Ugrás a tartalomhoz
  • 0

Internet telefondróton avagy az xDSL


Roli82

Kérdés

xDSL kapcsolódási probléma esetén

Nézd meg a HGW-t amennyiben nem világít rajta a DSL LED. Ebben, esetben valami hardveres gond lehet a háttérben.  Egy sérült vagy kihúzódót kábel, vagy DSLAM oldali műszaki meghibásodás. Ha a kapcsolat felépül de a PPPoE nem. Ebben esetben ha használ saját router ellenőrizd azt.  Próbáld meg közvetlenül csatlakozatni a gépet modem/ HGW-hez.

 

HGW által szórt WIFI gyakran szakad lassú instabil.

Válts csatornát, ebben segít az inSSIDer program. Szélsőséges esetben saját router használata is szóba jöhet.

 

Mi a legnagyobb elérhető sebesség és hogyan?

XL csomag, 50/15 sebességet kínáló csomag, ennek műszaki feltételei a következőek.

VDSL2 technológián az alábbiak szerint. Egycsatornás (központtól való 750 méterig), vagy kétcsatornás (központtól való 1500 méterig) ebben, esetben dupla rézérpárral.  Ezek csak az általános adatok minden esetben az adott címre vonatkozó műszaki felmérés dönt.

 

Hírtelen egyik napról másikra csökkent a sebességem.

Nagy valószínűséggel SNR LOCKOT kaptál, ez annyit jelent, hogy a központ lejjebb veszi a sebességedet.  Valamilyen műszaki hiba miatt vagy tévesen. Nem tehetsz mást, mint jelzed a 1412 felé a problémát.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • Válaszok 1.6k
  • Létrehozva
  • Utolsó válasz

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

A legnépszerűbb tartalomgyártók a témában

Posztolt képek

Ajánlott posztok

  • 1

@Farao

Nem tudom mit csináltak a vonaladdal, de szerintem ez nem ugyan az a vonal, mint ami az Adsl-el volt vagy valami romlás ált be a minőségében. Az is lehet, hogy egy másik DSL központra raktak át.

Látható, hogy nem csak annyi változott, hogy VDSL-re kerültél, hanem a csillapítási értékek is megnövekettek, főleg feltöltés írányban brutális a 27-ről 102-re.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Sziasztok!

Múlt héten kaptam új HGW-t (zte speedport entry 2i), egy dlink 360r modem lett lecserélve. 10mbites netről kellett váltanom 30mbitesre (tudom, hogy csak neve 30). Screenshot a routerről! Ha az elméleti 22 mbit akkor miért csak 10et tud (ami a gyakorlatban 8,5). Miután megtörtént a csere 19mbit-en működött  kb két napig aztán visszaesett, először 12 majd a 10, amit már tart pár napja... Szerelő szerint nem vagyok messze az elosztótól - ha az utca elején van akkor kb 600 méter. CRC hibák nincsenek, (a zajszintekhez nem értek, nem tudom mire lehet abból következtetni) lehet valamiért SNR lock van a vonalon?

Érdemes nyaggatnom az ügyfélszolgálatot?

Előre is köszi a segítséget!

adsl.jpg

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

2018.09.01.-től új xDSL csomag kerül bevezetésre.

Net S Plusz: az ügyfél a címén elérhető képességnek megfelelő, legmagasabb sebességet kapja.

A csomagot meglévő ügyfelek csomagváltással érhetik el.

További részletek 2018.08.31 megjelenő ÁSZF-ben lesznek.

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Roli82
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@Xaba

Próbálkozni mindennel lehet, de inkább azt fogják mondani hogy a garantált megvan, annyit bír a rendszer (ami ezen a porton igaz is). 

Nekem volt 50mbps 2016-ban egy két hónapig makd átraktak egy másik portra ami, cssk 30mbps-t bírt és két évig nem is rakták vissza, most 2018-ban mikor váltottam Net S pluszra sikerült közbenjárással egy új portra rakni, ami most 72mbps-t hoz. Nekem végig VDSL2 volt, tehát a csökkenésed nem az ADSL2+ VDSL2 váltásból fakad, hisz az modernebb technológia így a távolság függvényében sem szokott lasabb lenni, csak egyes grafikonokon úgy van ábrázolva, amihez semmilyen raw mérésiadat nincs mellékelve. 

