Ugrás a tartalomhoz
  • 11

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében


anonymus

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?

 GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

 

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.9k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 0
9 órája, Busz írta:

Megegyeztünk hogy 1,2 megáért ki se jöjjenek így nem jött össze.

De amennyiben pl lehetne nagyon olcsón, 1000 Ft-ért igényelni azt az 1 megát akkor kérném vésztartalék netnek... okostelefonoknak szerintem elég lenne.

Csak nem tudom hogy ez mennyire járható út a telekomnál..? 

Semennyire, evvel csak gondja lenne a Telekomnak,ilyenbe nem mennek bele.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Mint írtam egy régi TSZ lakótelepen lakom, várostól 7,5 km-re. Gerinckábel futhat közvetlen mellettünk mellyel a környező falvak vannak összekötve.
Csak PSTN vonal van itt ami a vezetékes telefonon kívül semmi másra nemjó.

16 lakást jelent illetve több vállalkozást is. 
De még a google sem tudja a címünket helyesen, a telekom sem mert szerinte a HRSZ szerint van net de mégse.

A kérdésem az hogy hogyan lehetne a tudtára adni hogy ittvagyunk és hátha felhúznák az optikát nekünk?

Vagy kapunk egy régi leszerelt dslamot akármi?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Az pl miért lehet hogy adott egy Heves megyei község ahol rézkábeles internet van,viszont a 2 szomszédos községben ,egyik sincs messzebb 3 km-re ott már kiépült az optikai hálózat.Kerestem ezügyben levélben a szolgáltatót,mégcsak válaszra sem méltattak.Gondolom onnan már nem lenne nagy költség elhuzni a kábelt.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
22 órája, anonymus írta:

Oszloponként 8-at az a maximum amire terveznek de ritka nagyon, átlagos inkább az oszloponként 4 efi. 

Igen is meg nem is, Annyi csavar van benne hogy elindul a jel és mire elér az ügyfélhez. Akkorra kerül olyan jelszint tartományba  hogy alkalmas legyen valamire. Mert ugye ez egy full passzív rendszer, ha olyan jelszinten adna a központ ami tökéletes az efinek. Az mire oda ér az efihez csillapodna annyit hogy semmire nem lenne jó. 

Nem véletlen, üzleti titok még az is hogy hol milyen szabad hely van a föld alatt. 

A szerelők ezt be is tartják, nem nagyon mondják meg honnan jön, sőt még lefedettségi ( vezeték nyomvonal térképet se) adták ki a kivitelezők.
De akkor nem a réz központból húzták ki ezekszerint. 
Minden egyes oszlopra 4 előfizetőt számolnak vagy csak az elosztódobozos oszlopokra?
Tehát ha az utcában nincs meg az oszloponkénti 4 előfizető akkor tutira van kapacitás?

Kábelnetnél van a faluban ahol legutóbb laktam a 3000 főre 3 optikai node.
Rézhálózatnál kb 40 érpár van/kábel, tehát 40 előfizető/utca.
Azt hittem az optika az majdnem korlátlan ehhez képest.
Illetve a faluban van a jelfeladó vagy lehet nincs is a településen?

Mert nekem tetszik a GPON, passzív így megy áramszünetben, viharban, nem hozza be a villámot stb. Ja meg persze gyors is. :-)

De annyira új hogy még nem is találni a neten infókat hogy pl mennyire toldható a kertek alatt stb stb. :-)

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, btz írta:

@Szilárd21

Ha ez vigasztal, akkor nem kell már még 10 évet várni és országos lefedettségű 5G hálózat lesz, ami nagyságrendekkel növeli a nagy sebességgel internetre kapcsolódni tudó külterületi vagy egyéb kieső helyek számát.

 

Mindenki odavan az 5G-ért, holott nekem a 4G is megfelelne. 
De amíg a régi lakhelyemen ilyen forgalma volt a családnak mint a mellékelt képen addig a jelenlegi mobilnet díjcsomagok abszolúte nem rúgnak labdába, hiába lenne akár 6G-s a kapcsolat ha adatforgalmi korlátos.
Online rádió, torrent ( és még csak ritkán is töltök le) és több száz giga. 

 

adatforgalom.jpg

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
9 órája, btz írta:

@Busz

Az 5G-vel gondolom újra lesznek gondolva a jelenlegi díjcsomagok is. Ahogy látod már a 4G-vel sem azok az adatforgalmi csomagok vannak, mint 10 évvel ezelőtt a 3G esetén.

