anonymus

hálózatfejlesztés 30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Ezen az oldalon megtalálható, azonban a térkép a 2015-ös lefedettséget mutatja... hamarosan újabb térképes nyilvántartásra lehet számítani.

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?------------------------- 

Meglévő ADSL hálózat fejlesztése VDSL-re Illetve VDSL Vectoring bevezetése.  Ha ezek nem megvalósíthatóak gazdasági műszaki, vagy más okok miatt. Akkor GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

1.693 válasz erre a kérdésre

Melyik utcában lakaz? Csak mert beírtam pár random címet, mindre koaxot hoz. Igy pedig optikára nem sok esély van.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

A (SZIP) keretein belül történő fejlesztésről megjött a szórólap, hogy hamarosan kész (Kistelek járás/Balástya), és a térségben Telekom van (volt eddig), nekem is onnan van csomagom, de csak kábeles.

Az érdekelne, hogy ha a SZIP keretein belül van, akkor mennyi esély van arra, hogy a telekomos optikai csomag elérhető lesz nálam? (Az ügyfélszolgálat nem tudott választ adni rá, csak felsorolta a jelenleg elérhető csomagokat, amiket én is bármikor megtudok nézni)

Kerültek le új oszlopok is, és mind az új oszlopon, és villany  oszlopokon halad, a "régi" kábelnetes/telefonos oszlopon sehol sem halad.

Egy másik cég csinálja, akinek megrendelője a  Magyar Telekom Nyrt, de van neki is saját internet szolgáltatása is. (eddig nem volt ilyen a térségben) Most lesz egy új szolgáltató, akinek lesz optikai netje, és lesz a telekom akinek "csak" kábeles van?

Sem a Telekom, sem más nem keresett semmivel, hogy eladja az optikai netet... pedig halottam róla, hogy máshol (Az ország túlsó felén) voltak a telekomtól előrendelések az optikai internetre.

Mire számíthatok?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Tango69

Az NMHH oldalán sem látok építési engedélyt vagy bármit a településhez kapcsolódóan. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Posztolva: (szerkesztve)

@Tango69

Miért? Sajókeresztúr önerősen lett fejlesztve? Mint írtam, oda Szupergyors Internet Program keretében történő hálózatépítések nem szoktak felkerülni, legutolsó tudomásom szerint. 

Ha lenne is itt Telekom hálózati mérnök, itt a fórumon ugyanolyan magánszemélyként lenne itt mint a nem Telekomos. 

Annyit tudok mondani, hogy megpróbálok keríteni valakit, akinek van erről a településről publikus információja, de nem igérhetem hogy találok vagy én magam kapok róla információt. 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

A SZIP igényhely felmérésnél nem azt vették. figyelembe, hogy XY szolgáltató elméletben tud e 30mbps maximum sebességű díjcsomagot adni, hanem magát a hálózatot vették figyelembe. Azaz egy Telekom  DSL-es hálózat esetén a DSL központól számított távolság alapján elméletben elérhető hálózati viszonyok szerint. Tehát ha ez nálad 2,5 km, akkor a te igényhelyedet semmiféleképpen nem jelölhették 30mbps igényhelynek.

Wifis hálózatokkal volt egy két helyen trükközés, de nem az a jellemző, hogy az egész igényhelytérkép nettó kamu lenne. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Tango69

A SZIP-es fejlesztések befejezési határidejét kitolták 2020. végére, azaz még egy év és tíz hónap. Sokminden lehetséges addig. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
4 órája, teherwagon írta:

Hello @Tango69, a miskolci járást a Té nyerte (rekordalacsony támogatással), viszont hogy azon belül Sajókeresztúron fejleszt-e, az sajnos zsákbamacska. az oldaluk szerint nem (írd be a településnevet, és kidobja)

