anonymus

hálózatfejlesztés 30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?------------------------- 

Meglévő ADSL hálózat fejlesztése VDSL-re Illetve VDSL Vectoring bevezetése.  Ha ezek nem megvalósíthatóak gazdasági műszaki, vagy más okok miatt. Akkor GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

1.791 válasz erre a kérdésre

Nálunk a következő a helyzet.

Júniusban oszloprakás, augusztusban kábelezés. Azóta semmi. A szomszéd településeken már pörögnek a gigabitek.

A mellettünk lévő településen felrakva az elosztók. Írtam e-mailt a kivitelező cégnek a következőt kaptam: "... Az összekötő optikai hálózat építés munkaterület átadása megtörtént és a kivitelezés is hamarosan elkezdődik, amit ebben az évben szeretnénk be is fejezni és beadni használatbavételi engedélyre. Így várhatóan reális időpont üzembe helyezésre 2019.02 hó Üdvözlette..."

Egy összekötő hálózatra várunk, aminek a felénél még augusztus környékén lerakták a kis jelölő fadarabokat. Kb 2 hete a hálózat másik felénél is kikerültek a kis rózsaszínre festet fadarabok. Látva az új dátumot reális e, hogy még idén befejezik ?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
1 órája, btz írta:

Igen az 2025-ig megvalósitandó, de majd mi megint vállaljuk 2022-ig mert mi jobban teljesítünk 😃

Léges területen még tudnánk is jobban teljesíteni, mert feldobod azt ha nem esik le akkor jó. No de társasháznál meg alépben, ott aztán bőven sok gond van. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Updatelték ezt a weboldalt. Szerintem majd újraírják ezt a részt mert az előzővel együtt törlődött. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Igen az 2025-ig megvalósitandó, de majd mi megint vállaljuk 2022-ig mert mi jobban teljesítünk 😃

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
10 perce, anonymus írta:

Kész. 

Akkor mi lesz a következő lépcsővel, amiben 100Mbit az elvárt ?

Szerintem követjük az uniós terveket, és az majd ha jól tudom 2025-ben lesz esedékes :)

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@btz  Itt nem müködik a link sajnos. Mit lehet bedobni helyette ?

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Kész. 

Akkor mi lesz a következő lépcsővel, amiben 100Mbit az elvárt ?

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@anonymus

Igen ha megtennéd, akkor köszi. 2020. Szeptember 30 az új céldátum. Az összes járás összes fejlesztése kapcsán. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@btz Átírjam a dátumokat ? :) 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Mindre vonatkozik, aki eddig nem csinálta meg a fejlesztést az valószínűleg húzni fogja mint a rétest. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
Ekkor: 2018. 11. 01. at 13:03, btz írta:

Ja igen ezt el is felejtettem ide is kiírni. Szóval tényleg halasztva lett a dolog 2020-ig.

Szia,

Ez a kitolt dátum egyezményesen vonatkozik az egész GINOP-3.4.1 projektre; vagy egyes pályázatot nyert szolgáltatók kaptak halasztást?

Mindössze azért foglalkoztat ez a kérdés, mivel levélben lettem tájékoztatva, hogy 2018. harmadik negyedévében történne a tervezett kivitelezés, de sajnos a mai napig semmi nem történt.

Köszönöm és üdv:
Laci

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

ftth-ra csak azon a területen van esély, ahol lerohadt az oszlopról a hfc. Ilyen nagyon kevés van.

Nálad valami más állhat a háttérben, megkockáztatom hogy akár csak nyilvántartás hiba áll a háttérben. Ha nem akkor kapacitás hiba, szegmentálásra vár. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hali.nálunk hibrid van elvileg(optika főszál+koax a házba) viszont nálunk "csak" a 150-es net elérhető.

Mennyi esély van rá hogy növelik a sávszélt,esetleg arra van némi esély hogy ftth lesz a mostani hibridből?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Ja igen ezt el is felejtettem ide is kiírni. Szóval tényleg halasztva lett a dolog 2020-ig.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hello egy kis helyzet jelentést szeretnék közölni veletek. Történt ugyanis hogy a helyi kábel szolgáltató pályázatot nyert amit az eredeti (mai napig weboldalukon található) augusztus végi határidő lejárta után se teljesített. Mivel velem nem tárgyalt a cég, így kénytelen voltam segítséget kérni egy képviselőtől.

