anonymus

hálózatfejlesztés 30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?------------------------- 

Meglévő ADSL hálózat fejlesztése VDSL-re Illetve VDSL Vectoring bevezetése.  Ha ezek nem megvalósíthatóak gazdasági műszaki, vagy más okok miatt. Akkor GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

1.736 válasz erre a kérdésre

2 órája, Xeon írta:

Hm.

A nagyobb kivitel/rendező lett itt telepítve.

Gondolom a jobb alsó sarokban van az "esze", bal oldalt meg a bekötött/beforgatott rézpárok.

@István

Nem egy nagy történet, marketing szempontból sem utolsó, plusz meg lehetett volna fejelni ezt a "fejlesztünk hullámot".

2020-ban fut ki a szip addig :) 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Igen @István csináluk, vágjunk bele!

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
15 órája, anonymus írta:

VDSL működése @István Ilyet az MT T is tudna forgatni... 1 drágább telo 2 gyakornok meg fél nap / videó...

Hm.

A nagyobb kivitel/rendező lett itt telepítve.

Gondolom a jobb alsó sarokban van az "esze", bal oldalt meg a bekötött/beforgatott rézpárok.

@István

Nem egy nagy történet, marketing szempontból sem utolsó, plusz meg lehetett volna fejelni ezt a "fejlesztünk hullámot".

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

VDSL jövője a Telekomnál

VDSL működése 

Sima 600-800-as rendező

@István Ilyet az MT T is tudna forgatni... 1 drágább telo 2 gyakornok meg fél nap / videó...

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
6 órája, Xeon írta:

Nem sok lehetősége van az embernek érdeklődni, ha egy kicsit is érdekli hogyan megy/mehet végbe egy ilyen fejlesztés.

A neten bárhol utána lehet nézni, hogyan működik egy DSL hálózat. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
7 órája, Xeon írta:

:)

A  DSLAM után (házig) nem lesz, úgy tudom.

Az tuti. 🙂 De ma már a legtöbb DSLAM "betáp" hálózata már optika. 🙂

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
7 órája, anonymus írta:

Köszönöm hogy jobban tudod hogy nem lesz optikázás :D 

Lehet GPRS lesz a felhordó hálózat mint 2002-ben 😂

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Témában/eljárásokban jártas tudja jobban ezeket a dolgokat.

Nem sok lehetősége van az embernek érdeklődni, ha egy kicsit is érdekli hogyan megy/mehet végbe egy ilyen fejlesztés.

Csak már legyünk a végén.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Senki nem is beszélt arrol a szakasztol :)

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
7 perce, anonymus írta:

Köszönöm hogy jobban tudod hogy nem lesz optikázás :D Se te se én nem tudjuk megmondani így látatlanba hogy a dslam-nak kell é bármilyen optikai kábel hálózat szerelés. 

Beforgatás amikor a réz érpárakat az új dslam-ra rákötik

:)

A DSLAM-hoz valóban nem tudhatom, hogy kell-e még optika, de a DSLAM után (házig) nem lesz, úgy tudom.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Köszönöm hogy jobban tudod hogy nem lesz optikázás :D Se te se én nem tudjuk megmondani így látatlanba hogy a dslam-nak kell é bármilyen optikai kábel hálózat szerelés. 

Beforgatás amikor a réz érpárakat az új dslam-ra rákötik

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
6 perce, anonymus írta:

Nem tudom megmondani mindegyik egyedi. Általában a DSLAM bélése érkezik meg lekésőbb ha az megvan és van áram is. Akkor optikázás meg a réz beforgatása van még. 

Értem, köszi.

Az új DSLAM bélése szerintem már megvan, mert a régi DSLAM teljesen inaktív, már csak fém és beton. Bekötést is véletlen pont láttam, szereltek benne. Optikázás nem lesz marad a réz, a beforgatás mit jelent?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Nem tudom megmondani mindegyik egyedi. Általában a DSLAM bélése érkezik meg lekésőbb ha az megvan és van áram is. Akkor optikázás meg a réz beforgatása van még. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
1 perce, anonymus írta:

Hogy a viharba ne lenne az ? Új betáp kialakítása, no meg ezek átalány díjas méretlen kábelről tápolt dolgok.  Neked is engedélyeztetni kell ha egy új kábelt akarsz a karóról berántani és ipari áramot akarsz. 

