Ugrás a tartalomhoz
  • 11

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében


anonymus

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Kifü térkép

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?

 GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

 

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.9k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 2
7 perce, pozso123 írta:

Nálunk Zala megyében Csatárban bondingal a 100 as csomag keretében 72 Mbit et biztosítanak. Nem ártana ha feljebb kúszna legalább 100 mbit re vagy akár kiépítenék az optikát

Nem akarlak elkeseríteni, de valószínűbb olyan helyeken fejlesztenek előbb ahol nem hogy 70-et de 10-et se tudnak szolgáltatni... :) Főleg hogy előbb a 30 megabit elérése mindenhol a cél, ahogy a topik címe is mutatja.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

@btz

Természetesen továbbíthatod.

Nálunk is érdekesen alakult a helyzet:

Az első körös pályázatban a településen csupán 28 lefedetlen végpontot jelöltek, a mostani kiírásban 1456 db-ot. Azért ez nem csekély eltérés. S még így is találtam kimaradt házszámokat. Remélem a Telekomnak 70%-os támogatási intenzitással már megéri nálunk is fejleszteni.

Szerintem fognak még érdekes dolgok kiderülni.  A 2018-as céldátum ezeken a helyeken szinte borítékolható, hogy nem tartható. A pályázatokat mire elbírálják, szerződést kötnek, elkészülnek a kiviteli tervek, engedélyek... És arról nem is beszélve, hogy mi lesz, ha valamelyik járásra nem nyújtanak be pályázatot.

---

A Fritzboxnak is szép ára van, bár jóval olcsóbb mint a mérésre alkalmas céleszközök. Ha esetleg látok valakinél a környéken egyet, akkor inkább kölcsön kérem egy mérés erejére. Valóban nem éri meg hobbi szinten.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Caligin
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
6 órája, R3dy21 írta:

Üdv.

Ha befejezik a hálózat kiépítést a térségünkben,onnantól még mennyi idő mire ténylegesen rendelhető lesz a dolog?

Most rengetegen vannak felénk,már készen vannak az aknák és most az oszlopokon és az aknákba húzzák kifele a kábeleket mindenhol,több csapat.

Azt mondták hogy ha minden rendben,akkor március 31-re végeznek a teljes kiépítéssel.

Sok múlik a engedélyeztetésen kb 3 hónap. ;)

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: ApaFia
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

Sziasztok,

Némileg friss infó a zalaegerszegi járást illetően:
Pár hete a Hírközlési Hálózat Tervező és Szolgáltató Kft. elkezdte begyűjteni a tulajdonosi hozzájárulásokat a lakott területeken telepített oszlopok használatára optikai légkábel telepítése céljából.

A tervezett építési munka 2018. harmadik negyedéve; szóval van rá esély, hogy még idén meg fog valósulni! :)

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
4 órája, teherwagon írta:

Hello @Tango69, a miskolci járást a Té nyerte (rekordalacsony támogatással), viszont hogy azon belül Sajókeresztúron fejleszt-e, az sajnos zsákbamacska. az oldaluk szerint nem (írd be a településnevet, és kidobja)

Ott nem írják ki a SZIP-es fejlesztéseket, csak az önerősek szerepelbek benne. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

A SZIP igényhely felmérésnél nem azt vették. figyelembe, hogy XY szolgáltató elméletben tud e 30mbps maximum sebességű díjcsomagot adni, hanem magát a hálózatot vették figyelembe. Azaz egy Telekom  DSL-es hálózat esetén a DSL központól számított távolság alapján elméletben elérhető hálózati viszonyok szerint. Tehát ha ez nálad 2,5 km, akkor a te igényhelyedet semmiféleképpen nem jelölhették 30mbps igényhelynek.

Wifis hálózatokkal volt egy két helyen trükközés, de nem az a jellemző, hogy az egész igényhelytérkép nettó kamu lenne. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

@Tango69

Miért? Sajókeresztúr önerősen lett fejlesztve? Mint írtam, oda Szupergyors Internet Program keretében történő hálózatépítések nem szoktak felkerülni, legutolsó tudomásom szerint. 