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

@btz
Így ahogy mondod logikusnak tűnik. Azokból a diagramokból láttam már valóban sokfélét, és saját bőrömön csak annyit tapasztaltam, hogy amióta átkapcsolták, lassabb, ezért helytelen következtetést vontam le.
@Tamas586
Bejelentést küldhetek, de ahogy btz is írta, így is a minimum fölött van, szóval nagy az esélye hogy passzolnak, mert hivatalosan nem hiba.

Azért kellemes meglepetés amikor pár éve verekszel jobb hálózatért, erre azt a kicsit is megfelezik ami eddig volt :D

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
7 órája, Xaba írta:

@btz
Így ahogy mondod logikusnak tűnik. Azokból a diagramokból láttam már valóban sokfélét, és saját bőrömön csak annyit tapasztaltam, hogy amióta átkapcsolták, lassabb, ezért helytelen következtetést vontam le.
@Tamas586
Bejelentést küldhetek, de ahogy btz is írta, így is a minimum fölött van, szóval nagy az esélye hogy passzolnak, mert hivatalosan nem hiba.

Azért kellemes meglepetés amikor pár éve verekszel jobb hálózatért, erre azt a kicsit is megfelezik ami eddig volt :D

9 órája, btz írta:

@Xaba

Próbálkozni mindennel lehet, de inkább azt fogják mondani hogy a garantált megvan, annyit bír a rendszer (ami ezen a porton igaz is). 

Nekem volt 50mbps 2016-ban egy két hónapig makd átraktak egy másik portra ami, cssk 30mbps-t bírt és két évig nem is rakták vissza, most 2018-ban mikor váltottam Net S pluszra sikerült közbenjárással egy új portra rakni, ami most 72mbps-t hoz. Nekem végig VDSL2 volt, tehát a csökkenésed nem az ADSL2+ VDSL2 váltásból fakad, hisz az modernebb technológia így a távolság függvényében sem szokott lasabb lenni, csak egyes grafikonokon úgy van ábrázolva, amihez semmilyen raw mérésiadat nincs mellékelve. 

Én biztos nem hagynám annyiban,  a helyedben portcserét (portátterhelést) kérnék, az lényegtelen, hogy nekik kényelmetlen ezt megcsinálni. Hivatkozhatsz arra, hogy a VDSL-ed nem az optimális profilban van.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Nálunk egyre rosszabb a helyzet a település (Nyírtelek) távoli részein mióta bevezetésre került az új xDSL portfólió keretében "amit a drót elbír" stratégia. Jelenleg már ott tartunk, hogy a 2005-ös induló csomagunk (nettó 2Mbit/s) sebességét sem tudja nyújtani. 2006-ban a bruttó 4Mbit/s-t még bírta. Gondolom sokan migráltak, illetve ahol tudták maximumra állították a vonalakat. Jelenleg ez a helyzet, még ilyen alacsony sebességnél is magas CRC hibák száma:

20190501_1156_Speedport_stats.png

A rendszer tette is a dolgát, alig pár percre rá, még visszább vette a sebességet:

20190501_1200_Speedport_stats.png

A garantált értékekbe belefér, viszont az ára elég borsos ennek a sebességnek. Továbblépési lehetőség a gyorsító opció lenne, de ha jól értelmezem, akkor ahhoz díjcsomagot kellene váltani (Otthoni Internet Start a jelenlegi), ami szintén csak díjnövekménnyel járna + az opció havi díja (és korlátossága). Saját routerrel is hiába megy a QoS, annyira alacsony a sebesség, hogy már a sima böngészés is néha fejejtős, ha több internetre csatlakozó eszköz használja egyidejűleg a sávszélt.

Egyébként jobb napjain néha-néha visszaáll bruttó ~5Mbit szinkronra a hgw, de a csúcs időszakban úgy megnövekszik a zaj, hogy hamar visszaveszi 3100 Kbit/s sebességre, majd mostanában a fenti sebességekre. Ha minden jól megy talán pár nap múlva 3000 körüli lesz megint az érték. Amíg VDSL2 módban volt addig sokkal stabilabb (és magasabb) volt a sebesség: 4000-5120 Kbit/s között ingadozott, a feltöltés pedig stabil 1280 Kbit/s volt. De arról is le kellett mondani, mert nemrég már a szinkron sem állt fel VDSL2 módban. Visszatettek ADSL2+ módba. Így a felöltés sem hajlandó elérni még a bruttó 640 Kbit/s szinkront sem.

