás(régi matáv-os rendszeren)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Spityu85
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

gyanítom ha itt ilyen hálózat lenne akkor biztos nem 30as netem lenne, mert akkor a 120asat kértem volna, de mivel technikailag maximum a 30at tudja biztosítani a telekom, így nagyon valószínű hogy nem olyan fejlett itt a hálózat...annak idején mikor beköttetük az otthoni szolgáltatás bővítése ként az internetet ezt mondtákamúgy elötte 100as netem volt, abból garantált volt 50, és a garantált valós sebesség volt 25-35Mbit között...

Nem adják ki rézen a 30 megabitnél nagyobb csomagokat, ott sem ahol akár menne a 120 megabit ott sem (pl én pont ebben a helyzetben vagyok). Egy konkurens szolgáltatónál már kiadják a 60/10-et vdslen. A jövőben akár a Telekom is kiad nagyobb csomagot rézen.

Lehet neked is bírna nagyobbat mint 30, de ha nem, azon is lehetne segíteni még egy központal. Akár egy 20 ezres városban 7-8 központal megoldható lenne a 100+ megabit letöltés.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Nem adják ki rézen a 30 megabitnél nagyobb csomagokat, ott sem ahol akár menne a 120 megabit ott sem (pl én pont ebben a helyzetben vagyok). Egy konkurens szolgáltatónál már kiadják a 60/10-et vdslen. A jövőben akár a Telekom is kiad nagyobb csomagot rézen.

Lehet neked is bírna nagyobbat mint 30, de ha nem, azon is lehetne segíteni még egy központal. Akár egy 20 ezres városban 7-8 központal megoldható lenne a 100+ megabit letöltés.

megyeszékhelyen lakom...mondjuk lekopogom,a telekom a legstabilabb eddig,mind otthoni szolgáltatásban mind mobilban...mint már korábban írtam,  nincs bajom a szolgáltatásokkal, csak az áraikkal....

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

itt a U.C a nagyúr mert külvárosban évek óra kint a koax hálózata(tv,teló,net) viszont a szolgáltatásuk eléggé instabill, ott azért nem akartam előfizetést,D..I-ről váltottunk,ott a TV jó volt, de a net már f.s, mióta másodjára emeltek sebességet...így maradt a Telekom...kellemses csalódás volt ide átjönni,szolgáltatás minőségben lehadja mind2őt!

Egy tök építő jellegű hozzászólást szándékoztam leírni erre az észjárásra amit írtok, de már megint ez a U.C meg D-től felment a pumpa a fejemben. Megyek is a BurgerKingbe kérni egy Happy Meal menüt.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Újonnan ki épült optikán  amúgy egyedül lesz a Telekom ? Vagy osztozik  D..i-vel I.....l és a többivel ?

Amit a Telekom épít azon jó hogy egyedül lesz, mivel saját zsebből finanszírozza. Így Pest Megye területe mondhatni hogy konkurencia (így kellene használni ezeket a rövidítéseket amiket ti is használtok, nem tudom miért ez oly nehéz) nélküli övezet lesz a Telekom számára.

Viszont a többi részről ez már nem mondható el, hiszen a kormányzati forrásokból kiépült hálózat Open Access lesz. De persze délen keleten és nyugaton is van olyan terület, ahol Telekom fejlesztés miatt lesz hálózat, saját zsebből, így az is zárt lesz.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Hali!Hétvégén sikerült beszélnem egy T-s szerelővel és mesélte hogy milyen lesz nálunk az "új" net (22-es körzet) Eurocable cég tavaly húzta ki az optikát,idén a Kalásznet vette át..na de mindegy is!a lényeg amit mondott a szerelő,hogy úgy fog kinézni hogy 800 méterenként lesz egy "elosztó központ" (nem emlékszem pontosan hogy mondta) és ezeket ugye optikai kábel köti össze,viszont a házig már coaxon jön a net.. :(  akkor gondolom ez nem FTTH fajta net lesz hanem valami más?!magyarul ez úgy lesz mint pl :a 10 emeletesekben,csak itt több emberre (800 méterbe több ember "belefér") ? mert akkor ez nem lesz olyan jó mint gondoltam mert egy egy "rész" szét lesz osztva x ember között,gondolom a sávszál meglesz de laggos lesz mint állat!valaki vélemény,hozzászólás,észrevétel?köszi :)

Hát elég kétes hogy miről beszélsz :D De ha házik koax megy, akkor az nem optikai hálózat.

Van nálatok jelenleg ADSL Telekomos internet?