Ha lenne is itt Telekom hálózati mérnök, itt a fórumon ugyanolyan magánszemélyként lenne itt mint a nem Telekomos. 

Annyit tudok mondani, hogy megpróbálok keríteni valakit, akinek van erről a településről publikus információja, de nem igérhetem hogy találok vagy én magam kapok róla információt. 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
3 órája, Busz írta:

Tudom hogy nem rentábilis de hát pont az ilyen helyekre adná a pénzt az unió elvileg nem? Uniós pénzből beleférne, ez a program lényege.

Elvileg @Busz. a gyakorlatban az időnként közzétett adatok, nyilatkozatok alapján a támogatás csak pár % a teljes költséghez képest, tehát inkább mutatóba adják (olyasmi lehet, mint az otthonteremtési, jobban felverte az árakat, mint amennyit segít). no meg a Ceglédi járást nem a Té nyerte

3 órája, Busz írta:

De az hogy más falvakban a ***** kábelnet mellé kihúzták a réz ADSL tetejére az optikát arra azt mondom az nagyobb pazarlás mintha hozzánk húztak volna be egy kábelt..

nagyságrendileg azonosra becsült összegből többszáz vagy több ezer végpont gyorsítása vs pár fő ellátása van a mérleg két serpenyőjében

igazából az van, amit abit írt (a kiegészítésed alapján különösen), mobilnet, ami remélhetően használható sebességgel megy nálatok

 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: teherwagon
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
4 órája, atika írta:

Az pl miért lehet hogy adott egy Heves megyei község ahol rézkábeles internet van,viszont a 2 szomszédos községben ,egyik sincs messzebb 3 km-re ott már kiépült az optikai hálózat.Kerestem ezügyben levélben a szolgáltatót,mégcsak válaszra sem méltattak.Gondolom onnan már nem lenne nagy költség elhuzni a kábelt.

Pont azért lehet mert ott már kiépítették. ? 

Persze nem akkora költség mint kihúzni Parlagpuszta végébe 10 embernek, de vannak más prioritások is mint a költség. Lehet hogy máshol nagyobb megtérüléstvizionálnak vagy a SZIP miatt kell odavinni az optikát stb stb

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2
14 perce, Busz írta:

Azon én is gondolkoztam hogyha közel az optika de nincs a házam előtt, hanem pl 500-1000 méter a távolság akkor hogyha kifizetem a kábel árát behozzák-e nekem?

Tehát ha már villanyoszlop van, az optika az ugye jóval messzebb vihető mint a réz, akkor ilyen távolra elviszik-e?

Persze ha még a kábel mellett kifizeted a dolgozók bérét, a kocsiba a benzint, a mérnököt, aki megtervezi a hálózatot, kifizeted az nmhh hercehurcát meg még ki tudja mit, akkor behozzák. De minimum milliós összeggel készülj ?

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

@Busz

Bárhogy is vezeted el, full illegális lesz ez a sztori. Szóval akárhogy nézzük, gigabírság és a Telekom feljelentése lenne a vége, szomszédokkal való megegyezés ide vagy oda.

És még akár a környezetvédők is rádszálhatnak, hogy a kábeleddel veszélyezteted a kertalja lakó kisállatok tepsiépségét és kisollóval felmetélnék :D Plusz környezetvédelmi bírsaág :) 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 2

Megpróbálok válaszolni mindenre, amire tudok és lehet...

- Kertek alatt nem viszünk semmit, van ilyen lakótelepe a Telekomnak. Annál nagyobb szívás nincs mint ott bármit is alkotni. 

- 100m feletti közterületi építés esetén minden nmmh bejelentés köteles

- Közterületen új építésnél, közmű egyeztetni kell.

- Egy hálózat építésnél van tervező, fejlesztő, beruházó, kivitelező.

-Fajlagosan egy optikai hálózat nem olyan egyszerű hogy ott egy luk és bedugom. Pl kell szabad szál a tápterületben, vagy új tápterület kell akkor kapacitás a központig.  Ott szabad port stb stb stb. 

- Alapanyag árakról nem nagyon szeretnék írni, de egy nagykötés ára kb 97.500Ft Vannak olcsóbbak drágábbak, mérettől felszereltségtől függően stb stb. 

 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...