Bambamacska

Átvezetési engedély, optika nehezen beköthető helyen

Kérdés

A szürke pöttyel megjelölt házban lakom, jelenleg csak mobilinternet és rossz minőségű mikró elérhető. A két szomszédos utcában bevezették a Telekomos optikát villanyoszlopokra szerelve (a képen balra lévő utcában van közelebb az oszlop, távolsága 80 méter). A mi utcánkban nincs oszlop, ezért a Telekom állandóan elhajt, hogy műszakilag nem megvalósítható nálunk a net.  Hiába mondom, hogy beszállnék a költségekbe is. Nem szeretném illegálisan megoldani a dolgot, de elég nehéz a Telekommal kommunikálni. Valahogy szeretnék túljutni az ügyintézőn és olyasvalakivel tárgyalni, aki érdemben tud döntéseket hozni.

(A képfeltöltés nem sikerült, itt megnézhető: https://prnt.sc/ps49f8)

1. Olvastam itt erről a szomszéd által aláírandó átvezetési engedélyről, de nem találok több infót. Hogy működik ez? Ha aláírná, milyen megoldással lehetne elhozni 80 méterre a vezetéket? Oszlop? Földbe ásva? Vagy akár az épület falán és a kerítésen is elvezethető?

2. Az legális megoldás-e, hogy a szomszédhoz köttetem be a netet a saját nevemre (mintha albérlő lennék) és egy wifi antennával vagy egy hosszú kábellel áthozom a tényleges felhasználási helyre?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

8 válasz erre a kérdésre

Ekkor: 2019. november 4. at 13:41, Bambamacska írta:

Igen, választhatok, hogy törvényt sértek (sokan csinálják, de attól még nem jogszerű, intellektuális közokirat-hamisításnak hívják, https://24.hu/kozelet/2016/01/26/lehet-hogy-nem-is-sejti-pedig-on-is-intellektualis-kozokirathamisito/) vagy "csak" az ÁSZF-et (nem néztem meg, de gondolom, tilos lakások közt megosztani netet). :)

Szerk: egyelőre nem találom az ÁSZF-ben az utóbbit. A szolgáltatás korlátozható, ha:

az Előfizetői szolgáltatást igénybe vevő Előfizető az Előfizetői szolgáltatást a Szolgáltató hozzájárulása nélkül harmadik személy részére továbbértékesíti, vagy azt hálózati szolgáltatás céljára használja (Eht. 137. § (1) b));

Az Eht a hálózati szolgáltatást így definiálja:

36. *  Hálózati szolgáltatás: hozzáférési és/vagy összekapcsolási szolgáltatás nyújtása más szolgáltató vagy vállalkozás számára, illetve az ezek nyújtásához szükséges kiegészítő szolgáltatások.

Elvileg a szomszéd se nem szolgáltató, se nem vállalkozás. De ha mégis, akkor se tiszta, hogy mi a "továbbértékesítés" jogi definíciója. Ha elárulom a szomszédnak a wifi jelszavamat, akkor vajon 0 Ft-ért értékesítek-e, vagy nem? :)

Persze ez mind mindegy, mert ha a Telekom rájön és nem tetszik neki, akkor kihúzza a dugót és kész. Nem köteles szolgáltatni.

Szia!

A továbbértékesítés, amikor anyagi vagy más természetbeni, szellei, stb.. ellenérték fejében adod tovább, ha nem kérsz pénz, az a hatályos BTK szerint nem büncselekmény, de més sabályséertés sem. Amúgy érdekelene az, hopgy a francba mondja meg a telekom, hogy az utcában egy házban van egy WiFis-s router, és utánna pld minden házban egy repeater és így az egész utca egy WiFi-ról netezik. Válsz sehogysem, mert a repeatereket nem gofja tudni meghatározni, ahol meg van egy repeater, ott a tuléaj nem köteles a Telekomot beengedni, mert az ő repeateréhez mait csak úgy bedugott, hogy legyen valami villany fogyasztása, semmi köze.

Ha érdelekl az, hogy kivel tudzs érdemben tárgyalni a Telekonál, akkor jelezd és elküldöm privátban.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Akkor ez bizony sakk-matt :( mindenesetre remélem, lesz megoldás

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Posztolva: (szerkesztve)

Igen, választhatok, hogy törvényt sértek (sokan csinálják, de attól még nem jogszerű, intellektuális közokirat-hamisításnak hívják, https://24.hu/kozelet/2016/01/26/lehet-hogy-nem-is-sejti-pedig-on-is-intellektualis-kozokirathamisito/) vagy "csak" az ÁSZF-et (nem néztem meg, de gondolom, tilos lakások közt megosztani netet). :)

Szerk: egyelőre nem találom az ÁSZF-ben az utóbbit. A szolgáltatás korlátozható, ha:

az Előfizetői szolgáltatást igénybe vevő Előfizető az Előfizetői szolgáltatást a Szolgáltató hozzájárulása nélkül harmadik személy részére továbbértékesíti, vagy azt hálózati szolgáltatás céljára használja (Eht. 137. § (1) b));

Az Eht a hálózati szolgáltatást így definiálja:

36. *  Hálózati szolgáltatás: hozzáférési és/vagy összekapcsolási szolgáltatás nyújtása más szolgáltató vagy vállalkozás számára, illetve az ezek nyújtásához szükséges kiegészítő szolgáltatások.

