Ugrás a tartalomhoz
  • 2

IPV6


okostojás

Kérdés

  • Válaszok 372
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 1
19 órája, Deino írta:

@anonymus Ez egy jelentős előrelépés és már szükségszerű is volt!

Gondolom ha a nagy szolgáltatók váltanak, akkor majd ez befolyásolja a piacon szereplő IPv4-es címeket IPv6-osra váltásra.

Hát jó lenne, itt az ideje sok előny  lenne. Pl csomag méret drasztikusan növelhető.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Nem alkalmas rá minden hgw/modem, optikán és koaxon is több eszköz kimarad. Te eseted szerencse játék lesz, mert eszközöd nem tudja a v6-ot. Szerintem így te kimaradsz, de mivel van saját v6 only routered ezért, jó kérdés. Cserét nem szeretnél kérni ?

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
22 minutes ago, anonymus said:

Nem alkalmas rá minden hgw/modem, optikán és koaxon is több eszköz kimarad. Te eseted szerencse játék lesz, mert eszközöd nem tudja a v6-ot. Szerintem így te kimaradsz, de mivel van saját v6 only routered ezért, jó kérdés. Cserét nem szeretnél kérni ?

Nem is kell hogy a világon MINDEN eszköz alkalmas legyen rá, mert akkor várhatnánk még 100 évet...  :DD

Modem-nek semmi köze az IP-hez a routerem pedig alkalmas IPv6-ra ahogy mutattam.

Váltani..? esélytelen. jelenlegy 20/1 adsl-ért fizetek, de nincs csak 11/0.8 -am, mert porthiányra hivatkozva megtagadták hogy a 100m-re lévő dslam-re kössenek, így 2km-ről kapom a netet.. :(   és szükségem van arra is hogy a munkahelyemről elérjem az otthoni eszközeimet, filejaimat (PC remote desktop, NAS). KTV sincs errefelé (Bp)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Tamas586
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Jaaa csak T úgy szeretné ki adni a v6-ot hogy ami kint van nálad eszköz jellemzően hgw az tudjon mit kezdeni vele.  Mondom a modemek jó kérdés koaxból tudok ki indulni ott a legtöbb modem v6 támogatott de sok nem. Nem kaptam v6 címet mert nem alkalmas az eszközöm ezzel indokkal kérhetsz másik modemet/hgw-t.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Nem akarok másikat. Mind a modem mind a router ALKALMAS az IPv6-ra..!

Modem váltáson csak akkor gondolkodnék el ha válthatnék ADASL-ről VDSL-re, de akkor is kérném a PPPoE az én saját routeremig érjen (mert nem kell se hgw se iptv se wifi se semmi más), és én szeretnék mindent konfigurálni, mint most..

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Tamas586
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
1 órája, Tamas586 írta:

- ADSL szürke 360R modemmel: itt a saját routerem (ddwrt) beállításait nekem kell majd állítgatnom, de mire?

Egy konkurens D-betűs szolgáltató pppoes netjét openwrt alatt úgy lehet beállítani, hogy a wan interfészt pppoe-re kell állítani, majd egy link interfészt kell létrehozni a wan interfészre, mondjuk wan6 név alatt, ami egy egyszerű dhcpv6 ügyfél protokollal működik. Szerintem pppoe esetén nem lesz ez másként a T-nél sem.  A ddwrt-t nem ismerem, de gondolom annál is eszerint kell létrehozni az interfészeket és menni fog. A kliensek pedig a routerre telepítet Router Advertisement szolgáltatással vagy dhcpv6 szerverrel kaphatnak címet.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
3 perce, Tamas586 írta:

Találtam egy hasznos oldalt: ITT

A mostani tesztem: KÉP,   de akkor most még ne próbálkozzak IPv6-ot beállítani, várjak valami bejelentésre..  jól értem..?

Telekom Hirek topikba lesznek kirakva a részletek, illetve már ki is volt rakva tegnap, de levettük mert pár dolgot cizellálni kell benne. Türelem...

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

Mit kínál a Magyar Telekom?

Több sikeres próbaidőszakot követően a Magyar Telekom itthon elsőként (technológiától függően)  vezeti be az IPv6 Dual Stack szolgáltatását mindhárom hozzáférési technológián (mobil/xDSL/Optika/Kábelnet) .

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ügyfelek részére egy időben, párhuzamosan biztosítanak egy IPv4-es és egy IPv6-os címet is, ezzel elindítva az átállást a csak IPv6-os hálózatok felé, közben biztosítva a zavartalan Internetezés élményét.

Fontosabb technikai információk

Ahhoz, hogy Te is használni tudd az új hálózati protokollt, az Internetre csatlakoztatott eszközeidnek támogatniuk kell az IPv6 Dual Stack opciót.