Hát igen, megjelent 1-2 korlátlan csomag aztán gyorsan ki is vezették az összeset az összes szolgáltató.  Jelenleg csak mobiltelefonra van korlátlan amiről nem engedélyezik a megosztást vagy a SIM routerbe stb helyezését.

Nem elég csak felpakolni a toronyra az 5G képest eszközt, a toronyhoz még kell megfelelő infrastruktúra is. Ne ehhez még kell bő tíz év.
Pláne ha közbe kiderül hogy a méhek stb mégse szeretik majd annyira hogyha mobilnettel torrenteznek otthon.

Nomeg az 5G hatótávja se olyan nagy.  Ahol általában nincs vezetékes net ott ritka ha bázisállomás meg van a közelben.

Én pl a jelenlegi lakhelyemen csak 7 km-re vagyok a városközponttól mégis az udvaron mérek max 3 megás mobilnetet... 

Nade a régi falvamban meg bent van optika, kábelnet minden, de pár km-re külterületen a mobiltelefonos beszélgetés is megszakadt ha bemegyek az épületbe..
Mert az adótorony is úgy van optimalizálva hogy a sűrűn lakott részek felé fordítva. 

Mikor Szolnok-Budapest távot nem tudod végigvonatozni úgy hogy ne szakadjon a net mert vannak lefedetlen részek... 

Szóval szerintem hiába várjuk az 5G-t, a kiépítetlen infrastruktúrát az sem fogja kiváltani. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Sziasztok!

Jobb ötlet híján már itt próbálok érdeklődni, hátha olvassa olyan kompetens személy aki esetleg tud válaszolni. Kérdésemet már feltettem több formában is, telefonos ügyfélszolgálaton keresztül, az  "Írj nekünk" felületen valamint az ügyfélszolgálat e-mail címére levelet küldve viszont érdeklődésem teljesen ignorálva lett ugyanis választ semmilyen formában nem kaptam ami még inkább bosszantób mint egy esetleges kedvezőtlen válasz vagy mintha azt mondanák, hogy jelenleg nem tudnak biztos időpontot mondani. Úgy gondolom, hogy tiszteletteljesen érdeklődtem levelemben, amit, hogy ne kelljen újra leírni beszúrom ide is.
Amennyiben van valakinek infója azt megköszönném!

 

Telekom.PNG

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Danecay
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
3 órája, teherwagon írta:

Szívesen, és semmi gond, van ilyen :) bár van még szűk másfél évük, remélem, hogy gyorsan elérnek majd hozzátok is

OFF

Köszönöm, remélem így lesz! Rálátásom ugyan nincs de nem tudom mennyire lenne optimális kitolni a fejlesztéseket amennyire csak lehet mert amennyire látom azért kb. időarányosan fel vannak osztva, 2019-ben 6 járás érintett, 2020-ban pedig 8. Nem tudom mennyire lenne szerencsés 2020-ra kitolni mind a 14 mínusz esetleg amit már az éven megcsináltak, járás fejlesztését. Nyilván ezt majd a szolgáltató mérlegeli, tudja és majd dönti el.

ON

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Nem a garantált, de a fejlesztéshez kapcsolódó a kérdésem. Egy négylakásos társasházban lakunk és jelenleg a nem könnyen kiharcolt  Otthoni Internet 50 díjcsomagom van, gondolom VDSL vonalon (egyetlen érpáron totyog be a telefon-IPTV-internet a routerig). A településen már elkészült a fejlesztés, így elvileg elérhető lenne nagyobb sebesség is, ám megrendelni nem tudom, mert hozzájárulást kellene kérnem a többi lakótól a közös helyiségek használatához... csakhogy a kocsibejárón kívül gyakorlatilag nincsenek közös helyiségek, de az is csak az egy másik lakóval közös. Nincsen közös képviselő sem, mert a társasház mibenléte abban merül ki, hogy ugyanazon a házszámon, ugyanazon a helyrajzi számon nem egy, hanem négy külön bejáratú lakóingatlan található. Biztos, hogy az utca többi lakójától, vagy közös képviselő hiányában a polgármestertől, vagy a jegyzőtől nem kell hozzájárulást kérnem?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Hello @Sracz, biztos (nem vagyok jogász, de tudtommal ilyen esetben teljesen a PTK alapján működtök) :D és szerintem is *****ság, de ha ez kell, akkor vedd a kezedbe az irányítást. dobj össze egy hozzájáruló nyilatkozatot, írd alá, és írasd alá a szomszédokkal is (én a helyedben azzal érvelnék, hogy elintézed nekik a gyors internet lehetőségét, amit ha akarnak, a nyilatkozat alapján megrendelhetnek ők is). ennek elégnek kell lennie

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...