A vizsgálatok szerint kábelhiba nincs, portot cseréltek, házon belül hibát nem találtak. Most már csak ennyit bír a rendszer. Lehet, hogy a végén mikrohullámra kellesz váltani bármennyire nem szeretnék. A mobil SZIP szintén elérhetetlen, mert az utcán címrendezés volt, így a házszámok nem jól szerepelnek a rendszerben, illetve a felmérés is hibás volt, mert hiányoztak házszámok a listából.

Néztem rövidebb kábelhosszon is, hogy milyen sebességek vannak a gyakorlatban. A szerencsésebb helyeken mehet 22 Mbit/s bruttóban, de ott is úgy látom, hogy a zaj miatt visszafogja a rendszer (a becsült érték ~36 Mbit/s lenne az egyik helyen). 2 km-ig láttam sok nettó 10 Mbit/s vonalat is. A lehető legjobb kombináció, hogy vegyesen mennek ADSL2+ és VDSL2 módban a vonalak a településen. Vektoring nincs, kíváncsi lennék, hogy a VDSL2 8b profil + vektoring stabilizálná-e valamelyest a helyzetet a nagyobb távolságokon (1500 méter felett).

Ilyen "jobb" napjain a vonal:

20190413_0806_Speedport_stats.png

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Szeretném megkérdezni a véleményeteket, hogy mennyire "egészséges" állapot az, hogy magas INP (10) és Interleaving Depth (448) értékek ellenére a letöltési iránynál másodpercenként ~25-26 ezer javítható (FEC) hiba keletkezik?

Ráadásul úgy, hogy a sebesség is erősen korlátozott jelenleg (3100/508 kbit/s). A vezetéken mért távolság elég nagy (2,9 km) a központtól, de ahogyan a korábbi hozzászólásokban már említettem, régebben a nettó 3,7-4 Mbit/s stabil volt. Ami bosszantó, hogy a feltöltési sebességet is csökkenti a rendszer, pedig ott nem keletkezik sem CRC, sem FEC hiba (magasabb feltöltési sebességeken sem).

Munkanapokon jellemzően 8 órától, hétvégén változóan 10-14 óra között kezdődik a problémás időszak és késő estig tart, amikor a FEC és hibák száma megszalad még alacsony letöltési szinkronsebesség mellett is.

A szerelők szerint rendben van minden, a kábelek is (házon belül és házon kívül is, az utcán is, a teljes szakaszon), a szakvélemény szerint "Ennyit bír a vonal!". Mikor megemlítettem a VDSL2 8b profilt, akkor azt mondták, hogy a távolság miatt nem lehetséges. Néha (néhány hét elteltével) az automatika állítgatja a sebességet pozitív irányban, de az előbb említett csúcsidőszakokban annyira megszalad a hibaszám, hogy pár napon belül hajnalban vagy súlyosabb esetben napközben azonnal vissza is veszi azt. Annyi pozitívum történt, hogy 3100/508 kbit/s alá már nem esik le a sebesség.

Körbejártam ismételten a településen az ismerősöket, hogy náluk hogyan alakult a sebesség és egyéb paraméterek: a Telekom vonalhossztól függően VDSL2 esetében a 17a mellett végre már használja a 8b profilt is, de sajnos az ADSL2+ moduláció használata is megmaradt. Vektoring továbbra sincs, valószínűleg már nem is lesz. Sok helyen találkoztam a "bűvös" 3100 kbit/s korlátozással, olyan helyen is, ahol korábban stabil volt a nettó 7-8 Mbit/s letöltési irányban. Jellemzően náluk is fel-le állítgatja a rendszer a sebességet bizonyos időszakonként.

A mai nap 06:30 környékén indítottam újra a Speedport Entry 2i-t (reboot-tal), 8 óra elteltével a FEC hibák száma 164.062.794. Két órával később már 301.834.028. Tehát tartja a ~25-26 ezer FEC/másodperc "standard" értéket csúcsidőben.

~8 óra folyamatos kapcsolat után a javítható (FEC) hibák száma:

20190808_1432_DSL_inf.png

 

~10 óra folyamatos kapcsolat után a javítható (FEC) hibák száma:

20190808_1603_DSL_inf.png

Szerkesztve ekkor: Szerkesztő: Caligin
Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1

Kifogtam egy igazi megoldóembert, a bejelentés után kb negyed órával hívott is. Mondta, hogy ő még ilyet nem látott, hogy a feltöltési sebesség zápul csak meg, kérdezte mi lenne, ha jönne úgy fél órán belül és kicserélné a routert. Jött, megszüntette a tetőtérben lévő toldást (felmászott a tetőre és ott átkötötte a vezetéket a dobozukban) cserélte a routert és el is köszönt. Azóta stabil a le és feltöltési sebességem is, ilyen hosszan még sosem bírta. Kellemesen csalódtam.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
Ekkor: 2022. 02. 18. at 14:34, hAdam írta:

Sziasztok!