Várható bevezetés időpontja mobil ügyfeleknek (dominósok várhatóan csak jövőre kerülnek sorra):

2016. Októbertől kezdve fokozatosan több ütemben!

IPv6 képes mobil operációs rendszerek:

  • Android: jellemzően 4.3-as verziótól, de eszközfüggő.
  • Microsoft: jellemzően 8-as verziótól, de eszközfüggő.
  • Firefox OS 2.0
  • Apple iOS: egyelőre egyáltalán nem támogatja az IPv6-ot.

Fontos, hogy a mobilodon neked kell engedélyezni a Dual Stack opciót pl Android és Windows rendszerű telefonon  így:

  • Android: Beállítások - Mobilhálózatok - Hozzáférési pont neve - Telekom HU NET - APN protokollja IPv4/IPv6. Ezt követően mentsd el a változtatásokat, amit úgy tehetsz meg, hogy a jobb felső sarokban található egyebekre böksz és mentés, ekkor egy pillanatra megfog szakadni a kapcsolat pár másodpercre. Elképzelhető hogy régebbi androidos eszközökön más néven szerepelnek ezek az opciók.
  • Windows Phone-on így: Gépház - Hálózat és kapcsolatok - Mobilhálózat és SIM kártya - SIM kártya beállításai - Internet elérési pont - Alapértelmezett elérési pont - IP típusa - IPv4v6.

Mobil telefonról az alábbi weboldalakon ellenőrizheted, hogy készülékeden megfelelően működik-e az IPv6 szolgáltatás:

Az alábbi Google Play áruházból letölthető alkalmazásokkal tudod követni a használatot:

  • Network Info II IPv6  utolsó fül alatt találod az IPv6 címet, 2a00:1110:… (ez az, ami az Internet felől-felé látszik), FE80::… (ez a lokális cím, ami csak helyi kommunikációra használatos)
  • Netstat Plus Established  fül alatt találod, hogy melyik program kommunikál IPv6 címen, és melyik csak IPv4-en

Az Internet felől IPv6-on is természetesen védik az ügyfeleket és ezzel együtt a készülékeket is, ezért kívülről a telefon felé kapcsolatot kezdeményezni továbbra sem lehetséges, ezen irányú kommunikációt tűzfal szűri a Magyar Telekom hálózatában.

Várható bevezetés időpontja otthoni ügyfeleknek:

2016. November - Decembertől kezdve fokozatosan első körben kábelnet hálózaton.

Támogatott eszközök listája kábelnet területen:

Vezetékes digitális elosztók (kábelmodem vagy home gatewayek (HGW) működése kábelnet hálózaton:

  • A HGW Internet felőli oldalára egy /64-es IP subnetből 1 db. IPv6 címet kap
  •  A HGW 1db /56 IPv6 prefixet is kap, melyből az első /64 prefix a LAN oldalon kerül felhasználásra. A /56 prefix többi részét az ügyfelek által telepített plusz routerek használhatják (kérhetik DHCP-vel) prefix delegálás keretében további interfészeik IP címmel ellátására.
  • A kiosztott /56 prefixek általában változatlanok hosszú ideig egy adott végponton, de bármilyen Telekom oldali hálózati átalakítás vagy HGW csere esetén a delegált /56 prefix megváltozhat.
  • HGW-ben van DHCPv6 (Dynamic Host Configuration Protocol) szerver és SLAAC (Stateless Address Auto Configuration) támogatás is az ügyfelek helyi hálózata számára.
  • HGW-ben alapértelmezetten az IPv6 tűzfal úgy van konfigurálva, hogy Internet felől ne lehessen IPv6 kapcsolatot létrehozni az ügyfelek helyi hálózatai felé. Ez a funkció a HGW beállításaiban, jellemzően a http://192.168.0.1/ címen kikapcsolható
  • Kábelmodem vagy bridge módban használt HGW esetén a modemre kapcsolódó ügyfél eszköznek kötelezően DHCPv6-ot kell használnia, ott az SLAAC nem támogatott.

-  xDSL és Optikás területen a bevezetés ideje egyenlőre nem tisztázott.

Támogatott eszközök listája xDSL esetén:

Támogatott eszközök listája optika esetén:

Vezetékes digitális elosztók (modem vagy home gateway-ek (HGW) működése xDSL és optika hálózatokon:

  • A HGW Internet felőli oldalára egy /64-es IP subnetből 1 db. IPv6 címet kap.
  • A HGW 1db /56 prefixet is kap, melyből az első /65 prefix a LAN oldalon kerül felhasználásra.
  • A kiosztott /56 prefixek és az Internet felőli 1 db. IPv6 cím csak addig maradnak változatlanok az adott végponton, amíg a kapcsolat meg nem szakad, ezt követően újracsatlakozáskor új cím kerül kiosztásra.
  • HGW-ben alapértelmezetten az IPv6 tűzfal úgy van konfigurálva, hogy internet felől ne lehessen IPv6 kapcsolatot létrehozni ügyfelek helyi hálózata felé.
  • Ez a funkció a HGW beállításaiban, jellemzően a http://192.168.0.1/ címen kikapcsolható (kivéve Speedport W724V Type Ci).
  • Modem esetén a modemre kapcsolódó ügyfél eszköznek DHCPv6-ot kell használnia.

