anonymus

hálózatfejlesztés 30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Kérdés

30 Mbit/sec minden háztartásba 2020-ig a Szupergyors internet program keretében

Mi ez a projekt?

EU gazdaságfejlesztési programjának része a SZIP, hogy az ország minden területén minden háztartásban elérhető legyen a 30 Mbit/sec sebességű internet 2020. Szeptember 30.

Miből áll ez a projekt?

Több szegmense van az egész történetnek. Alapvetően minden szolgáltató minden évben valamennyire terjeszkedni szokott, anyagi lehetőségektől függően... Ehhez az állam is hozzáadott egy hazai forrást (Pest megye), illeve EU-s források is rendelkezésre állnak a projekthez (országszerte). Mivel Pest megye túlságosan fejlett, így oda nem adhattunk be EU-s forrásigényt, ezért volt szükség hazai forrásokra.

A Magyar Telekom európai uniós forrásokat nyert el vezetékes szélessáv-fejlesztésre a GINOP 3.4.1-2015 keretében

A Magyar Kormány az Európai Unióval kötött Partnerségi Megállapodás alapján, a GINOP 3. prioritás keretében megjelentette a GINOP 3.4.1-2015 számú, Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázati felhívást. Ennek célja a kevésbé fejlett régiókban az újgenerációs szélessávú (NGA) hozzáférési hálózattal el nem ért igényhelyek lefedése annak érdekében, hogy az infokommunikációs hálózatok, eszközök, szolgáltatások és kompetenciák bővülése hozzájárulhasson az állampolgárok életminőségének, a vállalkozások versenyképességének és az állami működés hatékonyságának javulásához.

Támogatást nyert járások

Támogatást nyert járások

Közép-Mo nyertesei

Budakeszi-, Érdi-, Vecsési-, Szentendrei járások, valamint Kelet-Pest. 

Mikor kerül lefedettség alá a településem?

Ennek a kezdeményezésnek alapvetően az összes hazai szolgáltató a részese, azonban a kivitelezés konkrét dátumát hazai és EU-s források esetében is nehéz megjósolni... Egy biztos 2020. Szeptember 30 megtörténik a 30 Mbit/sec sebességű internet bevezetése országszerte.

NMHH jogforrások oldalán nyomon követhetők a kiadott építési engedélyek, előzetes építési bejelentések, használatba vételi engedélyek a hálózat fejlesztések kapcsán. 

Hol találhatom meg az aktuális lefedettséget?

Ezen az oldalon megtalálható, azonban a térkép a 2015-ös lefedettséget mutatja... hamarosan újabb térképes nyilvántartásra lehet számítani.

Milyen paramétereknek kell megfelelni az internet sebességében?

Az alapvető elvárás hogy 30 Mbit/sec letöltésű (garantált 7,5 Mbit/sec) és 6 Mbit/sec feltöltés (garantált 1,6 Mbit/sec) internet legyen elérhető az egész országban. További elvárás hogy ezen hálózatoknak legalább 50%-ának képesnek kell lennie a jövőben a 100 Mbit/sec sebességű internet kiszolgálására is.

Milyen technológiát használnak ezen sávszélesség biztosítására?------------------------- 

Meglévő ADSL hálózat fejlesztése VDSL-re Illetve VDSL Vectoring bevezetése.  Ha ezek nem megvalósíthatóak gazdasági műszaki, vagy más okok miatt. Akkor GPON hálózat kiépítésére kerül sor, amin akár 2000/1000Mbit-et nyújtunk előfizetőink részére.

Technológiától függően milyen sebességekre számíthatok?

Három eltérő technológiát használ a Telekom, és mivel 30 Mbit az alapelvárás, így a következő maximális lehetőségek jöhetnek szóba, amik a jövőben vDSL és Koax esetében is javulnak.

ewfwefewfewfew.png

Köszönöm @btz nek a segítséget!

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: anonymus

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

1.671 válasz erre a kérdésre

1 órája, btz írta:

@remora

Telekom megújított felülete szerint a következő 90 napban nem várható szupergyors internet fejlesztés a településen a Telekom által. 

A Szupergyors Internet Program keretében új hálózatot építenek, amely megfelel a program által támasztott minimum 30mbps névleges letöltési sebességet nyújtó hálózatnak. Ez lehet optikai vagy réz alapú is, a háttér optika közelebbhozásával a felhasználó felé (Pl VDSL2) 

A Szupergyors Internet Program végső határideje 2020 Szeptember 30, ahogy a fenti ismertetőben is olvasni lehet. 

