anonymus

hálózatfejlesztés 30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Ezen az oldalon megtalálható, azonban a térkép a 2015-ös lefedettséget mutatja... hamarosan újabb térképes nyilvántartásra lehet számítani.

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?------------------------- 

Meglévő ADSL hálózat fejlesztése VDSL-re Illetve VDSL Vectoring bevezetése.  Ha ezek nem megvalósíthatóak gazdasági műszaki, vagy más okok miatt. Akkor GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

1.727 válasz erre a kérdésre

A koax gyakorlatilag versenyez az optikával, bizonyos hátrányokkal.

De pl. 50mbit koaxon vagy optikán, felhasználó szemszögből nem nagyon vehető észre. (hasonló sebesség, hasonló válaszidő)

Míg pl. ADSL vagy VDSL esetében már ott a pingprobléma kérdése.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
Ugyan olyan mint a többi csak koaxon jön, mint a TV. Egy bizonyos technológiával azzal is nagy sebességek érhetők el. Pl a 120 mbps.
Kevésbé érzékeny a távolságra, osztott környezet előnyeivel és hátrányaival rendelkezik.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Koaxot nem ismerem az meg milyen?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Mert 2018-ig mindenhol lesz vagy vDSL vagy Optika esetleg Koax.

De új területeken ahol nincs semmi ott optika megy. 50 Mbitet bírni fogja.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

szia és honnan tudod hogy lesz? és VDSL birja majd 50MB/s letöltést?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

vdsl biztos lesz nálatok si 1-2 éven belül

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
Igen. Én is így tettem, emailben, és telefonon és fórumon is kaptam választ a helyi fejlesztéseket illetően.
Sajnos nálunk nem lesz fejlesztés optikailag a következő 2 évben, de a vdsl már adott és azon akár már most 50 megabitet is kaphatnék, ha engednék, ami számomra bőven megfelel a 2020-2021 körüli optikai szál megérkezéséig.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

szia szerinted kapok is választ ara?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
A legjobban akkor jársz ha felhívod őket és megkérdezed hogy várható-e egyáltalán bármilyen fejlesztés a lakhelyeden.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Wikipediából idézem:

szia mia különbség ADSL és VDSL közt?

A VDSL (Very high bit-rate Digital Subscriber Line) (Nagy sávszélességű digitális előfizetői vonal) a ma használatos ADSL technológiák egy továbbfejlesztett változata, segítségével csavart rézérpáron a korábbinál gyorsabb digitális adatátvitel érhető el. Az ITU-T G.993.1 szabvány írja le. Az elméleti 100 Mbit/s-os maximumát csak a DSLAM közelében nyújtja:

0,0 km – 100 Mbit/s
0,5 km – 60 Mbit/s
1,0 km – 40 Mbit/s
1,5 km – 25 Mbit/s
>1,5 km – az ADSL2+ szabvánnyal azonos

VDSL2:

0,0 km – 250 Mbit/s
0,5 km – 100 Mbit/s
1,0 km – 50 Mbit/s
1,0-1,6 km – a VDSL szabvánnyal azonos
>1,6 km – az ADSL2+ szabvánnyal azonos

ADSL:

max 25-28 Mbit/s - szintén távolságfüggő.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

szia mia különbség ADSL és VDSL közt?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Ezen nem értem  mi nem világos, ha nálatok van jelenleg Telekomos ADSL net, akkor vDSL.

Ha nincs semmi telekomos cucc, akkor optika.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

akkor most mi is lesz? vdsl vagy optikai?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Még mindig ott tartunk hogy azt írtam hogy 2018-ra mindenhol lesz optika ahol jelenleg nincs semmi Telekomos cucc, vagy alternatív fejlett technológia, csak pl. adsl de nem Telekomos (29-esben is upc adsl van ezért jött telekom optikával).

De mint írtam a koax meg adls megmarad utóbbiból vdsl lesz.

szóval aki 2018-ban kételkedik rosszul teszi mert pénz is van rá bőven.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

van itt valaki?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

nekem szolt ez az üzi mert nálünk sajnos mos 20MB/s max elérhetöség:smileysad:

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

50 es csomagról volt szó eddig mint max de egy egyel nagyobb csomag is elképzelhetőnek látok.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

értrmVDSL mennyit sebességet bir? mert most nekem 20MB/s van netem van 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Akkor ennyi erővel koaxal mért foglalkoznak ? Ott van 120 mbit mindenhol….

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

De minek fedné le (optikával?) az egész országot? . 

30 megabitet várnak el 2018-ra. Arra jó a vDSL-esítés, még 3 évbe bőven belefér.

Nincs konkurencia nagyon sok helyen, szóval az ügyfeleknek nincs hova elpártolni.

Könnyebb az extraprofitot elrakni zsebre, mint meg nem térülő fejlesztést csinálni.

Ott a réz évek óta. Nyomják rajta a 30-at vdsl-el 5000 ft / hó. Ugyan az a pénz bejön a rézen is, csinálni sem kell vele semmit. Az optikához meg dolgozni kell, sok sok pénzt rákölteni, nemcsak az optikára, hanem a munkásokra is, és ott van még a rahedli adó. Nem kell az nekik.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

szoval lézetik meg valosul fejlesztés?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Srácok közel egy alvállalkozó 1,5 év alatt lefedte egy körzet 80%-át ha lakosságban nézzük. Mint tudjuk, a Telekomnak nem egy alvállalkozója van, szóval aki kételkedik ebbena  3 évben az rosszul teszi.

ADSL hálózatot meg vDSL-re fejlesztik szerintem.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
Mondjuk lehetne optikán egy 240 és 500 megabites csomag, az jó lenne. A technológia elbírná gondolom.(?)

Efiknél lévő dobozok átlag 2,5 gbit-ig el vinnék hálózaton se lenne akkora akadály.   De ilyen 4 betűs kft csomagról nem is lehet gondolni  ,…..

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

én dánszentmiklósi vagyok ország közepén élek be folyásol valamit?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Mire gondolsz mit fejlesztenek? Az optikai hozzáférést bővítik folyamatosan de 2018-ra sem lesz országos. Talán 2020-ra olyan 80%. És akkor talán még optimista is vagyok.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hozz létre egy fiókot vagy jelentkezz be a kommenteléshez

Ahhoz, hogy kommentelhess, tagnak kell lenned.

Fiók létrehozása

Hozz létre a közösségünkben egy új fiókot. Igazán egyszerű!

Új fiók regisztrálása

Bejelentkezés

Már van fiókod? Jelentkezz be itt!

Bejelentkezés most