Ugrás a tartalomhoz
  • 1

Optika saját routerrel


Bppeti

Kérdés

Sziasztok!

A napokban köttötték be hozzám is az optikát 1000/1000 csomaggal egy F@st 5655v2 digitális elosztóval. Működik is szépen, a mért sebesség UTP kábellel csatlakozva 940/950 Mbit. Ha mögé teszek egy saját routert PPPoE passthrough -ra állítom, akkor viszont drasztikusan leesik a sebesség kb 500/20 Mbit-re, ami egy vicc. Próbáltam egy közép-felső kategóriás 60 ezres Linksys és egy kb 80 ezres TP-Link routerrel is, amikkel nem lehetne ilyen gond. *****fone (aka *****-nél) tudtak több mint 750 Mbitet rézkábelen az új csomagjukkal úgy, hogy a modem bridge módban volt. Itt az optikán PPPoE passhtrough-val viszont mindkét routernél leesik a sebesség. Ez egy ismert probléma, hogy PPPoE Passthrough-val lecsökken a sávszél vagy valami egyszerű beállítást rontok el?

Mindenképpen saját routert szeretnék használni, mert a F@st 5655v2 nem enged saját DNS szervert beállítani, illetve amikor két TV-re streamel a gépem helyi hálózaton 90 MByte / seccel 4K tartalmat, akkor túlmelegszik, nem bírja.

Esetleg van-e olyan router, amit javasolnátok és bevált és a Sagecom mögött passthrough-val biztosan tudja az 1000 Mbitet?

Előre is köszi

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

6 válasz erre a kérdésre

Ajánlott posztok

  • 2

Szia!

Szerintem ez részben MTU (maximum transmission unit) probléma lesz. Az MTU két szomszédos router közötti link jellemzője, ami azt mondja meg, hogy maximum mekkora lehet egy ott közlekedő csomag. A két végpontnak (a te géped, és pl. a téged kiszolgáló webszerver) akkora csomagokat kell (ajánlott) küldenie, hogy azok az egyik közbenső MTU-nál se legyenek nagyobbak. A közbenső MTU-k minimuma a Path MTU (PMTU), amit a két végpont időközönként meg szokott mérni (PMTUD: Path MTU Discovery).

Közted és a google/speedtest közötti legalacsonyabb MTU-val rendelkező link valószínűleg a PPPoE kapcsolat lesz, aminek egyik végen a te routered van, a másikon a T routere a központban (nem a Sagemcom). Tehát a te számítógéped által indított PMTUD-re kell, hogy a te routered válaszoljon, és az, hogy se a számítógépeden, se a routereden lévő tűzfal ne szűrje ki az ehhez szükséges üzeneteket (ICMP).

A PMTUD mellett még létezik a TCP MSS clamping. Ez bár a PMTUD-t nem pótolja, elég a routereden beállítani, és nem kell a bolygók együttállása, hogy működjön. Ha meg kell adnod valami értéket: MTU=1492 byte, MSS=1452 byte.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: sipsza
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Tovább jutottam a problémával kapcsolatban. Úgy tűnik, hogy részben biztosan az általam próbált routerek hibája (azóta kipróbáltam két D-Linket is), de másrészt gyanítom, hogy a Telekomos F@st 5655v2-ben sem sztenderd valami. Ha ráflashelek egy Openwrt firmarware-t a Linksys és a D-Link routerekre, akkor ha nem is teljes sebességet tudják PPPoE passthrough-val, de kb 850/850 Mbitet igen. Tehát a routerek alkalmasak rá, csak nem a gyári firmware-el. Nem tudok rájönni, hogy ez vajon ezen routereken lévő kidolgozatlan gyári firmware miatt van vagy esetleg a Sagemcom F@st 5655v2 -n futó Telekomos firmware-be nem követi a sztenderdeket és egy Openwrt kell hozzá, hogy ezt ki lehessen kerülni?

Továbbra is várnám hozzáértők segítség, hogy van-e bármilyen ismert limitáció a F@st 5655v2-ben, ami azt okozza, hogy optikai hálózatot PPPoE passthrough-val tovább adva mégegy drágább saját router sem képes a teljes sávszélességet kihasználni?

Illetve ma már kapható a piacon jónéhány modem/router GPON csatlakozóval IGMP Proxy lehetőséggel. He beszereznék egy ilyet az működne a Telekomos optikai szolgáltatással (net + IPTV)? Így teljesem kihagyhatnám a Telekom által biztosított digitális elosztót.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Köszönöm a részletes választ! Az Openwrt firmware-ben a default MTU értékek 1492 a WAN-ra és 1500 a LAN-ra. Mindkettőt felülírtam fixen 1492-re. Így javult a helyzet. A speedtest most 900/800 Mbitet mér a leggyorsabb szerver felé. Még mindig kb 50/150 Mbittel lassabb, mint a Sagemcomról, de ezzel már ki tudok egyezni. MSS-re utalást egyelőre nem találtam, de ennek jobban utána fogok nézni.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
6 perce, Bppeti írta:

Köszönöm a részletes választ! Az Openwrt firmware-ben a default MTU értékek 1492 a WAN-ra és 1500 a LAN-ra. Mindkettőt felülírtam fixen 1492-re. Így javult a helyzet. A speedtest most 900/800 Mbitet mér a leggyorsabb szerver felé. Még mindig kb 50/150 Mbittel lassabb, mint a Sagemcomról, de ezzel már ki tudok egyezni. MSS-re utalást egyelőre nem találtam, de ennek jobban utána fogok nézni.

Ha átírod a LAN MTU-t, akkor írd át minden eszközön (számítógép, okos TV, mobil, ...). Ha nem akarsz magadnak a jövőben fejfájást okozni, hagyd 1500-on. A WAN MTU maradjon 1492.

OpenWrt-n az /etc/config/firewall-ban szerintem azt fogod látni, hogy az mtu_fix (=tcp mss clamping) már be van kapcsolva a wan zónára, ezért is jobbak az értékek, mint a gyári szoftverrel.

Mikori OpenWrt van fent? Ha augusztus előtti build, akkor frissíts, mert abban a TCP MSS clamping csak a letöltés irányban működött (bővebben).

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Hello @Bppeti, egyetlen kiegészítés, ez nem megy, a szolgáltatói ONT-ot nem tudod kiváltani

22 órája, Bppeti írta:

Illetve ma már kapható a piacon jónéhány modem/router GPON csatlakozóval IGMP Proxy lehetőséggel. He beszereznék egy ilyet az működne a Telekomos optikai szolgáltatással (net + IPTV)? Így teljesem kihagyhatnám a Telekom által biztosított digitális elosztót.

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
12 órája, sipsza írta:

Ha átírod a LAN MTU-t, akkor írd át minden eszközön (számítógép, okos TV, mobil, ...). Ha nem akarsz magadnak a jövőben fejfájást okozni, hagyd 1500-on. A WAN MTU maradjon 1492.

Vissza írtam, de így egy picit rosszabb a helyzet. 1492 MTU-val LAN és WAN-ra egyaránt beállítva el tudta érni a 930 Mbitet az upload/download. 1500-as LAN MTU-val viszont nem megy feljebb 750/750-nél (WAN MTU maradt 1492).

12 órája, sipsza írta:

Mikori OpenWrt van fent? Ha augusztus előtti build, akkor frissíts, mert abban a TCP MSS clamping csak a letöltés irányban működött (bővebben).

A legfrissebb 19.07.4 van fent.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Új...