Köszönöm! Amúgy szomorú, hogy még mindig nincs normális sebességű internet ebben a régióban!

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@remora

Telekom megújított felülete szerint a következő 90 napban nem várható szupergyors internet fejlesztés a településen a Telekom által. 

A Szupergyors Internet Program keretében új hálózatot építenek, amely megfelel a program által támasztott minimum 30mbps névleges letöltési sebességet nyújtó hálózatnak. Ez lehet optikai vagy réz alapú is, a háttér optika közelebbhozásával a felhasználó felé (Pl VDSL2) 

A Szupergyors Internet Program végső határideje 2020 Szeptember 30, ahogy a fenti ismertetőben is olvasni lehet. 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Üdv!

Érdeklődnék, hogy az internetfejlesztés érinti ezt a települést is?

3587 Tiszapalkonya

Ha igen miben fog változni, ha nem, mikorra várható?

Köszönöm előre is!

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
9 órája, btz írta:

@Busz

Az 5G-vel gondolom újra lesznek gondolva a jelenlegi díjcsomagok is. Ahogy látod már a 4G-vel sem azok az adatforgalmi csomagok vannak, mint 10 évvel ezelőtt a 3G esetén.

Hát igen, megjelent 1-2 korlátlan csomag aztán gyorsan ki is vezették az összeset az összes szolgáltató.  Jelenleg csak mobiltelefonra van korlátlan amiről nem engedélyezik a megosztást vagy a SIM routerbe stb helyezését.

Nem elég csak felpakolni a toronyra az 5G képest eszközt, a toronyhoz még kell megfelelő infrastruktúra is. Ne ehhez még kell bő tíz év.
Pláne ha közbe kiderül hogy a méhek stb mégse szeretik majd annyira hogyha mobilnettel torrenteznek otthon.

Nomeg az 5G hatótávja se olyan nagy.  Ahol általában nincs vezetékes net ott ritka ha bázisállomás meg van a közelben.

Én pl a jelenlegi lakhelyemen csak 7 km-re vagyok a városközponttól mégis az udvaron mérek max 3 megás mobilnetet... 

Nade a régi falvamban meg bent van optika, kábelnet minden, de pár km-re külterületen a mobiltelefonos beszélgetés is megszakadt ha bemegyek az épületbe..
Mert az adótorony is úgy van optimalizálva hogy a sűrűn lakott részek felé fordítva. 

Mikor Szolnok-Budapest távot nem tudod végigvonatozni úgy hogy ne szakadjon a net mert vannak lefedetlen részek... 

Szóval szerintem hiába várjuk az 5G-t, a kiépítetlen infrastruktúrát az sem fogja kiváltani. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Busz

Az 5G-vel gondolom újra lesznek gondolva a jelenlegi díjcsomagok is. Ahogy látod már a 4G-vel sem azok az adatforgalmi csomagok vannak, mint 10 évvel ezelőtt a 3G esetén.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Szilárd21

Természetesen helyett is és mellett is lehet majd használni. Sőt, lehet, hogy lesznek a Gyorsító opcióhoz hasonló ajánlatok is.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@btz haha :D jó nyilván, de úgy értettem, hogy az otthoni net helyett esetleg majd lehet azt kérni... :D vagy még azt is pluszba majd :D

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
1 órája, btz írta:

@Szilárd21

Ha ez vigasztal, akkor nem kell már még 10 évet várni és országos lefedettségű 5G hálózat lesz, ami nagyságrendekkel növeli a nagy sebességgel internetre kapcsolódni tudó külterületi vagy egyéb kieső helyek számát.

Mindenki odavan az 5G-ért, holott nekem a 4G is megfelelne. 
De amíg a régi lakhelyemen ilyen forgalma volt a családnak mint a mellékelt képen addig a jelenlegi mobilnet díjcsomagok abszolúte nem rúgnak labdába, hiába lenne akár 6G-s a kapcsolat ha adatforgalmi korlátos.
Online rádió, torrent ( és még csak ritkán is töltök le) és több száz giga. 

adatforgalom.jpg

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Szilárd21

Otthon vagy az úton használod, az 5G-nek mindegy :D

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@abit ezt úgy kell érteni, hogy majd az Otthoni net is mehet 5Gvel? :D 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
1 órája, Busz írta:

mobilnet ugyanúgy lassú mint az adsl ami 1 megát sem tud.. ott esetleg versenyképesebb lehetne.