Ha olyan eszközöd van, amit a listában nem találsz, akkor annak cseréjét kérheted a 1412 telefonszámon,de majd csak akkor ha elindult a bevezetés.

A Telekom által használt allokált IPv6-os címtartományok, melyekből előfizetők IPv6 címet kaphatnak:

  • 2001:4c48::/32 (vezetékes)
  • 2a00:1110::/32 (mobil)

DNS (Domain Name System) szerver címei technológiától függetlenül:

  •     2001:4c48:1::1
  •     2001:4c48:2::1

Windows esetén, itt találsz segítséget a TCP/IP protokoll beállításokhoz. (jellemzően az IPv6 engedélyezve van alapbeállítás szerint).

Forrás

Tippek:

Honnan tudom meg azt, hogy az adott weboldal amit nézek IPv6-os?

Például Firefox böngészőhöz telepítsd fel a SixOrNot kiegészítőt. Ezt követően megjelenik egy kis ikon a böngésző jobb felső sarkában, ami ha zöld és 6-os számot jelez, akkor IPv6-os az oldal, ha piros és 4-es számot akkor IPv4-es.

Hogyan tesztelhetem az IPv6-os kapcsolatomat?

    http://ipv6-test.com/ - elvárt pont: 18/20
    http://www.test-ipv6.com/ - elvárt pont: 10/10

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: István
Szerző kérésére
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
20 perce, Roli82 írta:

HGW-ben van DHCPv6 (Dynamic Host Configuration Protocol) szerver és SLAAC (Stateless Address Auto Configuration) támogatás is az ügyfelek helyi hálózata számára.

Tudom hogy még nem aktuális, de érdeklődnék hogy a cisco EPC 3925 esetében ezt látnom kellene valahol? A LAN Setup-ban nem találtam, de lehet hogy nem is ott van. A Status/Gateway helyen azt írja hogy Router Mode IPv4. Az IPv6 Firewall Protection On-ra van állítva (default).

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
11 perce, OldMike írta:

Tudom hogy még nem aktuális, de érdeklődnék hogy a cisco EPC 3925 esetében ezt látnom kellene valahol? A LAN Setup-ban nem találtam, de lehet hogy nem is ott van. A Status/Gateway helyen azt írja hogy Router Mode IPv4. Az IPv6 Firewall Protection On-ra van állítva (default).

Ipv4 mod szöveget látsz valahol, az vált dual stack re. Meg a wan oldalom most látsz egy v4 címet meg 2 dns szero címet, ott fogsz sok újat látni.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0
6 perce, anonymus írta:

Ipv4 mod szöveget látsz valahol, az vált dual stack re. Meg a wan oldalom most látsz egy v4 címet meg 2 dns szero címet, ott fogsz sok újat látni.

Jól gondolom hogy akkor ezt központilag intézik?

Más: a mobiltelefonon beállítottam a Dual Stack-et, de a teszt még nem ad jó eredményt az IPv6-ra. Gondolom a fokozatosság miatt. Egyedül a szolgáltató DNS IPv6 elérése pozitív, a többi hibát jelez. Érdemes ezt nézegetni a későbbiekben, vagy igazából nincs különösebb jelentősége?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

Most volt időm végigolvasni a közleményt, és egy dolgon megakadt a szemem.

"Kábelmodem vagy bridge módban használt HGW esetén a modemre kapcsolódó ügyfél eszköznek kötelezően DHCPv6-ot kell használnia, ott az SLAAC nem támogatott. "

Az SLAAC ilyenkor szolgáltatói/modem oldalról nem támogatott? Mert nekem most ilyen módban megy a router. Akkor ez nem lesz jó?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

SLAAC, azt jelenti, hogy állapotmentes autómatikus címkonfiguráció, arra szolgál, hogy az ipv6 képes eszközök automatikusan címet generáljak maguknak, így tudjanak kommunikálni egymással, gondolom nem szeretnék hogy érvényesek legyenek ezek a címek a hálózaton, csak amit ők kiosztanak a dhcpv6 szerverük segítségével.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 0

@btz

Világos, köszönöm.
Most úgy konfiguráltam a routert, hogy:
Connection Type: Native
DHCP-PD: enabled
Auto Configuration Setting: Stateless

Remélem így jó, az IPv6 logban most ezt írja:
IPv6 Connection Type: Native with DHCP-PD
WAN IPv6 Address:
WAN IPv6 Gateway: fe80::222:90ff:fedf:28d9
LAN IPv6 Address: /0
LAN IPv6 Link-Local Address: fe80::ae9e:17ff:fe89:cd90/64
DHCP-PD: Enabled

Most többet nem próbálkozok, csak ha már megy az IPv6, úgyis akkor fogom látni, hogy mit merre, és mikor jó.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...