Elvileg a szomszéd se nem szolgáltató, se nem vállalkozás. De ha mégis, akkor se tiszta, hogy mi a "továbbértékesítés" jogi definíciója. Ha elárulom a szomszédnak a wifi jelszavamat, akkor vajon 0 Ft-ért értékesítek-e, vagy nem? :)

Persze ez mind mindegy, mert ha a Telekom rájön és nem tetszik neki, akkor kihúzza a dugót és kész. Nem köteles szolgáltatni.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Bambamacska

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Ha az lenne, nem javasoltam volna B| de nyilván egyszerűbb, tisztább, ha hivatalosan ő a tulaj. a wifi megosztás kettőtök között meg már kettőtök ügye

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hát, a bejelentkezés már nem annyira jó hír, lehet, hogy attól meg fog ijedni. Meg én is, mert ez már okirathamisítás kategória.

Szomorú, de megint az illegális megoldás az egyszerűbb. Ő előfizet, én odaadom a pénzt és lopom a wifijét.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Bambamacska

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Szívesen! a helyedben wifivel oldanám meg én is, de én nem így indultam volna el, már az ONT-ra ráterveznék egy gigaroutert (annak wifijét kiváltandó valami sokantennás, a majdani csomagod sebességét kezelő szörnyet), aztán Google, hogy mi van a másik oldalra a piacon :) mindenesetre bármilyen megoldás, akár az általad felvetett is jó lehet, ami ekkora távon és minimum két, de lehet, hogy több falon keresztül működik, nálad is elfogadható sebességet és lefedettséget ad. majd írd meg, légyszi, hogy mire jutottál (láttam, hogy itcafén is pedzegetted), és főleg, milyen a gyakorlatban

még annyi, hogy a Té csak a hivatalos címedre telepít, szóval a művelet idejére valószínűleg be kell jelentkezned a szomszédhoz (tehát az "albérlet" üzemmódot is érdemes átbeszélni vele, mielőtt nagyon beleéled magad, aztán a tényleges start előtt "beint" :))

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: teherwagon

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Köszi a választ! Végre van mivel odamennem a Telekomhoz.

Engem igazából nem a sebesség érdekel, csak elegem van a mobilnet forgalmi korlátból, amikor egy játék vagy Windows frissítés felzabálja az ember havi keretének negyedét. Ezért arra gondoltam, hogy Wi-fi-vel átlőném a jelet és kész. Jól gondolom, hogy ehhez elég egy méretesebb kliens antenna az én oldalamról és az ONT-t nem kell módosítani?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hello @Bambamacska, mindenféleképpen hivatalosan kellene (privátban mókolt rendszert tuti nem kötnek a hálózatra), így írd meg nekik, hátha. ajánld fel nekik a beszállsz a költségekbe dolgot is persze (nagyon ritka, de nem lehetetlen, hogy ez hozza meg a sikert), viszont a leírtak alapján hálózatépítés oldalról hiába nem nagy táv, de sem az oszlopos, sem a földkábeles megoldás nem olcsó. no meg a szélessávépítés hajrában a kapacitás is kérdéses, és ha plusz engedély kell hozzá (márpedig kell, ha eddig nem vezetékelték be az utcátokat), akkor *****i sok idő

1 órája, Bambamacska írta:

1. Olvastam itt erről a szomszéd által aláírandó átvezetési engedélyről, de nem találok több infót. Hogy működik ez? Ha aláírná, milyen megoldással lehetne elhozni 80 méterre a vezetéket? Oszlop? Földbe ásva? Vagy akár az épület falán és a kerítésen is elvezethető?

talán @anonymus meg tudná mondani, az biztos, hogy oszlopon vagy földben lehet, falon, kerítésen mókolva nem lehet

1 órája, Bambamacska írta:

2. Az legális megoldás-e, hogy a szomszédhoz köttetem be a netet a saját nevemre (mintha albérlő lennék) és egy wifi antennával vagy egy hosszú kábellel áthozom a tényleges felhasználási helyre?

a Té által kiépített, belső hálót módosíthatod, de csak a digitális elosztó (ONT) után. szóval naná, ha nála mehet a bekötés, és belemegy, hogy a cuccok nála lesznek (telepítők beengedése, kábelezés, áramfogyasztás, szükség esetén újraindítás), akkor miért ne. annyi, hogy ha azzal a privát hálóval lesz gond, akkor azzal nem foglalkoznak

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hozz létre egy fiókot vagy jelentkezz be a kommenteléshez

Ahhoz, hogy kommentelhess, tagnak kell lenned.

Fiók létrehozása

Hozz létre a közösségünkben egy új fiókot. Igazán egyszerű!

Új fiók regisztrálása

Bejelentkezés

Már van fiókod? Jelentkezz be itt!

Bejelentkezés most