A lassú alatt pontosabban mire gondolsz, milyen sebességre?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
56 perce, Szilárd21 írta:

@btz hát úgy legyen... én mindig lesem, hátha egyszer... :D 10 éve :D de eddig minden ugyan az. Már egyszer levelet is írtam nekik... :D így már nem nagyon bízok ebben, főleg, hogy mivel ez egy kültelek, pár emberért nem feltétlen érné meg nekik szerintem... :D de legyen igazad, én lennék a legboldogabb akkor! :D 

Kitudja. :) Pl. Olyan településre is fejlesztettek ADSL helyett VDSL-t, ahol kb. csak 50 efi van. Gondolom arrafelé több helyre is eljutott - ezt pontosan nem tudom -, de idővel hozzád is elkerül majd a gyors net, akár meg az 5G "személyében". A 4G is elég gyors, még rossz lefedettségű helyeken is 10 mbit/s letöltést mertem, ami nem olyan gáz.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Szilárd21

Ha ez vigasztal, akkor nem kell már még 10 évet várni és országos lefedettségű 5G hálózat lesz, ami nagyságrendekkel növeli a nagy sebességgel internetre kapcsolódni tudó külterületi vagy egyéb kieső helyek számát.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@btz hát úgy legyen... én mindig lesem, hátha egyszer... :D 10 éve :D de eddig minden ugyan az. Már egyszer levelet is írtam nekik... :D így már nem nagyon bízok ebben, főleg, hogy mivel ez egy kültelek, pár emberért nem feltétlen érné meg nekik szerintem... :D de legyen igazad, én lennék a legboldogabb akkor! :D 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
30 perce, Szilárd21 írta:

@btz https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/internet/otthoni/net-s-plusz nekünk még is ilyen van :D

De akkor ezek szerint, soha nem lesz értelmes netünk... :D

De ha sokan laknak a környéken lehet egyszercsak lesz netetek. Én is tudok olyan faluról ami nem is volt bent a terveken, aztán egyszercsak jöttek húzni az optikát. :-)

Én most több mint 7 km-re lakok a telefonközponttól.  Be se kötötték az ADSL-t, mondták nincs is értelme. Ittvan lent egy kép, ez mutassa hogy a végén már méterek is számítanak.
Amúgy én is a digitális jólétes

https://www.telekom.hu/lakossagi/szolgaltatasok/internet/digitalis-jolet-alapcsomagok 

30 megás csomagot rendeltem.
ADSL-adsl2-speed-against-distance.png

Aztán nem légvonalban kell mérni, kábelhosszban.. :-(  És gondolom fogalmad sincs hol a központ ahonnan a neted jön. 

Ha 2,5-5 mega között ingadozik akkor érdemes esetleg a modem és a telefonaljzat között a kábelezést csökkenteni, minőségire cserélni, illetve az ADSL modemek csereberélésével is lehet próbálkozni, valamelyik jobban bírja a távolságot. :-)

Apropó, nem értem a telekom miért nem hoz létre egy ilyen 5 megás ADSL csomagot töredék áron?   Mert akik faluszélen laknak vagy én most egy régi TSZ lakótelepen ahol nincs semmi más net, mobilnet ugyanúgy lassú mint az adsl ami 1 megát sem tud.. ott esetleg versenyképesebb lehetne.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Szilárd21

Nem nagyon értem, miből  következtetted ki, hogy nincs remény? A jelenlegi állapot ugyan nem alkalmas 30mbps sebesség nyújtására, de egy fejlesztés bármikor megvalósulhat. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@btz Köszönöm szépen, a segítségedet! :) Akkor innentől kezdve tényleg minden remény elszállt. :D 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Posztolva: (szerkesztve)

@Szilárd21

Idézem az ÁSZF-t a Net S Plusz-al kapcsolatban. 