Így végül azt a tájékoztatást kaptuk hogy kapacitás hiányában ráadásul a villany karókra vonatkozó bürökratikus nehezedés miatt a szolgáltató nem bírja vállalni határidőre. Ezért halasztást kért, amit meg is kapott. Új határidő: 2020 július 31.

igen ez még mindig az a 2016-ban elnyert pályázat...

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Sziasztok.
Nagykátai járás Pest megyéhez tartozó tud valaki valamit?
Mikor lesz kész,mert láttam hogy dolgoznak szerelők,(kábeleket húztak,oszlopokra,Tápióságon)és őket kérdeztem,és azt mondták a T-Mobil fog jönni erre a területre.
Mert azt az információt is hallottam hogy HFC Network szolgáltató nyerte meg.
Tápióság település érdekelne.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Sziasztok! 

Érdeklődöm, hogy FTTH optikai hálózatfejlesztésről van e információtok?

Kiskőrösi járás, Akasztó település, jelenleg réz hálózat van kiépítve. Kicsit délebbre Soltvadkerten már üzemel az új FTTH hálózat ezért is érdekelne, hogy hozzánk mikor ér el, vagy lesz e fejlesztés?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hello, szerintem ez az egész nem év végéig lesz teljesen megoldva, hanem az 5G indulásával, pár év múlva. ha a magyar internet indulásától, 27 év alatt nem sikerült a szolgáltatóknak teljes és egyenletes minőségű vezetékes lefedettséget elérnie, akkor az EU-s, kormányzati SZIP nyilván javít a helyzeten (némi plusz támogatás mindig jól jön, gyorsítja a fejlesztések tempóját), de az csepp (na jó, pár hordó :)) a tengerben. botorság azt gondolni, hogy amiatt mindenhol ott terem az optika (a koax tökéletesen használható sebességet tud, de azt tudtommal már sehol sem telepítenek, optika megy vagy réz turbózás). így viszont a rezes területeken elérhető sebesség sok helyen mai, optikával elkényeztetett szemmel (és mondjuk a 4G-vel összehasonlítva is) már vicces, és biztosan korábban indul az 5G, mint ahogyan mindenhová odaér réz helyett az optika. csekély vigasz, de a sebesség folyamatosan és brutálisan nőtt az induláshoz képest, így pár év múlva ugyanúgy megmosolyogjuk majd ezt a 30 és 5 mbps értékeket, mint most a mikor lesz már nálam is 256 kbps vagy figyu, már nekem is van 9,6 kbps mobilon posztokat :D

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: teherwagon

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Tényleg nem ártana a feltöltést is kicsit megemelni mert 150mbit/s letöltés mellett vicc az 5 mbit/s feltöltés.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@anonymus

Nem hiszem, hogy csomag szinten bele akarnának szólni szerintem, ahogy most sem teszik, de a szolgáltatók érdeke lesz, hogy minél nagyobb feltöltéseket kínáljanak, mert látszik, hogy a felhasználói igények a minél nagyobb feltöltés irányába mennek. 2020-ra egy 5mbps up-al rendelkező csomag lehet, hogy már nem lesz életképes. 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Jó de nem mindegy hogy a 100/50 kötelező kezdő csomag, Vagy lehet 500/50 és a kezdő csomagnak maradhat a 5mbit.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@anonymus

Ha a mostani 30/7 arányt vesszük, akkor 100/40-re tippelek, ha 2:1 arányban gondolkoznak akkor 100/50.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Ha kitalálnának mellé valami eszement feltöltést is, akkor alá lehetne végre vágni a koaxnak :D 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@anonymus

2020 után már az jön valószínűleg 🙂 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
12 perce, btz írta:

Ott épp nem, így a minimum 30mbps (6 mbps garantált) hálózat kiépítése nem a Telekom feladata a térségben 🙂

Már várom a következő menetet, amikor minimum 100 lesz az elvárt. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hozz létre egy fiókot vagy jelentkezz be a kommenteléshez

Ahhoz, hogy kommentelhess, tagnak kell lenned.

Fiók létrehozása

Hozz létre a közösségünkben egy új fiókot. Igazán egyszerű!

Új fiók regisztrálása

Bejelentkezés

Már van fiókod? Jelentkezz be itt!

Bejelentkezés most