Ott nem írják ki a SZIP-es fejlesztéseket, csak az önerősek szerepelbek benne. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Értem én, de a dokumentumot nézve, azért látszik az is, hogy nem Miskolc az egyedüli járás, ahol "csak" 22%-os támogatást kapott a szolgáltató. (Debrecen, Eger, Berettyóújfalu) Mégis azokon a járásokban megmozdult már valami, itt meg szinte semmi..... Van itt bárki a fórumon, aki tud érdemben tenni, annak érdekében, hogy megmozduljon a Té a fejlesztés irányába, vagy tud bárki bármi elérhetőséget egy olyan személyhez, aki tud érdemben lépni? Műszaki vezető, bármi... Mert Van egy olyan érdésem, ha nem hajtja az ember a dolgokat, nem gyúrja az illetékeseket, akkor visszarepülnek ezek a kis falvak a kőkorba.... Pedig pont erre kapták volna a támogatást ezek a cégek, EU-tól, meg az Államtól, hogy felzárkóztassák ezeket a lemaradt településeket, ehhez képest azt látni, hogy sokszor olyan helyen fejlesztenek, ahol már amúgy is jelen volt legalább egy értelmes szolgáltató.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hello @Tango69, a miskolci járást a Té nyerte (rekordalacsony támogatással), viszont hogy azon belül Sajókeresztúron fejleszt-e, az sajnos zsákbamacska. az oldaluk szerint nem (írd be a településnevet, és kidobja)

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Tisztelt Anonymus!

Érdeklődnék, hogy Miskolc járásban Sajókeresztúr községben várható-e a Telekom általi hálózatfejlesztés?

Ha jól tudom a telekom nyerte meg a járás fejlesztését, és az igéret szerint már rég készen kellene lennie, de eddig semmi nem történt.

A weboldaluk szerint elérhető lenne nálunk a telefon érpáron a 30 megabites elméleti maximummal rendelkező kapcsolat, voltam is önöknek előfizetőjük, de a gyakorlatban az 1 megabit se jött ki a lakásunkig. Állítólag messze vagyok a központtól. (2,5 kilóméter) Vegyesen föld, és légkábeleken keresztül. Ezért szerződést bontottam, és átnyergeltem  a másik szolgáltatóhoz, akinek a jelenlegi legnagyobb csomagja 20Megabit.  (Oláh és Társa szolgáltatótól természetesen horror áron.)

Tehát kijelenthetjük, hogy a településünkön nincs elérhető 30 megabites netkapcsolatra lehetőség. Viszont a mobil szip sem elérhető valamiért nálunk, mert azt írta a weboldal, hogy nem vagyok rá jogosult. Namost ha ez azért történt, mert a Telekom 30 megabit elméleti maximummal árulja az 1megabites netet, akkor azért kinyílik a bicska a zsebemben. 
Létezik valahol egy olyan dokumentum, vagy bármi, ami tartalmazná, hogy egyáltalán tervben van-e, hogy kiépít majd valamelyik szolgáltató Sajókeresztúrban egy 2019-ben is használható minőségű hálózatot, vagy marad az ótvar szolgáltatás horroráron.

Válaszát előre is köszönöm.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Én Szip2.0 meg új szip projekt néven ismertem ezt. Amikor még pletyka szinten ment csak.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Amúgy például téves benne az a szövegrész, hogy ez a jelenlegi SZIP második szakasza. Ez egy teljesen új projekt, nem ennek a mostani SZIP-nek egy szakasza. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Farao

Ez már eddig is tudható volt, hogy jön majd a következő EU program, de ez majd csak 2025-re lesz megvalósítva. A SZIP1.0 is már 2014-ben indult és 2020.Dec31-ig lesz teljesen vége, azaz 6-7 év. Ugyanígy a 2.0 ha jövőre elkezdik, akkor 6-7 év alatt valósul meg. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Sziasztok,

Mentem egy kört a fejlesztésben érintett Zalai településeken; több helyen minden második (telefon) oszlopra képen látható dobozok kerültek fel.
Kérdés: Optikai hálózati megoldásoknál használják ezeket az eszközöket, vagy ez a meglőve xDSL vonal fejlesztése lesz?

Köszi és üdv:
Laci

optika 2.PNG

optika1.PNG

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

van őszefügvés hol fejlesz telkom nem akarom leirni  btz 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

btz mond meg okát              mindeniki aszért ir forumba hogy telekom vezetése elovasa     minden redbe lene telekomnál akor nem irnák  én tudom mért nem fejleszt telekom csonrádmegyébe falvakba mindenki tudja hogy szegeden 20 éve nics optika szolgátatás telekomnak furcsa nézmeg vásárhejen ot lesz optika érdekes  btz 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Gézáért önmagábanvéve már nem érdemes ide írni, de biztos vannak más ide látogató tagok, akik hasznosítani tudják az általunk leírtakat és megértik, hogy nem az van, hogy *****Telekom ki akar ***** szegény Csongrád megyeiekkel, hanem megértik, hogy meg van az oka, hogy miért nem az a terület az Európai Unió által elsődlegesen támogatott hely.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Még egyszer megpróbálom, aztán tényleg nem látom értelmét :(