"Az előfizetői hozzáféréseken rendes körülmények között általában elérhető, illetve aktuálisan elérhető sebességértékeket a 
hozzáférés típusa, az adott vonal műszaki paraméterei és az adathálózat pillanatnyi forgalmi viszonyai, valamint a központtól
való távolság határozzák meg. Amennyiben ezek alapján az adott előfizetői hozzáférési ponton a díjcsomag kínált sebesség 
értékeinél magasabb sebesség értékek érhetők el, úgy Szolgáltató a ténylegesen nyújtott sebességet nem korlátozza a kínált 
értékben, hanem annál magasabb sebességű szolgáltatást is elérhetővé tehet. VDSL technológián, VDSL üzemmódban 
működő központi egység használatával a letöltési sebesség kínált sebessége, elméleti maximuma 100 Mbit/s is lehet.
*ADSL hozzáférés esetében, valamint Perkáta kábelhálózattal ellátott területein a kínált letöltési sávszélesség maximum 20 
Mbit/s; kínált feltöltési sávszélesség maximum 1 Mbit/s. 
**A Szupergyors Internet Program keretében fejlesztett területeken a kínált letöltési sebesség 30 Mbit/s, garantált letöltési 
sebesség 7,5 Mbit/s, kínált feltöltési sebesség 6Mbit/s, garantált feltöltési sebesség 1,7 Mbit/s, VDSL technológián, VDSL 
üzemmódban működő központi egység használatával, IPTV használata nélkül."

Tehát a lényeg a Net S Pluszban, hogy sebességed a rendes vonali körülmények szerinti sebesség. VDSL esetén lehet akár 100mbps is, annaknellenére, hogy a kínált sebesség 30mbps. ADSL esetén maximum 20mbps vagy amennyit a vonalad hibamentes állapotban elbír.  Konklúzió : Gyakorlatban nincs 30mbps-re beállított csomag DSL technológián, mindenki annyit kap, amennyit a vonala hibamentes környezetben fizikailag teljesíteni tud. 

Ebben az állapotban sebességnövelést csak a rezes szakasz rövidítésével lehetne elérni, azaz az optika közelebb hozatalával vagy a teljes házig optikázással. 

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: btz

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
22 órája, anonymus írta:

Oszloponként 8-at az a maximum amire terveznek de ritka nagyon, átlagos inkább az oszloponként 4 efi. 

Igen is meg nem is, Annyi csavar van benne hogy elindul a jel és mire elér az ügyfélhez. Akkorra kerül olyan jelszint tartományba  hogy alkalmas legyen valamire. Mert ugye ez egy full passzív rendszer, ha olyan jelszinten adna a központ ami tökéletes az efinek. Az mire oda ér az efihez csillapodna annyit hogy semmire nem lenne jó. 

Nem véletlen, üzleti titok még az is hogy hol milyen szabad hely van a föld alatt. 

A szerelők ezt be is tartják, nem nagyon mondják meg honnan jön, sőt még lefedettségi ( vezeték nyomvonal térképet se) adták ki a kivitelezők.
De akkor nem a réz központból húzták ki ezekszerint. 
Minden egyes oszlopra 4 előfizetőt számolnak vagy csak az elosztódobozos oszlopokra?
Tehát ha az utcában nincs meg az oszloponkénti 4 előfizető akkor tutira van kapacitás?

Kábelnetnél van a faluban ahol legutóbb laktam a 3000 főre 3 optikai node.
Rézhálózatnál kb 40 érpár van/kábel, tehát 40 előfizető/utca.
Azt hittem az optika az majdnem korlátlan ehhez képest.
Illetve a faluban van a jelfeladó vagy lehet nincs is a településen?

Mert nekem tetszik a GPON, passzív így megy áramszünetben, viharban, nem hozza be a villámot stb. Ja meg persze gyors is. :-)

De annyira új hogy még nem is találni a neten infókat hogy pl mennyire toldható a kertek alatt stb stb. :-)

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

@Szilárd21

Igen. 3km már nagyon hosszú, mivel a réz csillapítása nagyon nagy a fizikai tulajdonságaiból adódóan. 30mbps 1km felett egy érpárral felejtős. 

A másik pedig, hogy nincs 30mbps csomag. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Sziasztok, lenne egy kérdésem, nekünk 30  Mbit/s-os az otthoni internetünk, de ilyen 2,5 - 5 amit tud... :D A településtől 3 km-re lakunk, ahonnan jön a net rézkábelen. Ha elvileg a településen elérhető ez a sebesség, akkor ide, hogy-hogy nem tud kijutni? Ez a táv annyira hosszú? 