Gondoltam, csak azt hittem ezek az engedélyeztetések el vannak már korábban indítva, hogy erre túl sokat ne kelljen várni, ha a telepítés megvan.

Mennyi idő lehet ez a fázis? Hónapok? Feltételezem ez az utolsó folyamat, aztán változik a sebesség is.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hogy a viharba ne lenne az ? Új betáp kialakítása, no meg ezek átalány díjas méretlen kábelről tápolt dolgok.  Neked is engedélyeztetni kell ha egy új kábelt akarsz a karóról berántani és ipari áramot akarsz. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
Ekkor: 2018. 03. 22. at 12:33, R3dy21 írta:

Hálózat fejlesztés oldalon kb 2 napja szerepel a településünk,igaz hogy ha rányomok még semmi díjcsomagot nem dob ki.

Hát remélem minél hamarabb lesz belőle valami,már az is nagy szó hogy végre elkészült és fejlesztettek a térségünkben,mert eddig a max 12mb volt.

Nem akarok feltétlenül rálicitálni, de itt (Nyugat-Magyarországon, megyeszékhely peremterület) egy jó darabig 1 Mbit se volt a letöltés, a feltöltésről ne is beszéljünk. Most egy fél éve történt "valamilyen fejlesztésnek" köszönhetően 4,4 Mbit a letöltés. Az új DSLAM már a helyén kb. 2 hónapja, de a villamos kábelek (DSLAM ellátásához) nem igazán akarnak rácsatlakozni a hálózatra.

Engedélyes a villamos csatlakoztatás is?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Itt 1 (egy) Mbit volt az elérhető legnagyobb sebesség.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
3 órája, Kalimera írta:

@R3dy21

Szeptember 30-án készült el hálózat.
December 06-án jöttek bekötni elsőként a településünkön.

Hálózat fejlesztés oldalon kb 2 napja szerepel a településünk,igaz hogy ha rányomok még semmi díjcsomagot nem dob ki.

Hát remélem minél hamarabb lesz belőle valami,már az is nagy szó hogy végre elkészült és fejlesztettek a térségünkben,mert eddig a max 12mb volt.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@R3dy21

Egészen kicsi település (Tarnaszentmária) Eger közelében, ahol 2 hét alatt elkészült az optikai hálózat.

Első lépés:

https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/internet/otthoni/halozatfejlesztes

Ha itt megjelenik a településed, online megrendelheted, vagy próbálkozhatsz a 1414-en.
Még december 4-én is azt mondták, hogy nem köthető, majd pár perccel később visszahívtak.
Megrendeltem, és 2 nap múlva működött.
A biztos az, ha itt a címedet beírva látszanak az új lehetőségek:

https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/otthoni/dijcsomagok

Később az üzletkötők is megjelentek, többen náluk rendelték meg.

(Olyan településről is tudok a közelünkben, ahol már tavasszal elkészült, de decemberben még nem kötötték.)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Kalimera

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Én láttam már 5 hónaposat is ha vígasztal 😃

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
17 perce, R3dy21 írta:

De gondolom település függő is,egy kisebb település gondolom nem tart olyan sok időbe.

Nem tudom te hova valósi vagy.

Fogad el a 3 hónapot,és ha hamarabb lesz bekötés örül. ;)

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

De gondolom település függő is,egy kisebb település gondolom nem tart olyan sok időbe.

Nem tudom te hova valósi vagy.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@R3dy21

Szeptember 30-án készült el hálózat.
December 06-án jöttek bekötni elsőként a településünkön.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
48 perce, R3dy21 írta:

Gondoltam hogy nem 2 hét,de 3 hónap .... ¬¬ Én olyan 1 hónapra tippeltem.

Mit ülnek rajta 3 hónapot ?

-Adminisztálás

-Címrendezés 

-Nmmh az is megszabja mikortol engedi efi bekötést

- Műszere mérések azok dokumentálása

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Gondoltam hogy nem 2 hét,de 3 hónap .... ¬¬ Én olyan 1 hónapra tippeltem.

Mit ülnek rajta 3 hónapot ?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hozz létre egy fiókot vagy jelentkezz be a kommenteléshez

Ahhoz, hogy kommentelhess, tagnak kell lenned.

Fiók létrehozása

Hozz létre a közösségünkben egy új fiókot. Igazán egyszerű!

Új fiók regisztrálása

Bejelentkezés

Már van fiókod? Jelentkezz be itt!

Bejelentkezés most