Az EU 30 Mbit/sec-et vár el Magyarországtól minden településen. A technológiai feltételekre nincs kiterjedően szó. Annyi esik meg, a dokumentumokban és az elvárásokban (tudom, mert végigolvastam!), hogy ezeknek a hálózatoknak valamennyi százalékában 100 Mbit/sec sebességünek kell lennie.

De egy kis érdekesség, hogy tisztában légy a dolgokkal. Mivel az EU nem ad pénzt Koaxos területre, tekintve hogy zöld terület (elérhető a 30 Mbit/sec, így teljesíti az EU elvárását), sokszor nem is lehet optikát létesíteni rajta. Túl sok átalakítás kellene ahhoz, szinte nulláról kéne átépíteni az egészet, hogy optika lehessen. Ezért is vannak még olyan települések, ahol évek óta Deep Fiber épül.

Ha nem csak emlékezetem annak idején még @anonymus  Budapest melletti Dunakanyarban is az épült. És itt a szó kedves @géza22 mai napig épül koax, ott, ahol a koax hálózatot nem lehet költséghatékonyan átépíteni Optikára.

A Deep Fiber egy hatásosnak mondható Koax fejlesztés, annyira közel viszik az optikát a házhoz amennyire csak lehet, egyedül a végpont és közelében marad koax a hálózat. ED 3.1-es eszközzel pedig eléggé nagy és jó sebesség hozható ki az egész technológiából.

Illetve azért gondold át kedves géza, a Koax 500 Mbit/sec-et bír, de az ED 3.1 elvileg gigabitre is képes lesz, szerinted egyedül a 2 gbps-ért költséghatékony lenne a hálózat fejlesztése? Hány előfizető lenne aki 2 gbps-re fizetne elő egy kisebb településen? 10? Szerintem még annyi sem.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@géza22

Rendben. Ha másiknszolgáltató megoldotta neked az optikát, akkor fáradj be az irodájukba és érdelődj, hogy náluk elérhető e az 1-2 gigabites internet, mert a te igényeidet csak ez tudja kielégíteni. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

btz másik szolgáltató EU és kormány 2018 igérte optikát kiépitete 90 szászalék megcsinálta kb 10 utca nics meg optika legaláb felmérte és gyorsvolt  és hires válalat nem tudja megcsinálni fejlesztés optikát   telekom  

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@géza22

Amiket leírtam azok tények és igazak, bárki ellenőrizheti más forrásból is. Amiket pedig te írsz, például ez a "budapest besszek mindenho elérhető kéteszer mekapit" na az nem igaz. 

A Telekom érdeke tényleg a minél jobb szolgáltatás az ügyfelek megtartására érdekében. A koax elég jó szolgáltatás a lakosságnak, bőven kiszolgálja a lakosság 99%-ának igényét. Ha neked ettől eltérő igényeid vannak, akkor keress fel egy szervertemet a közelben, vidd be a gépedet és ott kapsz 1000 megabitet vagy 2000-ret is akár. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

nics igazad mert telekom érdeke minél jo szolgáltatás adjon lakoságan ez optika biszonyos előnybe van városok ot fejleszti optikát telekom szomomra megkőlőmbőszte vagyunk csonrádmegye és kiseb  falvak esz 20 éve csinálja telekom  nekem 10 éve igéri optika kábel lesz telekom ahol lakom ne keljen fejleszteni optikák ikáb koaxot fejleszti és trük telekom részéről budapest miskolsz debreszen nyirenyháza  ót elérhető 2000 és 1000 megbit interenet telekomnál   akor  kérdezem akor én mért nem tudom elérni  csonrádmegyébe és vidéken 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hozz létre egy fiókot vagy jelentkezz be a kommenteléshez

Ahhoz, hogy kommentelhess, tagnak kell lenned.

Fiók létrehozása

Hozz létre a közösségünkben egy új fiókot. Igazán egyszerű!

Új fiók regisztrálása

Bejelentkezés

Már van fiókod? Jelentkezz be itt!

Bejelentkezés most