Minden éveben, évek óta... reménykedem, hogy egyszer valami történik, de szerintem ez egy álom marad... :D

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
28 perce, Busz írta:

Az oszloptartó kampó is drága, a feszítők, az oszlopról nem is beszélve ha kell.

1/12? 

Az utcában ami ki van húzva vékony kábel arra hány előfizetőt lehet bedugni maximum?

AMúgy a telefonközponttól mért távolságot kell nézni, vagy ennél már nem azonos a réz telefonközpont és a forrásjel központ?

Mert pl ahol a réznek van a központja ott pl nem láttam ásásnyomot illetve a központba be sincs kötve az optika. Szóval ez nem onnan jön mint a réz, de nem tudom hol hozták be a faluba.

De erről még a szerelők sem szívesen beszélnek.  

Oszloponként 8-at az a maximum amire terveznek de ritka nagyon, átlagos inkább az oszloponként 4 efi. 

Igen is meg nem is, Annyi csavar van benne hogy elindul a jel és mire elér az ügyfélhez. Akkorra kerül olyan jelszint tartományba  hogy alkalmas legyen valamire. Mert ugye ez egy full passzív rendszer, ha olyan jelszinten adna a központ ami tökéletes az efinek. Az mire oda ér az efihez csillapodna annyit hogy semmire nem lenne jó. 

Nem véletlen, üzleti titok még az is hogy hol milyen szabad hely van a föld alatt. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Az oszloptartó kampó is drága, a feszítők, az oszlopról nem is beszélve ha kell.

1/12? 

Az utcában ami ki van húzva vékony kábel arra hány előfizetőt lehet bedugni maximum?

AMúgy a telefonközponttól mért távolságot kell nézni, vagy ennél már nem azonos a réz telefonközpont és a forrásjel központ?

Mert pl ahol a réznek van a központja ott pl nem láttam ásásnyomot illetve a központba be sincs kötve az optika. Szóval ez nem onnan jön mint a réz, de nem tudom hol hozták be a faluba.

De erről még a szerelők sem szívesen beszélnek.  

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon
1 órája, Busz írta:

Egyenlőre még csak elméleti kérdés, nem olyan helyen lakom.

Maradjon is elméleti kérdés...

1 órája, Busz írta:

De sehol nem találtam meg hogy a GPON hálózatnál pl ha lekötnek az előfizetőhöz egy kábelt akkor azt mennyire lehet toldani?
Lehet-e kapni hozzá toldókat elérhető áron, illetve milyen messzire lehet elvinni?

Lehet, sc/apc csatlakozó megy lakossági ügyfélnél rá. Lehet toldani házilag is. Ezt így nem lehet megmondani... X bejövő jelszint van, hol jobb hol rosszabb. Amilyen a hálózat kötések stb stb. Mennyire volt precíz a szerelő aki nálad járt meg ilyenek,  Ugyebár két hullámhosszon van jel adás és vétel. Mind a kettő más mértékben csökken a távolság növekedésével.  Így ez egy több ismeretlenes egyenlet hogy meg lehessen mondani hogy ahova te gondolod és bekötik. Onnan számolva milyen messzire lehet elmenni. 

2 órája, Busz írta:

Mert optikai légkábelt egész elérhető áron lehet már kapni.
http://www.wireless-bolt.hu/44470-optikai-kabel-fadobon/659666-optikai-kabel-ftth-drop-1-szalas-sm

Nade hány "eres" is kellene, illetve erre hogyan lehet csatlakozót forrasztani?

Jah a kábel olcsó jah, de a szerelvények kötések stb stb nem. Ez meg megint egy jó kérdés, paszolom. Nem tudjuk hol helyezkedik el a tápterületen így pasz. átlagosan /12 kábelt használunk. 1x12 szálas, 2x12 szálas stb stb

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Megosztás más oldalakon

Hozz létre egy fiókot vagy jelentkezz be a kommenteléshez

Ahhoz, hogy kommentelhess, tagnak kell lenned.

Fiók létrehozása

Hozz létre a közösségünkben egy új fiókot. Igazán egyszerű!

Új fiók regisztrálása

Bejelentkezés

Már van fiókod? Jelentkezz be itt!

Bejelentkezés most