Szüleimnél xDSL nettel (Net S Plusz csomag) ZTE ZXV10H201L HGW + TP-link TL-WR842N wifi routerrel gyakran "elmegy" a telefon vonal ("telefon vonal ellenőrzése folyamatban"-t ír ki és nem kapcsolható) és emellett gyakran az internet is megszakad.
Ilyenkor ha a ZTE-t újraindítják akkor helyrejön minden. Erre sajnos már kb napi rendszerességgel szükség van. Van ötletetek hogy mivel lehet a probléma? 
Vonalat tudjuk valahogy ellenőrizni? Jelentsük be a hibát (1414-n), kérjük a ZTE cseréjét? Tud esetleg e helyett másik újabb eszköz típust adni a Telekom? 
Köszi előre is.
H. Ádám

Szia

Mindenképpen jelentsd be hibára. A központból meg tudják vizsgálni, hogy a vonallal vagy a modemmel van probléma.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
2 perce, nullptr írta:

Köszönöm a választ! A Telekomot ha felhívom, akkor szerinted megcsinálják ezt az átkábelezést valamilyen fizetős opcióban? Ingyeneset nem szeretnék, mert ott kijön a szerelő azt mondaná van internet semmi baj nincs és elmenne szerintem, ha viszont fizetek érte, akkor biztos át lenne kábelezve.

Mobilnet van még 5G is, de semmire nem megyek vele, hiába gyors (6-700 mbps), de az NAT-olva van és olyan szoftverekkel dolgozom, amik 30 threaden megküldik a munkahelyemet (információbiztonsági tesztelő vagyok egyébként) és hiába nem csinál nagy forgalmat a szoftver (kb. 20-30 mbpst), de feltölti a modem NAT tábláját és leszakadok olyankor az internetről. Egyébként átlagfelhasználásra most is ezt osztom meg, csak sajnos a munkámhoz nem alkalmas és nyilván a TV sem menne ezzel (érthető okokból), szóval a fordítottja sem működne, hogy erről megy a TV a munkámhoz meg szabadon marad a DSL.

Nem akarom a T bizniszét rontani, de ebben az esetben szerintem egy villanyszerelő biztosan szebb munkát végezne és olcsóbban is.

Értem, sajnos,  ha fontos a NAT, akkor mobilnet tényleg kilőve. Legalább is a T-től. Más szolgáltatók ajánlatait nem ismerem, de ezen a fórumon azokat úgy sem beszélhetnénk ki.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

  • 1
Ekkor: 2022. 04. 18. at 13:23, nullptr írta:

Inkább megpróbálom a T-t drágábban, mert nem a lakáson belül futó kábel néz ki nagyon rondán, hanem ami a lépcsőházban van és össze lett kötve valami dobozzal a földszinten. Összehasonlításképp a lakásban ilyen fut:

Vásárlás: QILIVE (RJ11/6P4C) telefon kábel 5 m Vezetékes készülék  kiegészítő árak összehasonlítása, RJ 11 6 P 4 C telefon kábel 5 m boltok

A lépcsőházban pedig egy megsárgult kábe fele (ha nem negyed) ekkora vastagsággal és a két érpár nem is ugyanabban a burokban van, hanem a kábel közepén van egy bemélyedés. Nem is láttam ilyen képet az interneten hiába kerestem, de sokkal régebbinek tűnik a fentihez képest.

 

Akkor ebben az esetben tényleg célszerűbb a Telekommal egyeztetni.

Link kommenthez
Megosztás más oldalakon

Csatlakozz a közösséghez!

Posztolhatsz regisztráció előtt is. Ha már van regisztrációd, jelentkezz be itt.

Vendég
Válaszolj a kérdésre...

×   Formázással együtt illesztetted be a tartalmat.   Formázás eltávolítása

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linkedet automatikusan beágyaztuk.   Linkként mutatás

×   Az előző tartalmat tároltuk. .   Itt törölhetsz

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Új...