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Deino
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Hát pedig már reménykedtem hogy lesz normális net a városban/kiskuckómban :) (Enying amúgy) Iptv-nincs nem is kell főleg ezek után hogy vdsl lesz....eddig is a fő probláma az volt hogy ez a mostani adsl 20mb/s,(szembe van a posta 100 méter és ott a központ) 12mb/s tud,a felfelé a 0.80 kbs-ről nem is beszélve ami elég ciki szerintem a mai világban,de még ez haggyán is lenne hogy nem lenne instabil,szakad,esti belassulás,szar ping stb stb... akkor marad ez mert ez a vdsl ezek szerint egykutya,ugyan az a szitu picit gyorsabb talán de iptv meg felejtős rá mert ha 3 beltéri megy egyszerre akkor úgy gondolom nem kell a gép elé ülni.marad a sat tv.most kicsit elkeseredtem,csak azt nem értem mire volt jó akkor beoptikázni a várost.

Nincs úgy beoptikázva, mint ahogy gondolod, mert akkor nem lenne érteleme az elosztóknak illetve hátránya se, hogy bekössék házik a fényt.

DE mivel nem így csinálják ezért mégiscsak más jöhet szóba, és a vDSL-nél van a DSLAM szerű dolog, minél távolabb van, annál kisebb és "rosszabb" netet kapsz. De mivel tisztes távolságokra teszik őket, így gyakorlatilag egy felturbózott neted lesz, mert hiába vDSL valószínűleg stabil lesz. És nem lesz gond normális esetben a 30 Mbit/sec-el sem, sőt ez a technológia alapvetőleg sokkal nagyobb sebességekre is képes (A jelenleg optikai sebességeket is bírja, csak jelenleg 30 Mbit a Telekomnál a legnagyobb csomag vDSL hálózaton.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Nyilván egyenlőre azokat a sebességeket adják rajta amik jelenleg csomagban vannak vagy amik majd ezután lesznek és ez nyilván a technikai adottság alatt lesz, de gondoltam ezt mindenki logikusan ki tudja következtetni.

De mit következtetsz ki logikusan? :)

vDSL is bírja a 120-at mégis csak 30 van jelenleg.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

nahát nahát lehet hogy ezzel a listával több gondot okoztak mint hasznot...

Írtam is egy emailt a T-nek, remélhetőleg nem csak sablonválasz jön, mert akkor írok egy újat. A Telekom szerint biztosan kész lesz a Településem, viszont a körzetben dolgozó alvállalkozó szerint szinte kizárt...

Én csak 2 dolgot nem értek:

  1. Ezek nem egyeztetnek egymással?
  2. Ha tényleg nincs fejlesztés itt, akkor minek hirdetik? Ezzel csak maguk alá ásnak...
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Hát ezt mondtam már én is  korábban, a tájékoztatás nem a Telekom erőssége.

Nem a T-nek volt igaza. Most kaptam választ az illetékes osztálytól, és mivel a Démász mint közműszolgáltató akaratos így nagy a valószínűsége hogy a kivitelezőnek van igaza. Vagyis szinte biztos. Szeptember 23 van, január óta nincs megegyezés.

Most gondolhatod :) Vagy lesz vagy nem lesz még idén (mármint megegyezés). Azt hiszem január 1-jén lesz változás a közműtörvényben, szóval...

De én eljutottam arra a pontra, hogy belevonom ebbe az egészbe az Önkormányzatot, mert egyedül nekik van nyomásgyakorlási joguk az aktuális közműszolgáltató felé. Ezt az infót még az illetékes minisztériumból kaptam valahogy a nyáron.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Deino
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Valamilyen szinten meghalt ez az oldal:

http://www.telekom.hu/otthoni/lakossagi/csomagok_akciok/halozatfejlesztes

Ha rákattintunk egy adott városra, egy üres oldal jön elő. Nos mivel az egész eddig szinte egy statikus oldal volt, egy üzenetküldő űrlappal, ezért nehéz elképzelni hogy önmagától ment volna tönkre :)

Azaz máshogy fogalmazván valamiféle átalakítás, fejlesztés várható.

Vagy szimplán megunták a sok feliratkozót és kivették az oldalt :) De nem hiszem.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Ilyen messze menő következtetések levonása utána szokott az történni hogy vissza áll az oldal eredeti formában. 

Egy 90%-ban statikus oldal elég gáz ha magától tönkremegy :) Az meg főleg hogy 2 napig áll. (péntek óta kb.)

Csak hogy értsd: Statikus oldal nem tud tönkremenni csak két esetben:

  1. Ha belenyúlnak direkt.
  2. Adatvesztés lép fel.

Mert a link jó helyre irányít :)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Deino
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...